06:37 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Analüütika
lühendatud link
14120

Valijatega kohtudes võttis Leedu peaminister korraga kätte ja lajatas: lätlased, ütles, ei ole meie vennad, vaid konkurendid. Tõe peale ei tohi solvuda, kuid Läti solvus. Tuli Leedu presidendil õiendama hakata.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Sugulussidemetele mõeldes tahaks kirikusse minna. Selles mõttes, et see on puhas õnnemäng – veab-ei vea. Sõbrad valime me endale ise, kuigi ka mitte alati. Sugulased saame aga sünniga - mineviku pärand. Mõnel muidugi veab - edukas sugulane lapsepõlvest tekitab kadedust, komplekse, kõrgendatud ebaõigluse tunde ja usu, et ühel päeval antakse kõigile, mis nad ära on teeninud.

Leedu president ei jõudnud Läti pidustustele >>

Vastupidised näited tekitavad haletsust ja kaastunnet. Või siis ülbust ja misantroopiat, sõltuvalt kellegi loomusest. Suhted võivad ka keerulised olla, eriti kui pole selge - tema on küll mulle vend, aga kes mina talle olen? Parem on see kohe selgeks teha, kuni tugevatesse sugulussidemetesse ei sekku ajakirjanduslikud või muud nähtamatud sidemed.

© Sputnik / Deniss Grabussov

Võib juhtuda, et sugulasi on nii palju, et kurat neid võtaks. Eriti kui nende kvaliteet on selline, et jumal hoidku. Mõnel pole neid peale ema ollagi. Lätlastel ongi see teine variant. Leedulased - ja ongi kõik. Kui sugupuud veidi sügavamalt kaevata – kuulub sinna ka mittesõbralik slaavi perekond.

Aga see ei ole sünnis. Seepärast on parem labidas seina äärde panna ja sinna mitte ronida. Kui, siis ainult kaugelt eemalt mitte-slaavi vuntsidesse muiata, kui mittevennad järjekordselt oma reesusfaktorit näitavad.

Aga lätlased armastavad leedulasi küll. Ka ideoloogiliselt - kuna nad seisid kunagi päris Moskva väravate all ja ka igapäevaelus - neid on veidi rohkem, nad kauplevad veidi paremini ja tõepoolest – vennad ju! Vendadel on varsti valimised - ringreisid, lubadused.

Leedu peaminister Saulis Skvernyalisel on peaministri toolist villand, sätib end presidenditooli. Kohtus valijatega Leedu piiri ääres, et kuulata, mida isa Varlaam isehakanud Griškaga räägivad. Need aga hakkasid pärima: aga vot lätlased, et vot meie vennad jne.

Euroopa rahakott klõpsas kinni - Balti riigid kurvastavad Brexiti pärast >>

Peaminister võttiski siis kätte ja lajatas: pole nad meile mingid vennad, vaid konkurendid. Kus te olete näinud, et vennad segaksid sellist püha asja nagu raha teenimast?

Solvas sellega tervet riiki. Sülitas Läti patriootidele hinge. Neid küll rahustati, öeldi, et tõe peale ei tohi solvuda, et selles on jõud, mitte valu. Patrioot aga on õrna hingega, nagu laps.Seepärast solvub kuuldud tõe peale veelgi enam. 

Eriti käremeelsed kargasid kohe püsti ja hakkasid nina alla hõõruma kõike, mis meelde tuli. Nagu et teie, leedulased, olete meisse alati halvasti suhtunud. Ise muudkui ronisite üles aga meid põlgasite. Üldiselt, nii nagu armastasid, nii ka solvusid ja muudkui lärmasid. Seda aga poleks vaja olnud. Riielda võib ainult vaikselt, nii et idanaabri propagandaga ei kuuleks.

Riia ühistranspordi peatus
© Sputnik / Сергей Мельконов

Ärgu, värdjas, teadku, et ega meilgi siin asjad siledalt suju. Teiste silma all oleme alati üksteise vastu lahked, viksid ja viisakad. Palun, olge lahked, merci. Olgu tal sellest idüllist halvem, eriti kuna tema suhted oma mittevendadest naabritega meile alati lõbu pakuvad.

Tähelepaneliku Leedu presidendi kohusetundlik süda mõistis aga olukorra tõsidust. Dalia Grybauskaite torkas peaministrit teravalt – et häbistas, ütles, kogu maailma ees! Häbi on: kardinaid ei julge lahti tõmmata, internettigi on hirmus minna. Patrioodid rahustasid - see on teine asi, süda juba ei valeta.

Kuigi räägitakse, et see on vaid selle südame sund selle valimiskampaania raamistikus. Meie Lätis sellest ei hooli – ärgu nad end maailma ees häbistagu. Kuigi, maailm justkui... ei reageerinudki kuidagi. Isegi Google ei tea, mida see Lätlane seal ütles. Kuidas? Leedulane? Ja mis vahet seal on?

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Läti paradiis ja Leedu täht: Tallinnas algavad Baltimaade filmikunsti päevad
Väljaränne Venemaalt suureneb
Leedu endine majandusminister ennustas riigile tühermaaks muutumist
Leedu hülgas tänavu ligi 54 000 elanikku
Ekspert: miks on Balti riigid mõjukate riikide edetabelis päris lõpus
Kui kõnelevad arhiivid: Balti riigid mahitavad natsikurjategijaid
Tagid:
poliitika, Dalia Grybauskaitė, Saulius Skvernelis, Balti riigid, Leedu, Läti

Peamised teemad