07:13 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Analüütika
lühendatud link
18620

Ameerika poliitika, mida aetakse põhimõttel "Washington on maailma pealinn ja me lämmatame kõik, kes meile ei meeldi, sanktsioonidega" tekitab kummalisi liite ja uskumatuid olukordi.

Ivan Danilov, RIA Novosti

Ilmekas näide - eelmisel nädalal selgus, et "OPEC+Venemaa" tehingu osaliste riikide kaitseks USA senaatorite ja kongresmenide viha eest astusid välja suure Briti naftakompanii juht, Ameerika naftasektori lobistid ja isegi Donald Trumpi administratsiooni energeetikaminister, vahendab RIA Novosti.

Miks USA ei suuda naftaekspordis Venemaast mööda minna, illustreeriv foto
© Sputnik / Максим Блинов
Miks USA ei suuda naftaekspordis

On väga tõenäoline, et varsti ühinevad nendega ka Wall Streeti tegelased, keda Araabia šeigid ja Lähis-Ida riiklike naftaettevõtete esindajad otseselt ohustavad. Jutt käib skandaalset "NOPEC seadusest", mis Ameerika meedia sõnul on marginaalsest seaduseelnõust muutumas populaarseks dokumendiks, millel on head võimalused seaduseks saada.

NOPEC (No Oil Producing and Exporting Cartels - naftat tootvate ja eksportivate kartellide) seaduseelnõu annab Ameerika kohtutele pädevuse menetleda USA valitsuse esitatud konkurentsi takistavaid hagisid OPEC ja teiste "naftakartellis" osalevate riikide vastu.

Illusioone ei maksa luua: "teiste" OPECiga koostööd tegevate riikide all peetakse silmas Venemaad, mis on ka arusaadav, arvestades Moskva võtmerolli nn "OPEC+Venemaa" kokkuleppe sõlmimisel, mis Ameerika poliitikuid kõvasti vihastas.

Venemaa energeetikaminister Novaki sõnul tõi see kokkulepe Venemaa eelarvesse viimase 2,5 aasta jooksul umbes viis triljonit rubla tulu ning OPECi riikidega kooskõlastatud naftatootmise vähendamisest tõusev tulu üha suureneb.

Võiks arvata, et niivõrd ägedat Venemaa- (ja Saudi-) vastast seaduseelnõu peaks Ameerika poliitilistes ringkondades toetatama, kuid ootamatult teravalt astus NOPEC vastu välja USA energeetikaminister Rick Perry, keda ei saa küll kuidagi Kremlile kaasatundmises kahtlustada. On ju Perry üks Nord Stream 2 ehitamise peamisi vastaseid.

USA dollar
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Miks on USA kõrge ametnik, keda hakatakse nüüd kindlasti süüdistama KGB heaks töötamises või altkäemaksu saamises Araabia šeikidelt, valmis sellise olulise seaduse vastu astuma?

Tsiteerime USA energeetikaministrit ennast: "Peame olema väga ettevaatlikud, enne kui hakkame vastu võtma seadusi, mille mõju võib olla kavandatud tagajärgedest suurem. Olen stabiilse (nafta)hinna poolt, mis oleks otseselt seotud pakkumisega (turul – toim.).

Kui sellest põhimõttest loobuda ja nafta hulka turul mitte koordineerita, tekib tohutu energia, mis mõjutab tootjaid niivõrd, et nad kaovad teatud aja jooksul ebasoodsa majandusliku olukorra tõttu, millele järgneb naftahinna selline hüpe, et kõik varasemad pretsedendid sellega võrreldes kahvatuvad," ütles Rick Perry.

Puuduvad igasugused garantiid, et ministri põhjendused Ameerika seadusandjaid peataksid, kuid tema loogika on raudne ja tulevikus ennustatav hinnatõus tõenäoline. Isegi kui "NOPEC Bill" toimib, siis saavad tagajärjed olema ebameeldivad: naftahinnad langevad tõepoolest väga madalale, kuid sellistes tingimustes Ameerika põlevkiviettevõtted (mis on juba praeguste naftahindade juures kahjumlikud) pankrotistuvad suurte võlgnevuste tõttu Ameerika pankadele ja investeerimisfondidele.

