21:04 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
8020

Investeeringud kõrgtehnoloogiasse ja tsiviilasutuste nõudlus superarvutite järele ei iseloomusta enam sugugi ainult California Räniorgu – ka siin astub Peking Washingtonile kandadele.

Dmitri Kossõrev, RIA Novosti

Hiina parlamendi kevadistungjärgu tulemustest oli kõige märkimisväärsem vastuvõetud välisinvesteeringute seadus. Vähemalt välismaiste vaatlejate arvates. 

Ameerika miljardär ja mõjukas poliitiline niiditõmbaja George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

Pangem tähele muutust: varem huvitus maailm enamasti hiigelriigi järjekordsetest edusammudest - näiteks kümnete miljonite vaesusest väljaviimisest või üldisest ja jällegi rekordilisest majanduskasvust.

Nüüdseks on see majanduskasv nii suur, et on viinud (esialgu) kaubandussõjani nõrgeneva konkurendi - Ameerika Ühendriikidega. Nüüd kõik huvitab kõiki, kui tugev või nõrk on Hiina selles tõsises lahingus. Tegelikult vaatab maailm mistahes uuendusi, sealhulgas seadusandlikke, just selle nurga alt.

Välisinvesteeringute seadus tähendab sisuliselt, et välisinvestor tegutseb nüüd riigis samade seaduste alusel nagu kohalikud ettevõtjadki. See aga tähendab, et Peking ei loo enam “omadele“ eeliseid. See on üks punkt pikast nimekirjast, mida USA president Donald Trump ameeriklaste piiranguid tühistada soovinud Hiinalt nõudis.

Trumpi ultimaatum – Hiina peab uuesti mahajäänuks muutuma >>

Ja nüüd ta siis saavutas selle - olge oma soovidega ettevaatlik, sest mõnikord võivad nad täituda. Äkki selgub, et Hiinal endal oli samuti midagi sellist vaja, eriti kuna kohalikud ettevõtted võivad juba endale kasvu lubada ka ilma kasvuhoonetingimusteta, on saabunud aeg neid ka kodumaal konkurentsitingimustes katsetada.

Sellele viitavad ka kõik sündmuse kohalikud kommentaatorid, eelkõige nimetatud seaduse vastu võtnud rahvasaadikud. Nende hinnangud on umbes sellised: riigis tehtavad investeeringud lähevad peamiselt tehnoloogiasektorisse ja see sunnib kohalikke ettevõtteid rohkem uuendustesse investeerima.

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tulemuseks on riigi autotööstuse kiirenev pääs välisturgudele, sest just see valdkond on ekspordiks rohkem valmis kui teised, kuna välisettevõtted on toonud tööstushaaru palju uuendusi ja oskusteavet. Üldiselt on uuenduslikud läbimurded riikide või inimkonna ajaloos sageli alguse saanud ootamatust konkurentsist, mis praegu just toimubki.

Pange tähele, kui Hiina oleks avanud tingimuste ja piiranguteta uksed mistahes väliskapitalile juba 90-ndate aastate alguses, pole teada, milline oleks riigi majandus täna. Nüüd aga ütleb Peking tegelikult, et praegu on see juba võimalik, nüüd pole see enam hirmus.

Edasi näeme aasta-aastalt, millistesse tööstusharudesse raha voolab ja millised tehnoloogiad tööle hakkasid, kas kohalikud või välismaised. Siin on erinevaid võimalusi: vaadakem riigi peamise ajalehe Renmin Ribao (人民网_网上的人民日报) rubriiki “Teadus ja tehnoloogia“.

Euroopa Liit alustab välisinvestorite "jälgimist" >>

Võime lugeda, et esmakordselt tegi robot 5G standardi abil inimajuoperatsiooni, alustati päikeseenergia jõul töötava drooni katsetuste ning järjekordse tüvirakkude programmiga – ja nii iga päev.

Kusjuures mitte ainult selles väljaandes. Heakene küll, päikeseenergial liikuvad droonid on muidugi meeldiv pisiasi, kuid on ka olulisemaid arengusuundi, millest tegelikult sõltub inimkonna tulevik, see tähendab konkurentsi liidrikoha pärast maailmas.

Nendeks on juba mainitud 5G tehnoloogiad, kuid viimastega on seotud veel midagi - superarvutite ehitamine. Ja siin on põnevaid uudiseid.

Kui arvestame “hulgapõhimõttel“ (tükkhaaval loendades), siis on 45,4% maailma superarvutitest Hiinas, 21,8% USAs, 6,2% Jaapanis ja neli protsenti Ühendkuningriigis. Ülejäänud maailmale, nagu näeme, jääb õige vähe.

Kuid lisaks sellele juhtis Hiina viis aastat, kuni 2018. aastani võidujooksu kõige kiirema arvuti looja tiitlile. See oli Sunway TaihuLight (神威·太湖之光), mis oli lisaks ka valmistatud Hiina elementide baasil, sest Barack Obama mõistis, et Ameerika kiibid ei tohiks suurriikidest konkurente aidata ja keelustas nende ekspordi.

Ekspert: Erinevalt "omakasupüüdmatust USA-st" pole Hiina pole ajaloos kunagi altruismiga silma paistnud >>

Nii sai USA 2018. aastal oma liidrikoha tagasi, misjärel Hiina hakkas revanši - Shuguangi perekonna superarvutite tootmist - hauduma.

Need peaksid tulema USA omadest 50% kiiremad. Uue põlvkonna masinad teevad miljon triljonit tehet sekundis - "koletiste" käivitamine on kavandatud pärast 2020. aastat.

USAs toimuvad sarnased ettevalmistused. Vaatame, kes peale jääb.

Investeeritakse mitte ainult sinna, kus on odav tööjõud – muidu läheks kogu maailma raha kuhugi Somaalia kanti). Kapital vajab kasumi saamiseks konkurentsivõimelist ja arenenud keskkonda.

Niisiis, kunagi olid superarvutid kulukad projektid, mis neelasid riiklikke ja mittetulunduslikke investeeringuid. Täna aga kasvab nõudlus superarvutite järele Hiinas kiiresti. 5G standard on ainult osa tulevastest tehnoloogilistest revolutsioonidest.

Arengus sisaldub erinevates vormides tehisintellekt ja palju muud, ning kõik see luuakse masinatega, mis töötavad kiiremini kui keegi teine. Kuna Hiina on selles valdkonnas üks kahest maailma juhtivast riigist, siis on asi läinud superarvutite ja nende toodangu ostujõulise turuni.

Varem oli siin ilmselge monopol kaitseministeeriumil ja paari laboril, täna konkureerivad aga omavahel vähemalt viis uurimiskeskust. Viis aastat tagasi oleks investeering sellesse valdkonda olnud hullumeelsus aga täna on küsimus ainult selles, kas Ameerika Ühendriigid suudavad isegi püüda takistada teisi riike ja üksikisikuid oma raha strateegilisele konkurendile viimast.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Hiina oht: "Taevaalune kuningriik" võib osutuda uue kriisi põhjustajaks
Ainuüksi Brüsselis on 250 Hiina spiooni
Tagid:
kõrgtehnoloogia, otseinvesteeringud, investeeringud, investeering, USA, Hiina

Peamised teemad