07:22 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
29613

USA strateegilised pommitajad imiteerivad raketi- ja pommirünnakuid Venemaa Balti laevastiku baasidele. Venemaa reageerib vaoshoitult: tal pole midagi karta, kirjutab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja 

Esmaspäeval, 25. märtsil imiteerisid kolm Ameerika strateegilist pommitajat B-52H Stratofortress kolme tuhande meetri kõrgusel õhulööki Kaliningradi oblasti pihta. Läänemere neutraalsete vete kohal tervitasid kutsumata külalisi Vene Su-27 hävitajad.

Villem Rooda
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuus USA strateegilist pommitajat B-52H Stratofortress paiknesid juba märtsi keskel Louisianast (USA) ümber Fairfordi õhujõudude baasi Ühendkuningriigis. Nende esimene ilmumine Läänemere kohal tundus olevat mingi märk Venemaa ähvardamisest. Kuu lõpuks olid B-52 regulaarlennud Läänemere kohal juba muutunud kõikide Balti (Põhja-Euroopa) riikide julgeolekut ohustavateks lahingpatrullideks.

USA kaugpommitaja lendas taas Eesti kohal>>

Viimase kahe nädala jooksul tegid USA strateegilised pommitajad Läänemere kohal umbes 10 lendu. 23. märtsil tõusid Su-27 kaks korda Läänemere taevasse, et tüütuid ameeriklasi ära ajada. Venemaa õhutõrjesüsteemid fikseerisid B-52H viibimise Kaliningradi oblasti piiride lähedal 20. ja 21. märtsil.

© Минобороны России
Vene hävitajad Su-27 saatsid USA pommitajaid Balti mere kohal.

Seejuures imiteerisid nad mitu korda raketi- ja pommirünnakuid Balti laevastiku baaside pihta ja pöördusid tagasikursuse alles pärast seda, kui Venemaa õhutõrje lahingvalves hävitajad nad oma saate alla võtsid. Ühelgi juhul Venemaa riigipiiri ei rikutud, kuid kujunenud olukord meenutab Pentagoni Lähis-Ida stsenaariume (meenutagem Iraaki, Jugoslaaviat, Afganistani, Liibüat, Süüriat) - pommitada valimatult kõike, siis kannatanutele "appi tulla" ja "demokraatia vastastele" ots peale teha.

Kas Venemaal on selline asi võimalik?

Apokalüpsise piirid

Võib-olla on Ameerika "strateegide" demonstratiivlennud Läänemere kohal vaid eksootiline test Kaliningradi oblastis paiknevatele Venemaa õhutõrjesüsteemide (S-400) võimekusele.

Muide, eelmisel nädalal tegid rohkem kui 20 NATO õhusõidukit Venemaa piiridel luurelende. Sellegipoolest on piiratud arv eelmise sajandi keskel kasutusele võetud pommitajaid B-52H endiselt relvastuses, kuni 2040. aastani.

Selline "Venemaa heidutamine" on ohtlik eelkõige Ameerika Ühendriikide Euroopa liitlastele.

Pole teada, kas strateegilised pommitajad B-52H kannavad Läänemere kohal lennates ka võimalikku 22 tonni relvastust. Termotuumalõhkepeadega rakette või B61 pomme välistada ei saa. Hoolimata moderniseerimisest ei ole metalli väsimust keegi tühistanud, lennu ajal on võimalikud rikked.

Uus pommituslennuk Tu-22-M3M kasutab tehisintellekti>>

Lubatagu meelde tuletada, et 1968. aastal Ameerika sõjaväepiloodid juba kaotasid nelja termotuumapommiga B-52 Gröönimaal ja ainult Kanada Baffini mere päästis radioaktiivsest tsunamist vaid ime. Sarnased tuumapommide kadumise juhtumid leidsid aset ka Hispaanias (1966) ja Jaapanis (1965).

Tõenäoliselt on olemas ka värskem statistika, mis ei ole veel avalikustatud. Hispaanias kukkusid maha kolm Mk.28 tüüpi termotuumapommi, millest igaühe võimsus oli 1,45 megatonni, kaks neist purunesid ja saastasid plutooniumiga mõne ruutkilomeetri pinnast. Neljas pomm kukkus merre. Kujutage ette, kui esimestena oleksid need avastanud terroristid. Tekib loogiline küsimus: kus järgmine kord (isegi arusaamatuse tõttu või mittetahtlikult) USA tuumapommid maha pudenevad?

Võib arvata, et Balti riigid juba mängivad, tahtlikult või tahtmatult, "Ameerika ruletti". Nii märgati 25. märtsil B-52 pommitajat otse Riia kohal.

Venemaa on USA ja NATO kõige tõenäolisem vastane, ameeriklased mängivad läbi Moskva "neutraliseerimise" stsenaariume, kuid kõigil juhtudel ei võida sellest Leedu, Läti, Eesti ja teised Washingtoni liitlased midagi, vaid ainult kaotavad, sest "kus metsa raiutakse, seal lendavad ka laastud".

Tehnoloogilised kriteeriumid

Pommitajat B-52H Stratofortress Läänemere kohal alla lasta ei ole raske, sest selleks on Venemaal kõik vahendid ja võimalused olemas. Loomulikult ei täida Ameerika piloodid oma ülesandeid mitte ainult Venemaa õhutõrje kontrolli all, nad on ka sihikul.

Американский бомбардировщик Stratofortress B-52 над Таллинном
© Estonian Defence Forces
USA kaugpommitaja lendas taas Eesti kohal.

On raske ennustada, mis juhtub, kui B-52 pommiluugist midagi neutraalsete vete või Balti riikide territooriumi kohal - Venemaa piiride lähedal - välja kukub.
Meenub Ameerika sõja episood Vietnamis. Hanoi lähedal toimunud öises õhulahingus tulistas mitmeotstarbeline hävitaja MiG-21F-13 alla pommitaja B-52 Stratofortress.

27. detsembril 1972 ründas Vietnami piloot Pham Tuan edukalt ülekaalus vaenlast (kolm strateegilist pommitajat, mida saatsid hävitajad) umbes kümne tuhande meetri kõrgusel. Ameerika "strateegi" B-52 sai 2000 meetri kauguselt tulistatud kahe "õhk-õhk" raketi tabamuse, süttis põlema ja kukkus alla. Kangelane Fam Tuan pöördus vigastusteta kodulennuväljale tagasi ja temast sai hiljem esimene Vietnami kosmonaut.

Прилет бомбардировщика Б-52
© Sputnik / Валерий Мельников

Eestlased, kui leiate USA tuumapommi, helistage numbril 112>>

Nõukogude sõjaväe entsüklopeedia 1978. aasta väljaandes räägitakse 23-st Ameerika B-52 strateegilisest pommitajast, mis Hanoi ja Haiphongi kohal alla tulistati (peamiselt C-75 tüüpi õhutõrjerakettidega).

Märkigem, et lennukite kahurid, juhitavad raketid ja õhutõrje raketisüsteemid on sellest ajast oluliselt edasi arenenud, mida ei saa öelda USA õhujõudude "stratosfääri kindluse" kohta. Võib-olla see väga selge tehnoloogiline paremus selgitabki, miks Venemaa reaktsioon Ameerika B-52-de "karnevalile" Balti mere kohal oli nii tagasihoidlik.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
Venemaa, laevastik, Balti meri, USA, pommitaja

Peamised teemad