02:27 14. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1329
 • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
13210

Venemaa-vastase hüsteeria tingimustes Ühendkuningriigis ja Ameerika Ühendriikides on väga raske ette kujutada, et endine Briti välisluure juht otsustas Venemaa-vastase mainekampaania ühe nurgakivi, nn "Trumpi Vene toimiku" vastu avalikult välja astuda.

Ivan Danilov - RIA Novosti

 Just sellest, MI6 töötaja Christopher Steeli koostatud toimikust algas ametlik uurimine, mis püüab juba kolm aastat tõestada, et Ameerika Ühendriikide president on Kremli agent.

Steeli endine ülem selgitas Ameerika ajakirjanikele viisakalt, kuid kindlalt, et see dokument on olemuselt tühine. "Trumpi vene toimik", mida tuntakse ka "Steele'i toimikuna", on iseenesest märgilise tähendusega tõejärgse ajastu dokument ja pikaajalisi globaalpoliitilisi järelmeid silmas pidades suisa unikaalne.

Toimikus on Venemaale esitatud viis tõsist süüdistust ning tuleb arvestada, et Ameerika ühiskonna enamuse seisukohalt peetakse neid tõestatuks. 

 1. Venemaa on Donald Trumpi juba aastaid varustanud salastatud teabega, mida ta kasutab oma poliitiliste vastaste kompromiteerimiseks. Trumpile osutatav Venemaa julgeolekujõudude teabetoetus algas väidetavalt kuus aastat enne tema presidendiks valimist. Lisaks väidetakse, et tulevane USA president seadis Venemaa eriteenistustega sisse bartersüsteemi: vastutasuks tema poliitiliste oponentide kohta käiva teabe eest lekitab ta Venemaa eriteenistustele väidetavalt teavet Venemaa oligarhide tegevuse kohta Ameerika Ühendriikides.
 2. Venemaa struktuuridel on väidetavalt Trumpit kohta kompromiteerivat materjali salvestiste näol tema väga ekstravagantsest ajaveetmisest Moskva hotelli presidendisviidis kergete elukommetega naisterahvastega.
 3. Venemaa ametivõimud korraldasid Trumpi valimisvõidu ja koordineerisid Trumpiga valimiskampaania ajal oma tegevust.
 4. Trump ja Venemaa juhtkond sõlmisid väidetavalt tehingu, mille järgi Venemaa lekitas Hillary Clintonit kompromiteerivat materjali selle avaldamiseks WikiLeaksis ja Trump lubas kontsessioone välispoliitilistes küsimustes.
 5. Donald Trumpi valimismeeskonna kõrged töötajad pidasid isiklikult kõnelusi Venemaa poliitilise eliidi ja "Venemaa agentuuri" esindajatega, kuidas hankida kompromiteerivat materjali vastaste kohta ja rahalist toetust.
  USA president Donald Trump
  © REUTERS / CARLOS BARRIA

Steele'i toimikus esitatud süüdistusi lugedes on raske vabaneda tundest, et tegemist on Hollywoodi B-kategooria nuhkvarafilmi stsenaariumiga, sest on väga raske uskuda, et dokument, millel puudub mitte ainult usutav loogika, vaid ka mistahes tõendid, oleks tõesti  tõsise analüütiku poolt kokku pandud. 

Probleem seisneb selles, et toimiku koostas MI6 endine kõrge ametnik Christopher Steel, keda Ameerika eriteenistused peavad juba aastaid "juhtivaks eksperdiks Venemaa alal", seda enam, et ka MI-6-s töötas ta just Venemaa suunal.

Selle tulemusena saavad kriitikud vastuseks tõendite nõudmistele nende grotesksete süüdistuste kohta omakorda süüdistused Kremli heaks töötamises ja mittemõistmises, et "MI-6 spetsialistide allikaid" Venemaa kõrgemate korruste võimukoridorides ei saa avalikustada. Süsteem on täiesti läbipaistmatu.

Seda üllatavam on MI-6 endise juhi Sir John Scarlett'i otsus õõnestada kaasaja peamise Trumpi- ja Venemaa-vastase dokumendi usaldusväärsust.

18. märtsil avaldas portaal American Daily Wire Washingtonis toimunud julgeolekukonverentsi video, kus John Scarlettile esitati mõned küsimused Steele'i toimiku ja Christopher Steele'i kohta, kes juhtis Venemaa suunda Briti luures just sel ajal, kui Sir Scarlett juhtis Briti luuret tervikuna. 

President Donald Trump
© Sputnik / Сергей Гунеев

Ameerika ajakirjanikud kirjeldavad Briti spioonide endise juhi reaktsiooni järgmiselt: "(Ajakirjanik) küsis Scarlettilt, mida MI6 endine juht arvab toimikust ja kas ta usub, mis toimikusse on kirjutatud.

"Ei," vastas Scarlett, "tutvusin sellega ja arvan, et tegemist on majandusluure-alase uuringuga. Ma ei tea tema allikaid. Need võivad olla õiged ja võivad olla valed. Need allikad on tõenäoliselt ülehinnatud ja neid ongi juba ülehinnatud."

Täiendavale küsimusele dokumentides esitatud süüdistuste võimaliku kinnitamise kohta vastas MI6 endine juht eitavalt ning oma endise alluva isiklike omaduste küsimuse lükkas ta viisakalt tagasi.

Küsimusele, miks Briti luure Venemaa allüksuse endine juht kasutas oma uuringus kinnitamata teavet, saadi üsna otsekohene vastus: "Need olid majandusliku analüüsi aruanded - see oli selgesti märgatav ja seepärast ongi küsitav, miks nad sinna sattusid, kuhu nad sattusid, kust nad tulid, kes need aruanded tellis ja nii edasi."

Briti kõrgeim spioon Sir Scarlett ilmutas suurt julgust. Just julgus on vajalik selleks, et nimetada "Steele'i toimikut" poliitiliseks tellimustööks ja deklareerida, et toimikus sisalduvat pole kunagi võimalik kinnitada.

Väärib märkimist, et Scarlett ise jõudis enne MI-6 juhiks määramist töötada Moskvas ja valdab hästi vene keelt. Lisaks jõuti ta isegi 1994. aastal toimunud Vene-Briti diplomaatilise skandaali käigus Venemaalt välja saata. Pärast selliseid avaldusi võidakse Briti spionaaži endine juht koostöö eest Kremliga vastutusele võtta ning tema mineviku teened teda ei aita. 

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров во время IV Восточного экономического форума во Владивостоке
© Sputnik / Владимир Астапкович

Hoolimata asjaolust, et enamik Ameerika ja eriti Briti meediat tema seisukohta ignoreerib, näitab selle ilmumine, et vähemalt osa anglosaksi eliidist keeldub teesklemast, et usub ühe mõjuka Ameerika poliitilise klassi kuuluva klanni raha eest põlveotsas tehtud russofoobseid muinasjutte.

Ei maksa luua illusioone: teisel pool geopoliitilisi barrikaade meil (Venemaal) sõpru ei ole, kuid isegi Washingtoni ja Moskva konflikti tagasipöördumine 20. sajandi vana külma sõja ajastu enam-vähem mõistlikku raamistikku ja reeglite juurde on palju parem kui tänane täielik hullus. On tore, et Washingtonis ja Londonis on veel neid, kes seda mõistavad.

Samal teemal

Must kass pimedas toas - USA ei suuda kuidagi "Kremli jälgi leida"
Trump nimetas süüdistusi Venemaa "sekkumisest" väljamõeldiseks
Tagid:
Putin, Trump, London, MI6

Peamised teemad