16:16 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
18611

Briti ringhääling BBC avaldas mitmeid harivaid videoid 2039. aasta kohta, kus tutvustatakse mängulises vormis, lihtsal ja arusaadaval viisil, kuidas inimkond (vähemalt arenenud riikides) 20 aasta pärast elama hakkab.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti 

Milline saab olema perekond? Tänu üha kasvavale mitmekesisusele ja sallivusele ning kursile universaalse efektiivsuse poole elab edumeelne inimene 20 aastat pärast sõbralikus kommunaal-lossis, mis meenutab väga 1920. aastate NSV Liidu konstruktivistlikke "kommuunmaju".

Seks robotitega: tänapäeva Eesti kõige pakilisem küsimus >>

Need on mitme põlvkonna kooselamiseks ehitatud majad, kus söögituppa kogunevad umbes 100-aastane naine, kes mäletab veel Gagarini lendu, ja tema venna pojapoja poiss-sõber, kes tutvus temaga mobiiliäpis ja saabus Marokost siia teda armastama. Pulmi ilmselt ei tule - laialt levinud tsiviilpartnerlus muudab pulmarituaali sama "arhailiseks kui eelmise aasta nutikella".

Samas virtualiseeruvad ka seks ja suhted, nii et soovi korral saab pulmi pidada kasvõi iga päev - Colosseumis, Bahamal, Kuu peal või Mariani sügaviku põhjas.

Küsimusele "kelle omad lapsed on?" saab olema praegusest raskem vastata, kuna lastel ei ole mitte kaks, vaid kolm, neli ja rohkem bioloogilist vanemat. Aga see pole veel kõik. Sellistes ühiskondlikes majades tegutsevad aktiivselt ka surnud. Uskumatult arenenud tehisintellekt õpib "sotsiaalvõrgustike põhjal modelleerima" surnud sugulasi.

Nad näevad välja nagu elus, viskavad nalja ja võimalik, et annavad mõnes olukorras isegi head nõu. Loomulikult toimub märkimisväärne osa nendega suhtlemisest (nagu ka elus üldiselt) virtuaalselt, kus elavad võivad koos oma surnud vanavanematega käia surnud David Bowie kontserdil ja muul viisil meeldivalt aega veeta ning seejärel üheskoos lõunale minna.

BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto
© AFP 2019 / Mohamed al-Bakour

Söögikordadest rääkides, need toimuvad teistmoodi kui praegu. Liha ja piimakarjad eraldavad atmosfääri liiga palju süsinikdioksiidi (mis toob kaasa kliima soojenemise) ja teravilja tarbimise langus Ühendkuningriigis on tingitud "aastatuhande põlvkonna" vastumeelsusest pärast kaerahelveste söömist nõusid pesta.

Seepärast on 20 aasta pärast hommikueineks tõenäoliselt putukad – kilgid ja tirtsud. Neid süüakse koos hüdropoonika (vesiaiandus - meetod taimede kasvatamiseks ilma mullata), servikute (seened), sojakördi ja praega kunstlikult kasvatatud steakidest.

Siis on veel videoid kunstlikult kasvatatud elunditest, millega me asendame oma kulunud elundid, kuid see juhtub ilmselt palju hiljem, kui ilmub katseklaasiliha (see on juba olemas, kuid veel kallivõitu). Samasse valdkonda võib kanda kodumajapidamises kasutatavad robotid, mis muutuvad meie ustavateks kaaslasteks, teenijateks ja hooldajateks.

Venemaa välisministeerium hindas BBC ütlusi võltsingu kohta >>

Esialgu on sellest kõigest vara rääkida, sest progress kunstlike elundite kasvatamise ja küber-orjade loomise valdkonnas ei ole veel eriti muljetavaldav. Kui tavapärane futuroloogiline retoorika, et tehnoloogiline progress annab meile kohe-kohe robotitest teenrid, õpib asendama meie ärajoodud maksa, asendab meie elundid paremate bioonilistega ja loob lõpuks ometi veenvama virtuaalse reaalsuse kui praegune (võibolla polegi see aeg mägede taga, kuid esialgu seda siiski veel pole), siis vähegi realistlikud nendest prognoosid on ainult järgmised.

Peamiseks universaalseks materjaliks, millest helge tulevik ehitatakse, saab olema inimene ise. Õigemini tema taju. Just seal, inimese tajus, muutuvad sojapulber ja kilgipasta ilma igasuguse virtuaalsusteta moekateks delikatessideks.

