13:31 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Analüütika
lühendatud link
17101

Donald Trump jätkab USA sõjaväe "isemajandavaks" muutmise poliitikat ja püüab tõsimeeli sõjaväge kulude tekitajast kasumiallikaks muuta.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Time Magazine, agentuur Bloomberg ja teised USA meediakanalid arutavad aktiivselt Donald Trumpi tegevusplaani, vahndab RIA Novosti

Ameerika presidendi ettepanekute olemus (mida ta veel ametlikult teinud pole, kuid mis on juba Ameerika ajakirjandusse "lekkinud") ei meeldi sugugi Ameerika liitlastele, kes seisavad silmitsi nõudega maksta selle eest, et USA nende territooriumile oma sõjaväebaasid paigutas.

Varssavi raporteeris: Poolasse tuleb USA sõjaväebaas >>

Lisaks peavad ELi riigid ja teised Washingtoni partnerid "teenuse" eest maksma vastavalt valemile "USA sõjaväebaaside säilitamise kulud pluss täiendavad 50%" – ajakirjas Time ilmunud sõnastuses koguni "50% või rohkem" – mis on vihje võimalusele, et Trump püüab oma Ameerika liitlastest võimalikult suured summad välja pigistada.

Pole vaja olla prohvet: paljudes riikides, kus USA sõjavägi juba kohal on, tõlgendatakse "Ameerika vägede kohaloleku eest tasumise" kava kas andami nõudmise või reketina, kuid on väga ebatõenäoline, et see peataks Ameerika presidenti, kes on poliitikasse tulnud ärimaailmast.

Kui ajakirja "Time" allikad on oma arvestused õigesti teinud, hakkab olukord välja nägema järgmiselt: "Mõningatel juhtudel hakkavad Ameerika sõdureid majutavad riigid maksma viis kuni kuus korda rohkem kui praegu - vastavalt valemile "kulud pluss 50%".

Väärib märkimist, et praegu ei maksa suurem osa Euroopa riikidest ning Jaapan Ameerika baaside eest "sularahas", vaid pigem kaudsete hüvitiste kaudu, mis võimaldavad ameeriklastel raha säästa: selleks on tasuta üür, tollimaksuvabastused jne. 

Uus makseskeem ja "Trumpi valem" sellistele kaudsetele maksetele ruumi ei jäta: Ameerika meedia kirjutab kõige selgema tekstiga, et "privileegi" eest Ameerika baasi oma maal majutada (kusjuures sõna "privileeg" kasutavad nad täie tõsidusega) peavad liitlased nüüd maksma hakkama – kusjuures piisavalt, et tagada seeläbi Ameerika armee kasumlikkus.

On ebatõenäoline, et idee autoriks oli USA president ise.

Palju reaalsem versioon on see, et Trump sai inspiratsiooni Poola valitsuselt, kes lojaalsushulluse seisundis teatas soovist maksta USA valitsusele uue Ameerika sõjaväebaasi paigutamise võimaluse eest kaks miljardit dollarit.

Sel hetkel tundus, et peale Poola ei taha keegi sellist kokkulepet sõlmida - vähemalt nendest riikidest, kel on kaks miljardit dollarit varnast võtta.

Prantsusmaa tegi ettepaneku luua üleeuroopaline armee >>

Kuid ärimees Trump nägi ilmselt selles Varssavi ekstsentrilises ja kulukas trikis uut ärimudelit oma sõjalisele kohalolekule välismaal.

Juba varem rõhutas ta vajadust teha nii, et USA sõjalise sekkumise korral maksaksid kaudsed abisaajad või isegi ohvrid (näiteks Iraak) selle lõbu eest, näiteks andes Washingtonile oma naftaressursid:

"President Trump esitas kaks korda Iraagi peaministrile idee maksta Ameerikale sõja eest Iraagis naftaga, mis on väga pretsedenditu taotlus, olles vastuolus rahvusvaheliste normide ja loogikaga," teatas eelmisel aastal Ameerika portaal Axios, informeeritud diplomaatilistele allikatele viidates. 

Aastal 2017 teatas Trump intervjuus telekanal ABC-le otse: "Me oleks pidanult neilt nende nafta võtma."

