20:20 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
12403

NATO sõjaväelased harjutavad ellujäämist Venemaa Kaug-Põhjaga sarnanevais tingimustes - koostegutsemist külmas kliimas, liigendatud maastikul ning minimaalse tagala- ja taristutoetusega.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

18. märtsil algasid Kirde-Rootsis rahvusvahelised sõjaväeõppused Northern Wind 2019, kus osales 10 000 sõjaväelast viiest riigist. NATO üksused USAst, Norrast ja Suurbritanniast paiknesid suurel alal Bodenist Kirunani.

Sealt puhub "Northern Wind 2019" ("Põhjatuul – 2019") idasuunas, Venemaa piiri poole, mis jääb umbes 370 km kaugusele. 

Venemaa sõjaväelased said koos teiste välisvaatlejatega Rootsi poolelt kutse manöövritele (kuigi pärast Krimmi tagasipöördumist Venemaa koosseisu Venemaale seda kuni 2017. aasta veebruarini ei võimaldatud). Läbipaistvus toimuva sisu siiski ei muuda.

Pole juhus, et samal päeval õppuste algusega Rootsis lendasid ümber Venemaa territooriumi igast ilmakaarest USA õhujõudude strateegilised pommitajad B-52H Stratofortress, mis on võimelised kandma tuumarelvi – tiibrakette ja pomme. Üks nendest B-52-dest imiteeris löögi andmist Venemaa Balti laevastiku baasi lähedal ja teine lähenes Peterburile 191 kilomeetri kaugusele.

Eeloleval kevadel tuleb Soomes NATO õppus >>

"Northern Wind 2019" õppuste plaani kohaselt peab rahvusvaheline kontingent (merejalaväelased, suurtükivägi, mehhaniseeritud jalavägi ja õhujõud) üheksa päeva harjutama koostegutsemist külmas kliimas ja liigendatud maastikul minimaalse tagala- ja taristutoetusega. Need tingimused ühtivad praktiliselt Venemaa kaug-põhja tingimustega.

Millega metsatundra meelitab

NATO sõjaväelaste peamine väljakutse on tavapäraste elamistingimuste puudumine Rootsi põhjaosas. Tugeva tagalatoetuse loomine inimtühja ja metsikusse piirkonda on väga problemaatiline ning tänapäeva sõjapidamise mobiilsus nõuab täielikku pühendumust. NATO üksuste (sealhulgas USA merejalaväe) logistika ja ei ole selleks valmis 

Rootsis toimuvatel õppustel Northern Wind 2019 ei harjutata mitte niivõrd lahingutegevust ega rahvusvahelise kontingendi koostegutsemise tugevdamist, kui põhiliste ellujäämisoskuste omandamist.

Alliansi sõjaväelased ei tutvu tõeliste talvetingimustega, ei õpi suusatama, veoseid vedama, jäält vette kukkuma esimest korda.

Rootsi geograafiline asukoht on nagu vanajumala seljataga.

Paljas viiking Venemaa vastu: NATO harjutused ei läinud väga sujuvalt >>

Põhjast ja läänest piirneb ta Norraga, mis on NATO liige, idast neutraalse Soome, lõunast aga Läänemere ja Botnia lahega. Mingit sõjalist ohtu saab Stockholm näha ainult õudusunenäos.

Kuid juba 20 aastat tagasi kuulutati USA Kongressis:

"Euroopa mängureeglid on nii palju muutunud, et neutraalsus kui huvide ja poliitika raamistik on kaotanud oma aktuaalsuse."

Samal ajal algas Põhja-Atlandi Liidu ja "neutraalse" Rootsi tihe sõjaline koostöö. Nagu näitab naaberriikide kogemus teisel pool Läänemerd, on selline koostöö juba ette kindlaks määratud - Leedu, Läti ja Eesti territoorium on muutunud üheks suureks USA ja NATO sõjalise väljaõppe polügooniks.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

GPS kaotas pea - Soome süüdistab enda kursilt kõrvalekaldumises Venemaad
Tagid:
Skandinaavia, NATO, suurõppus, õppused

Peamised teemad