02:36 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Analüütika
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
17502

Poola on otsustanud meenutada Teise maailmasõja algust ja kõnelda võidust fašismi üle ilma Venemaa osavõtuta. Must tänamatus pruunist katkust vabastamise eest – niisugune on nüüd Poola poliitiline suundumus.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Vaatamata Poola välisministeeriumi soovitustele ei saatnud Poola presidendi kantselei Venemaa presidendile kutset Teise maailmasõja alguse 80. aastapäeva üritustele. Demonstratiivselt ebaviisaka poliitilise käitumise põhjust selgitas Andrzej Duda pressisekretär mingite "tänapäevaste põhimõtetega".

Seega kutsed saadeti "meililisti pidi" laiali, pidades kõige vähem meeles ajaloolisi sündmusi, millele septembrikuine pidulik kokkusaamine Varssavis on pühendatud.

Ent heites salapärastele "tänapäevastele põhimõtetele" pilgu sügavast ajaloolisest kaugusest – märksa kaugemast ajast kui 1939. aasta, pole raske põhjendada poolakate häbematu ülbuse ilmingut, seda erilist poola uhkust segunenult hirmu ja kompleksidega.

Poola endine peaminister: russofoobia on muutunud riiklikuks doktriiniks >>

Poola ja Venemaa suhted (või jämedalt öeldes "nääklused") on arenenud Poola jaoks ajalooliste äparduste lainel. Esimene tõeliselt suur "vastulaine" tabas Poolat Venemaalt 1612. aastal. Ja edaspidisel seilamisel on sajandite vältel poolakate enam või vähem edukad katsed vetevoolu enda kasuks rakendada takerdunud Venemaa "lainemurdjatesse".

Tänapäeval on Poola vaatevinklist kõik hoopis teisiti. Täna tunneb Poola ennast suutelisena revanši võtma. Olgugi mitte füüsilist, aga moraalset, see tähendab amoraalset, kui juba asju oma nimedega nimetada, ja enam-vähem sääraseid "nimetusi" Duda sammule omistataksegi mite ainult välismaal, vaid ka Poolas endas.

Eirata Venemaad kui hitleriliku Saksamaa üle võidu saavutanud riigi õigusjärglast tähendab ilmutada "musta tänamatust" – nõnda arvab Poola Seini II ja III koosseisu saadik Piotr Ikonowicz. Enamgi veel: must tänamatus pruunist katkust vabastamise eest teenib Poola riigipead vaat et lausa kinnitusena tema isiklikust poliitilisest kaalukusest ja "sõltumatult söakast" seisukohast.

Julgeks jääda pole keeruline, kui sul igast küljest selle eest tunnustavalt põski paitatakse, et sa kulud esimeste endise Varssavi pakti riikide hulka, kes liitus NATO-ga. Ja paistab, et selle liitumise 20. aastapäev, mida Poola tänavu tähistab, on tema jaoks palju tähtsam Teise maailmasõjaga seotud juubelist.

Poola kavatseb nõuda Saksamaalt Teise maailmasõja eest hüvitist >>

Mis siis ikka, nagu on öeldud Venemaa välisministeeriumi kommentaaris Poola juhtkonna venevastase otsuse teemal, "jäägu see praeguste Poola võimude südametunnistusele."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Saame teietagi hakkama: miks Brüsselil pole enam "Poola torumeest" tarvis
Eksminister tõmbab ümber Poola kaela terassilmuse
Kolm pead on ikka kolm pead: kuidas Leedu, Poola ja Ukraina "sõjasaladuse" avastasid
Poola soovib miljardeid
Tagid:
ajalugu, Teine maailmasõda, Poola

Peamised teemad