11:38 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Analüütika
lühendatud link
16430

Esmakordselt kümne aasta jooksul saabus Hiina RV esimees ametlikule visiidile Itaaliasse. Eelseisvate Xi Jinpingi ja Itaalia peaminister Giuseppe Conte läbirääkimiste peamine teema on Euroopa suuruselt kolmanda majanduse ühinemine Hiina megaprojektiga "One Belt - One Way".

TALLINN, 22. märts - Sputnik. Itaallased näevad sellises kokkuleppes selget kasu, kuid Rooma ja Pekingi lähenemise väljavaade põhjustab Brüsselis ja Washingtonis paanikat. Sellest, kuidas Itaaliast sai äkki üks peamisi maailma poliitikas osalejaid - RIA Novosti materjalis. 

Teeme Itaalia taas suureks

Hiina riigijuhi Rooma visiidi eel avaldas Itaalia suurim ajaleht Corriere della Sera Xi Jinpingi artikli, milles ta meenutas sajanditepikkust seost kahe riigi vahel: "Rohkem kui kaks tuhat aastat tagasi ühendas Siiditee Vana-Hiinat Vana-Roomaga."

Hiina Rahvavabariigi esimehe arvates on Hiina ja Itaalia suhetel tänapäevalgi suured väljavaated. "Itaalia ja Hiina võiksid arendada koostööd sellistes sektorites nagu sadamalogistika, meretransport, telekommunikatsioon, meditsiini- ja farmaatsiasektor ning innustada oma ettevõtteid alustama vastastikuse kasu saamiseks koostööprojekte kolmandatel turgudel," jätkab seltsimes Xi, väljendades lootust "teha Itaaliaga koostööd projekti "One Belt - One Way" raames".

Hiina juht rõhutab, et koostöö tagaks Rooma plaanide õnnestumise riigi põhjapoolsete sadamate arendamisel ja võimaldaks Hiinal käivitada Itaalias suured investeerimisprogrammid. Pekingi lubadused on liiga ahvatlevad, et nendest keelduda.

Eriti riigil, mille majandus on tõsise kriisi äärel - märtsi alguses teatas statistikaamet Istat, et Itaalia SKT on juba kaks kvartalit järjest vähenenud. Riigivõlg ulatub 133 protsendini SKTst – see on kõrgeim näitaja euroala riikide seas pärast Kreekat.

Uus sõber on parem kui kaks vana

Rooma ei saa majandusprobleemide lahendamisel loota Euroopale ega Ameerika Ühendriikidele - Brüssel ja Washington ei kavatse aidata valitsust, mis ei järgi traditsioonilisi liberaalseid retsepte sotsiaalprogrammide kärpimise ja maksude suurendamise vormis.

Europopulistide miiting Roomas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

See-eest on Peking valmis Itaalia võlakirju kokku ostma, millest Hiina teatas otsesõnu Itaalia valitsusdelegatsiooni külaskäigul mullu novembris. Hiina on seadnud selleks ainult ühe tingimuse - Rooma peab liituma Hiina "Vööga".

Pekingi huvid on selged: lisaks sellele, et Itaalia ise on väga suur ja oluline turg, on see ka suurepärane värav Euroopasse ja Aafrikasse. Itaalia elanikud loodavad omakorda, et hiinlastega sõlmitud kokkuleppe tulemusena saavad nad mitte ainult rahalist toetust, vaid ka võimaluse moderniseerida Veneetsia, Trieste ja Genova sadamaid.

Lisaks, nagu märkis Itaalia majandusliku arengu aseminister Michele Geraci hiljutises intervjuus The New York Timesile, võimaldab koostöö Hiinaga tootjatel eksportida Hiinasse suurtes kogustes rõivaid, autosid, toiduaineid, keemiatooteid ja muid kaupu.

Asjal on jumet

Geraci märkis, et Itaalia eksport Hiinasse on praegu oluliselt väiksem kui Saksamaal ja Prantsusmaal, kuid uus leping täidab selle lünga.

Eksperdid leiavad, et Rooma plaanid on väga reaalsed, arvestades kaubamärgi Made in Italy üha suuremat populaarsust Hiinas - alates kingadest ja rõivastest kuni Ferrari ja Lamborghini autodeni.

