20:21 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
25051

Päris raske oleks nimetada Mart Helme erakonda kaasaegse arenenud riigi juhtkonnas kohta väärivaks, kuid siinse poliitika kiivakiskumisi hästi tundes aeg-ajalt isegi tahaks, et leiduks vahend, mis aitaks neid probleeme lahendada, kirjutab Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov.

Nikolai Filonov, Sputnik Eesti kolumnist 

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) uude valitsuskoalitsiooni võtmise vastu vallandunud kampaania tekitab kahetisi tundeid. Ühest küljest käib "õiglane" võitlus natsionalistidega, teisalt aga on selle kampaania taga selgesti näha nende erakondade huvid, kes on tegudest kõrvale jäänud.

Ise nad lõid selle Frankensteini

Kogu Eesti iseseisvuse veerandsajandi jooksul on riigi juhtkonda pidevalt tulnud poliitikud, kel õnnestus ühitada natsionalistlikud hoiakud kohaliku venekeelse elanikkonna suhtes tsiviliseeritud "euroopalikkuse" välise läikega.

Toom: Keskerakonnas on tekkinud n-ö vene tiib, mida varem ei olnud >>

Mind on alati vaimustanud nende oskus võtta vastu selline seadus või otsus, mis ühest küljest tegelikult halvendas kohalike mitte-eestlaste eluolu, teisalt aga sai rahvusvahelisel areenil suuremate probleemideta aktsepteeritud, kuna kokkuvõttes kuulutati see demokraatia ilminguks. Diskrimineerivatele "detailidele" ei pööranud samas keegi tähelepanu ja üsna tihti seati riiki koguni teistele eeskujuks.

Ja nüüd siis pauguga lõhki. Tsiviliseerituse ja välise läike seebimull on lõhkenud, tuues ilmsiks kohaliku poliitika tõelise olemuse, kokku keevitatud sallimatusest kõige võõramaise vastu, igasugustest foobiatest ja välistunnustest, mis tekitavad äärmiselt mitmetähenduslikke assotsiatsioone – meenutage kasvõi neid tõrvikurongkäike.

Niisiis kõik see, mida veerand sajandit kasvatati "sisemiseks tarbimiseks", on järsku nähtavale paiskunud, seades äärmiselt inetusse valgusesse absoluutselt kõik eesti poliitikud, kellest mõned nüüd meeleheitlike karjatustega "ei luba natse võimule" on käest libisevast võimust ja mainest kramplikult kinni haaranud.

Kui üldse mitte küüniliselt mõtiskleda, siis EKRE ongi just see, mille kohalik poliitiline eliit oma aastatepikkuse ühiskonna jaoks hävitusliku tegevusega on välja teeninud ja peab nüüd tervenisti alla neelama.

Olen kindel, et lihtrahvas seda isegi ei taju, aga vaat nendele, kes on harjunud valijate arvamuse peale sülitama ja lohutama neid kõrkide manitsustega stiilis "surra tuleb õigel ajal", saabuvad keerulised ajad.

Võimu nimel visati parteipilet nurka

Muuseas, viimased on seda juba tunnetanud ja varem kohalikke venelasi avalikult mõnitanud "rahvusliberaalsed" poliitikud on nüüd järsku lausa meedia vahendusel pöördunud venekeelsete "terve mõistuse" poole, kelle võimuses olevat peatada EKRE-ga valitsuskoalitsiooni loomine ja endised jõud võimule tagasi aidata.

Nii kummaline kui see ka pole, kuid olukord on äkitselt tõepoolest suuresti vene saadikute kätes, kes soovi korral võivad ka parlamendis uue koalitsiooni poolt mitte hääletada. Kusjuures niisugune võimalus on väheusutav, kuna erilist vahet endiste rahvusliberaalide ja uute rahvuskonservatiivide vahel nad ei näe.

Euroopa Parlamendi saadik ja keskerakondlane Yana Toom
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ei esimesed ega teised ei paku kohalikele venelastele absoluutselt mingeid väljavaateid peale assimileerimise. Mis tähendab, et valik tehakse tõenäoliselt stereotüüpide ja kogu vanade eesti erakondade senise poliitilise stiili täieliku lammutamise kasuks.

Protestivaimust

Üleüldse, kui järele mõelda, siis just endise korra lammutamist ihkasid ka paljud eestlased, kes andsid oma hääle EKREle. Muidugi mängis ka aastatepikkune rahvuslik "pumpamine" oma rolli, kuid valdavalt oli see protest "vanade" poliitikute klanni vastu, kes järjepanu erakondi vahetasid ja varjamatult eirasid lihtsate inimeste igapäevaseid probleeme.

EKRE poolt hääletasid lõpututest eriarstijärjekordadest väsinud patsiendid, suurettevõtete pealetungi tõttu laostunud ja üha kasvava maksusurve allägavad väikeettevõtjad, metsade massilise maharaiumisega ja toetuste kasinusega rahulolematud talupidajad. Ja paljud teised.

Lihtsalt protestimeelest. Aga see, et see asetus äärmuslikule ideoloogiale, oli "vanade" eesti poliitikute endi teene.

Muide, ka hiljutise rabi solvamise tüüpi provokatsioonid on samuti nendesamade poliitikute teene, kes on kogu teise Eesti Vabariigi olemasolu vältel sisendanud inimestesse rahvusvahekisi vastuolusid õhutavaid mõtteid.

Soome Antifašistliku komitee esimees, inimõiguste aktivist Johan Beckman
© Фото : из личного архива Йохана Бекмана

Head lahendust ei ole

Head väljapääsu kujunenud olukorrast lihtsalt ei ole. Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioon tähendab venekeelse valijaskonna lõplikku pettumist keskerakondlastes.

Tollest liidust loobumine ja naasmine Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsiooni variandi juurde säilitab mõneks ajaks võimul "vanad" poliitikud ja üksnes suurendab järgmisteks valimisteks protestimeelsete määra.

Võib-olla tekiks viimatimainitud variandi puhul võimalus parlamendis värskete jõudude esilekerkimiseks, kuid riigis kehtivate poliitiliste tavade ja seaduste puhul ei ole see sugugi kindel. Pigem liitub valimiste ajal koju jäänud kümnete tuhandete venelastega ka osa eestlasi. Mis aga tekib klassikalise olukorra tulemusena, kui "ülemkihid ei saa ning alamkihid ei taha", seda pole ilmselt tarvis seletada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
Isamaa, Keskerakond, valitsus, koalitsioon, poliitika, EKRE

Peamised teemad