Ta isegi väitis, et selline Iraagi ressursside sundvõõrandamine võimaldanuks vältida terroristliku islamiriigi tekkimist piirkonnas. 

Vaatamata üsna ekstravagantsetele äriideedele, ei püüdnud ta varem Euroopas, Jaapanis, Lõuna-Koreas või Lähis-Idas asuvate Ameerika sõjaväebaaside arvelt teenida.

Nüüd on ilmselt erinevatel põhjustel saabunud aeg sügavale partnerite rahakottidesse pugeda.

On tõenäoline, et Washingtoni administratsioon on jõudnud järeldusele: NATO liikmesriigid ei nõustu lähitulevikus alliansile (see tähendab üldjoontes Ameerika armee ja relvatööstuse ülalpidamisele) kaht protsenti oma SKT-st kulutama (mis moodustaks sadu miljardeid dollareid aastas).

Trump lõpetas 7-triljonilise operatsiooni - ei taheta maksta >>

Seega tasub proovida neilt kasvõi tagasihoidlikumaid summasid välja raputada, kasutades ettekäändena kulutusi Ameerika baasidele.

Kelle eest NATOt kaitsta >>

USA kaitsekulutuste salastatuse ja Ameerika armee ja seda majutavate riikide vaheliste finantssuhete läbipaistmatuse tõttu on raske hinnata konkreetseid summasid, mida õnnelikud riigid maksma hakkavad.

Võime kindlalt öelda, et jutt käib miljarditest.

Ettepanek sundida eurooplasi ja teisi USA liitlasi maksma, põhjustab paljude Ameerika ekspertide ja diplomaatide hulgas siirast õudust.

"Isegi selles varases staadiumis (Trumpi ettepanek) tabas kaitseministeeriumi ja Riigidepartemangu šokk, ametnikud kardavad, et see on osutub ammustele USA liitlastele Aasias ja Euroopas tõsiseks solvanguks – nad kahtlevad juba niigi Trumpi pühendumuses liitlassuhetele," kirjutab Time. 

On lihtne aimata, millise reaktsiooni Ameerika presidendi plaani järgmine etapp esile kutsub: "Pentagoni ametnikke paluti arvutada kahe valemi väärtus: määrata kindlaks, kui palju raha sellised riigid, nagu Saksamaa maksma peavad. Teine valem aga määrab allahindluse, mille saavad need riigid, kelle poliitika USA poliitikale vastab."

NATO on kohe kutu: Kremli salarelv on juba valmis >>

Nagu paanikassesattunud eksperdid ja diplomaadid õiglaselt rõhutavad, toovad sellised ettepanekud kaasa vaid ühe asja: riikides nagu Saksamaa või Jaapan, kus valijad ei ole niigi Ameerika vägede kohalolekuga rahul, algab uuesti avalik arutelu, kas pole mitte aeg ameeriklastele ust näidata?

"Ainuüksi niisuguse küsimuse tõstatamine loob vale narratiivi, et need rajatised – sõjaväebaasid – on seal asukohariikide hüvanguks", vastas Timesile Douglas Lute, endine USA suursaadik NATO juures. "Tõde on selline – baasid eksisteerivad seal sellepärast, et nad on meie huvides," lisas ta.

Tõsi on tõesti selline, kuid president Trumpi äri niisugust tõde ei vaja.

Venemaa huvide seisukohalt – mida tugevamini härra Trump Euroopa Liitu, Jaapanit, Lõuna-Koread ja teisi liitlasi oma ahnuse ja katusepakkumisega vihale ajab, seda parem.

Meedia: USA-d tõukab hukule "arrogantne ülbus" >>

Ameerika käitumise taustal paistavad Venemaa ja Hiina RV eriti atraktiivsetena – nii mõistlike põhimõtete järgimises kui ka võimes tagada rahvusvahelist stabiilsust ülemaailmset hegemooniat nõudmata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Terroristid koju tagasi: mida Trump Euroopalt tahab
"Maailma sandarmil" on aeg puhata - Trump muudab USA rolli
"Kord papil oli peni..." - USA sulges vaikselt õhujõudude baasi Küprosel
Tagid:
liitlased, NATO, sõjaväebaasid, USA baasid, USA

Peamised teemad