06:44 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Mitmeotstarbelinne hävitaja Su-57

Putin: Su-57 on maailma parim hävituslennuk

© Sputnik / Владимир Сергеев
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (191)
18530

Venemaa president Vladimir Putin teatas, et Su-57 on parim hävituslennuk ja rõhutas: "Maailma parim. Kõigi taktikalis-tehniliste näitajate poolest. Niimoodi ei suuda lennata ükski teine hävitaja."

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Peaaegu samaaegselt kinnitasid Venemaa viienda põlvkonna hävituslennuki unikaalsust ka USA õhuväeministeeriumi eksperdid, kes kavatsevad tellida õhusihtmärgi, mis oleks võimeline simuleerima mitmeotstarbelist Su-57.

Mitmeotstarbeline viienda põlvkonna hävitaja Su-57
© РИА Новости, Инфографика

See tähendab, et mitte ühelgi Ameerika lennukil ei ole selliseid omadusi ning võimalikke vastumeetmeid välja töötada on võimatu. Ameerika partnerite ärevus maksab 300 miljonit dollarit ja see on ka mõistetav. Esimesed seeriatootmises olevad Su-57 hävitajad võetakse Venemaa õhu- ja kosmosevägede relvastusse juba 2019. aastal.

Esimene leping on sõlmitud 12 masina tootmiseks. Venemaa lennuväepolkude ümberrelvastamise tempo hävitus-pommituslennukitega Su-34 ja mitmeotstarbeliste hävituslennukitega Su-35S on selline, et varsti saab Su-57-de arv ulatuma kümnetesse ja sadadesse.

Nii kõrgtehnoloogilist vastast ei ole USA õhujõududel veel olnud. Ameerika piloodid peavad õhulahingute harjumuspärast taktikat oluliselt muutma. USA eksperdid tunnistavad Venemaa hävitaja paremust ja märgivad Su-57 suuremat manööverdusvõimet ülehelikiirusel, paremat infrapunaotsingu- ja jälgimissüsteemi, mida USA viienda põlvkonna hävitajal F-22 Raptor pole.

Venemaa tiibadega hing

Su-57 ebatavaliselt väike efektiivse peegelduse pind võimaldab tal jääda radaritele praktiliselt nähtamatuks, komposiitmaterjalid katavad 70% lennuki välispinnast ja moodustavad 25% tema massist.

Su-57
© Фото : из архива ОКБ Сухого

Su-57 eelise tagavad uus radar, unikaalne optilis-elektrooniline sihtmärkide tuvastamise süsteem ja elektrooniline segamissüsteem - "nutikas välispind" (v.k. - "умная обшивка"). Hävitaja suudab avastada õhus ja maapinnal paiknevaid sihtmärke kuni 400 kilomeetri kauguselt ja jälgida samaaegselt kuni 62 objekti.

2018. aasta katsetati lennukit edukalt teise astme mootoritega, mis võimaldas arendada ülehelikiirust forsseerimata režiimis. Lennuki lahingutegevuse raadius on kuni 5500 kilomeetrit. Su-57-l on suurepärane lahingukoormuse ja massi suhe, selle näitaja poolest ei ole tal viienda põlvkonna hävitajate seas analooge.

Ta võib kanda 14 tüüpi relvi ja kogu relvastus - 10 tonni – asub peegelduva pinna vähendamiseks kere sisemuses, mitte kerevälistel kinnitustel. Hävitajat ja tema rakettrelvastust katsetati lahingutingimustes Süürias ja tulemused lubavad uskuda absoluutse valitseva seisundi saavutamist õhus. Hüpoteetiliselt suudab Su-57 õhulahingus avastada ja hävitada nii F-22 kui ka F-35.

Ameerika turundus

Vene hävitaja esindab Su-57 oma silmapaistvate piloteerimisomaduste, elektrooniliste süsteemide ja ülehelikiirusega relvastusega väärikalt viienda põlvkonna lahingulennukeid võrreldes Ameerika erakordsuse uusima sümboli – mitmeotstarbelise hävitaja F-35 Lightning II-ga (relvastuses alates 2012. aastast). 

Lockheed Martin kavandas 2019. aastal välja lasta kaks tuhat superkallist F-35 Lightning II, kuid tegelikult tuli konveierilt ainult umbes 300 masinat. Pentagoni F-35 hävitajat kritiseeritakse mitte ainult toore tarkvara pärast - täiustada tuleb pardasüsteeme, kütuse- ja pidurisüsteeme ning muid hävitaja konstruktsioonielemente.

Su-57 Võidupüha paraadil
© Sputnik / Илья Питалев

Lennukile esitati nii vastuolulisi nõudmisi, et lennuk ja tema loojad läksid vastuollu füüsika ja aerodünaamikaseadustega. USA kavatseb 2020. aastal jätkata F-35 Lightning II kasutuselevõttu Euroopas, kuid Euroopa liitlased püüavad sellisest ümberpaigutamisest avalikult vältida. Ameerika "Välgu" väljajätmine Bundeswehri hankest vananenud Tornadode väljavahetamiseks räägib iseenda eest.

Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly ütles 18. märtsil otse, et NATO hartas on artikkel 5 (kollektiivne enesekaitse), mitte F-35. Vene tehnoloogia paremuse taustal rahustavad Lääne partnerid ennast üksnes sellega, et Su-57 on Venemaa õhujõudude jaoks liiga kallis. Venemaale ei ole midagi kallimat kui riigi suveräänsus, mis võimaldab tal turvaliselt kaasaegseid imerelvi kaitsta.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda .

Teema:
Relvastus (191)

Samal teemal

Allikas kommenteeris Türgi Su-57 ostu plaane
Tagid:
Venemaa, hävituslennuk, Su-57

Peamised teemad