Just inimtajus muutub ökonoomne kommunaalkorter võluväel tulevikumajaks, kus on nii mugav (nii lähedal kui kaugel asuvaid) vanurid hooldada. Seal kuulutatakse omandiõigus ja igasugune iha individuaalse (isikliku või perekondliku) ruumi järele möödaniku jäänukiks.

Oluline on, et see kõik ei ole küberpunk. Seda võiks nimetada küberpunkiks, kui virtuaalsus liiguks sotsiaalsetest muutustest ees. See tähendab, et kui kõigepealt oleks ehitatud kõik virtuaalsed paleed ja sinna ümberasustatud inimesed oleksid ise otsustanud materiaalset maailma kokku hoida, piirdudes vaid ühiselamuvoodi, VR-ülikonna ja tolmuse kiivriga.

Kui kõigepealt ilmuksid tabletid või toidulisandid, mis muutuksid kilgipasteedi suhu pannes küpsetatud faasaniks ja alles siis algaks loomakasvatuse ja liha söömise vastane kampaania. Kuid tegelikult toimub kõik veidi teises järjekorras. Ees läheb Beyoncé, Yuval Noah Harari (Iisraeli ajaloolane, Jeruusalemma heebrea ülikooli professor, menuki "Sapiens.

Inimkonna lühiajalugu" autor, kes on homoabielus ja elab mošavi-tüüpi maakogukonnas – toim.) ja BBC juhitud propaganda, mis kirjutab kaasaegsetele "tuleviku elu" ette. Üllataval kombel on see kooskõlas valitseva eliidi huviga vähendada massidele tehtavaid sotsiaalseid kulutusi. Ja alles selle taga tuleb progress.

Katsed võõrutada kodanikud soovist omada maja ja selle ümber murulappi ja asustada nad ühiselamusse, kus neid sunnitakse hoolitsema sinna asustatud vanurite eest, on aktuaalsed juba praegu. Ja katsed, et inimesed maksaksid ehtsast veiselihast valmistatud steaki hinda pressitud rohutirtsudest briketi eest, mille tootmine on palju odavam, on samuti aktuaalne juba täna.

Karistus järgneb peagi: BBC jäi Venemaa Föderatsiooni õigusaktide rikkumisega vahele >>

Ideaalne oleks, kui massid tarbiksid midagi tuhat dollarit maksvat, mille omahind oleks kümme dollarit ja oleksid uhked, et nende heaolu kasvab, sest eelmisel aastal õnnestus neil teenida ja kulutada kõigest 950 dollarit.

Võiks üldistada, et kõik, mida võib nimetada individualismiks (oma maja, oma abikaasa, oma lapsed, oma maatükk ja oma kapital), on arenenud riigi elaniku elust täielikult välja tõrjutud. Kõige materiaalse omamine ja omandivormid muutuvad põlastusväärseteks.

Aga see, mida võiks nimetada kujuteldavaks individualismiks - vastupidi – puhkeb õitsele, sest elamist ühiselamus (coliving), sõitmist ühistranspordis ja tehistoidu söömist ei saa nüüd enam pidada allakäiguks, selle kui superkaasaegse elamisviisi üle saab isegi uhkust tunda.

Ja juba täna pole enam ulmeline, kui ühesendise programmi kasutaja naerab oma tarbimisekõrgusest teise, samasuguse ühesendise programmi kasutaja üle, sest too käis selle eest rohkem välja. Mõnes mõttes näeme me tõepoolest uue, revolutsioonilise "eksperienselise (kogemusepõhise) majanduse" sündi, mis põhineb küünilises ja läbimõeldud kodanike ette täiesti sisutühjade porgandite riputamises, mille väärtus kujuneb nende massilise subjektiivse hinnangu alusel.

Selline, suures osas väljamõeldud majandus on loomulikult hoopis paremini juhitav kui senine, mis on loodud vägagi lihast, puidust ja metallist. Sellele heaolu kasvu väljanägemise andmine ei saa olema lihtsam kui praegu, kasvõi sellepärast, et kasv ja "kasvu näivus" saavad selles uues imelises maailmas olema sünonüümid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Brexit – protsess läks käima
"Inglanna õiendab häda"
Venemaa välisministeerium hindas BBC ütlusi võltsingu kohta
Politoloog: BBC film MN-17st võib kõvasti kära tekitada
BBC: valimistel Eestis on oodata tasavägist võitlust
Tagid:
analüütika, tehnoloogia, ühiskondlik, tulevik, video, BBC

Peamised teemad