19:25 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Analüütika
lühendatud link
12320

Ameeriklased kohe ei saa rahus elada, niipea kui kusagil konflikt maha rahuneb, on nad kohe kohal, et uusi halge tulle visata. Näiteks, et Golani kõrgendiku pärast uuesti sõda puhkeks.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Kas maailmas pole äkki liiga rahulikuks muutunud? Mitte kauaks. Selleks puhuks on Donald Trump olemas, kes on alati õnnelik, kui saab mõnda kustuma hakkavasse konflikti puid juurde visata. Eriti kui USA huvid mängus on.

Venemaa vastas Trumpi plaanile Golani kõrgendikud Iisraelile kinkida >>

Lähis-Ida pole talle kunagi rahu andnud. Süüriat ta lagundada ei suutnud - Venemaa kontrollib seal protsessi ja toetab ametlikku valitsust. Aga võib ju üritada ka teiselt poolt.

Donald Trump usub, et on aeg tunnustada Iisraeli suveräänsust Golani kõrgendikele. Kuni 1967. aastani, mil Iisrael need vallutas, kuulusid need Süüriale. Siis tulid sinna ÜRO rahuvalvejõud,mis 2013. aastal terroristide sissetungi ja olukorra üldise pingistumise tõttu piirkonnast ära viidi.

Nüüd tahab Trump ilmselt olukorra uut teravnemist. Keegi peale tema ja Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu seda ideed ei toetanud. Damaskuses nimetati Iisraeli "sionistliku okupatsiooni moodustiseks" ja teatati, et Ameerika Ühendriigid järgivad teda pimesi.

Venemaa teatas, et ta ei nõustu sellise tunnustamisega kunagi ja peab seda ÜRO põhikirja rikkumiseks. Golani kõrgendikud on Süüria territoorium. Araabia Liiga toetas täielikult Süüria õigust okupeeritud territooriumile. Türgi mõistis Trumpi tegevuse hukka.

Lähis-Ida on Assadiga leppinud: Mida see Venemaa jaoks tähendab >>

Hiina teatas, et tuleb järgida ÜRO resolutsiooni. EL ei ole samuti tunnustanud Golani Iisraeli osana. Üldiselt on Trump koos Netanyahuga sõna otseses mõttes kõigi vastu. Küsimus on selles, kas see neid peatab.

S-300 saabumine Süüriasse
Министерство обороны РФ

Tegelikult pole ka Iisraelil praegu kasulik olukorda pingestada ja araabiamaailmas, millega tal suhted niigi pehmelt öeldes head pole, rahulolematust tekitada. Igasugune äkiline tegevus võib viia jõhkra konfliktini, kus võitjaid ilmselt ei ole.

Kuid Netanyahu ei saa Ameerika Ühendriikide sellisele avaldusele ka reageerimata jätta - igal juhul peab ta riigi ametlikku positsiooni kinnitama, isegi kui selles suunas konkreetseid meetmeid kavandatud pole.

Ameerika Ühendriigid on aga, nagu alati, väga soodsas olukorras. Nemad on kaugel ega pea sõda Golani pärast pidama (kui, siis ainult terroriaktidega võitlema) ja kaos neid huvitavates piirkondades on alati kasulik - selles sogases vees võib nii mõndagi vajalikku leiduda.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Iisrael: USA vägede Süüriast väljaviimist pole vaja üle dramatiseerida
Lääs võtab Assadi ees kiivri maha
Miks Ameerika Iisraeli lõksu meelitas
Tagid:
Golani kõrgustik, provokatsioon, Süüria, Iisrael, USA

Peamised teemad