Itaalia kavatsus ühineda Pekingi suurima strateegilise projektiga põhjustas Washingtonis suurt rahulolematust ja paanikat Berliinis, Roomas ja Brüsselis. Märtsi alguses, kui ilmusid esimesed teated Pekingi ja Rooma eelseisvatest kokkulepetest, hoiatas USA Rahvusliku julgeoleku nõukogu oma ametlikus Twitteri sõnumis: Rooma toetus "One Belt-One Way" projektile "seadustab Hiina kiskjaliku investeerimise ega too kasu Itaalia rahvale". 

Xi Jinpingi Rooma visiidi eelõhtul tegi Twitteris spetsiaalse avalduse ka Ameerika Ühendriikide presidendi abi ja esindaja Rahvuslikus julgeolekunõukogus Garrett Marquis: "Itaalia on suur maailmamajandus ja suur investeerimisväli. Itaalia valitsusel ei maksaks Hiina taristuprojekte seadustada." 

Välismaised üleskutsud ei saavutanud siiski oma eesmärki, kui selleks mitte lugeda Itaalia ametnike arvukaid kinnitusi, et Rooma ei kavatse loobuda oma kohustustest NATO raames ega seada kahtluse alla sõprussuhteid Ameerika Ühendriikidega.

Gladiaatorite ülestõus

Suhetes Euroopa Liiduga võtsid itaallased suuna avalikule vastasseisule. Vastuseks Euroopa Komisjoni väitele, et sellised ulatuslikud kaubanduslepingud kuuluvad pigem Brüsseli kui üksikute riikide pädevusse, süüdistas Rooma Berliini ja Pariisi silmakirjalikkuses, väites, et Prantsusmaa ja Saksamaa on kaubavahetuses Hiinaga Itaaliast kaugel ees.

Märtsi alguses avaldas mõjukas Itaalia interneti-portaal Gli Occhi della Guerra suure artikli Euroopa Liidu olukorra halvenemisest, milles tehti Saksamaa ja Prantsusmaa suhtes enneolematult karmi kriitikat. "Tõsiasi on see, et Euroopa Liit ei lagune mitte tema vastaste süül, vaid just nende süül, kes nimetavad end tema kaitsjateks," kirjutab väljaanne, "Euroopa loodab, et Angela Merkel ja Emmanuel Macron päästavad ta, kuid tegelikult andsid just Prantsuse-Saksa telje juhid talle viimase hoobi." 

Nad tahtsid ja tahavad endiselt, et Euroopa oleks nende telje moodi ja veenavad avalikku arvamust, et see on Euroopa Liidu ainuke tee." Gli Occhi della Guerra süüdistas Angela Merkelit, et "Saksamaa huvidest lähtuvalt üles ehitatud kaubanduspoliitikaga tõmbas ta Euroopa Liidu mõttetusse kaubandussõtta" ja Macroni keeldumises Euroopa koostööst julgeoleku- ja kaitse valdkonnas, eesmärgiga peale suruda oma Euroopa armee kontseptsioon.

"Nendest kahest näitest piisab, et mõista, kus asuvad ühinenud Euroopa tegelikud vaenlased - need, kes sõnades tema kaitseks välja astuvad," nendib väljaanne.

Lisaks eelmainitud rünnakutele Euroopa Liidu vastu tutvustas Itaalia parempoolne partei "Itaalia vennad" parlamendile riigi põhiseaduse muutmise eelnõu. "Vennad" teevad ettepaneku kõrvaldada EL põhiseaduse artiklist 117, mis sätestab, et "seadusandlikud volitused peavad kuuluma riigile ja piirkondadele, arvestades põhiseadusest ja ELi õigusaktidest ja rahvusvahelistest kohustustest tulenevate piirangutega".

"Teiste Euroopa Liidu asutajariikide põhiseadustes selliseid sätteid ei ole," selgitab oma seadusandlikku algatust partei juht George Meloni. Eksperdid märgivad, et see muudatus võimaldaks Roomal loobuda mistahes Euroopa kohustustest. Pole üllatav, et sellise vaenulikkuse taustal ELi suhtes peavad Lääne analüütikud Rooma nõusolekut liituda "One Belt-One Way" projektiga peamiseks ohuks Euroopa Liidu terviklikkusele.

Samal teemal

Euroopa Parlamendi presidenti süüdistati fašismi soosimises
Itaalia tõkestas EL-i avalduse Guaidó tunnistamise kohta, teatas allikas
Tagid:
Washington, Hiina, Itaalia, Euroopa Liit

Peamised teemad