Bloomberg teatab OPECi ametnike (näiteks AÜE energeetikaminister Suhail Al Mazroui) hoiatustest Ameerika rahandustegelastele: kui Washington võtab vastu kartellidevastase seaduse, mis lubab USA valitsusel naftakartelle kohtus hageda, on esimeseks ohvriks põlevkivi.

Edasi läheb veel huvitavamaks - investeeringud uutesse naftaprojektidesse, mis on juba 50 protsenti madalamad kui 2014. aastal, langevad nulli (meenutagem, et naftaettevõtted peavad pidevalt ja palju uutesse projektidesse investeerima, et kompenseerida vanade ammendumist, ja see käib eelkõige põlevkivinafta kohta). 

See toob mõne aasta pärast kaasa tõsise naftapuuduse ning sellele vastava naftahinna ja majanduslikud tagajärjed importivatele riikidele. Briti naftafirma BP juhataja Bob Dudley kinnitas seda stsenaariumi Ameerika telekanalile CNBC: "Te saate tohutu ületootmise ja hinnalanguse. Siis tõuseb hind jälle taevasse, sest ei ole tehtud piisavalt investeeringuid. Ma arvan, et see ongi OPECi kõige olulisem roll."

Kuid nii USA energeetikaminister kui ka BP president lähtuvad suhteliselt optimistlikust USA stsenaariumist, kus NOPECi seaduse eelnõust tulenev kahju piirdub vaid põlevkivifirmade pankrotiga, mitmemiljardilise kahjumiga USA pankadele ja sellele järgneva enneolematu naftahinna tõusuga.

Tõenäolisemat ja USA jaoks palju valusamat stsenaariumi kirjeldavad Ameerika meedia ja mõttekojad, näiteks Bakeri Instituut, mis ennustasid hoopis tõsisemaid tagajärgi: "Lisaks kõigele muule hoiab OPECi-vastase seaduse vastuvõtmine välismaa investoreid ja valitsusasutusi tagasi Ameerika Ühendriikide varasid ostmast või neid seal isegi hoidmast.

Äärmuslikematel juhtudel võib see kaasa tuua dollariga tehingute tegemisest ja Ameerika finantssüsteemi kasutamisest loobumist. OPECi riigid, kes seisavad silmitsi ebasoodsate otsustega konkurentsiasjades, võivad anda vastulöögi USA ettevõtetele, kellel on OPECi liikmesriikides märkimisväärsed varad."

Tõlgituna analüütikute keelest inimkeelde tähendab see: Ameerika eksperdid hoiatavad, et katsed naftatootjad "põlvili suruda" lõpevad naftatootjate loobumisega naftadollarist, mis põhjustab Ameerika finantssüsteemile tohutut kahju ja kahjustab Ameerika valuuta rahvusvahelist staatust, mis on Ameerika Ühendriikide majandusliku ülemvõimu alustala.

"OPEC+Venemaa" riigid võivad otsustada, et parim strateegia on USA nõuete, kohtulahendite ja ohtude eiramine koos dollari ja USA finantssüsteemi kasutamisest loobumisega. 

USA president Donald Trump
© REUTERS / Yuri Gripas

Asjaolu, et ameeriklased saavad oma aktivad välja viia, ei ole antud juhul eriti oluline - Venemaa müüs ära oma USA valitsuse võlakirjade portfelli ning paljude OPECi riikide jaoks on kasulikum vabaneda oma dollarireservidest ja tinglikest villadest Californias, kui lubada naftahindade olulist langust, sest katastroofilise languse korral ei ohusta see mitte ainult varade säilitamist, vaid ka võimu ja mõnikord isegi riigijuhtide elu.

Mõlemad kirjeldatud stsenaariumid vastavad Venemaa huvidele ja see annab põhjust ettevaatlikult eeldada, nagu BP president ütles, et "võidab mõistus", selles mõttes, et Ameerika kongresmenid oma kartellidevastasest seadusest loobuvad.

Kuigi, arvestades tänase USA poliitika psühhoositaset, on ka võimalik, et USA seadusandjad keeravad käki iseendale, et ainult näidata kogu maailmale Ameerika suurust, mis võimaldab kokku keerata tohutuid jamasid olles täielikult veendunud enda võidus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Katar lahkub OPEC-ist
Tagid:
Venemaa, USA, dollar, de-dollariseerumine, dollarist loobumine, nafta, OPEC

Peamised teemad