15:51 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Analüütika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
24222

Rahvuslaste juhid lubavad korraldada Eestis midagi sellist, et juhul kui neile ministriportfelle ei anta, näivad isegi hungveipingide meeleavaldused paistavad alkoholivaba koosviibimisena. Kõik mäletavad ju, kui palju inimesi Hiinas hungveipingide käe läbi surma sai?..

Eestis kestavad koalitsiooni moodustamiseks läbirääkimised, mida peavad omavahel Keskerakonna, erakonna Isamaa ja konservatiivide esindajad EKRE-st. See koalitsioon on ülimalt kummaline, üritades ühendada endas seda, mis varem tundus ühendamatuna, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Vladimir Barsegjan. 

Isegi õudusunenäos ei andnud enesele ette kujutada ennast sotsiaalse suunitlusega liberaalidena määratlevaid keskerakondlasi, kes muuhulgas seisavad riigi "mittepõlisrahva" huvide eest, ühe laua taga rahvuslastega, kelle hulka saab liigitada ka "isamaalased", ja konservatiividega.

Tundub, et kõigi ülalnimetatud erakondade juhid on nende poolt deklareeritud poliitilised põhimõtted mõneks ajaks unustanud ja meeletus võimuihas ühinenud. Eriti kipuvad sinna konservatiivide esindajad, kes on oma esindatust parlamendis tublisti suurendanud ja unistavad nüüd selle konverteerimisest ministrikohtadesse.

Selle erakonna liikmed jutlustavad äärmusliku rahvuslust ja kõnelevad sellest avalikult. Juba 2013. aastal avaldas üks EKRE juhte Martin Helme arvamust, et "meie migratsioonipoliitikas peab olema üks lihtne reegel. Kui oled must, siis mine koju tagasi." Nüüd on konservatiivide nõuded "koju tagasi" mineku kohta laienenud ning ei puuduta üksnes Aafrikast tulijaid, vaid ka kõiki mitte-eestlasi.

Etniliselt puhas riik on ideaal, mida nad püüavad ellu viia, ja see tekitab "mittepõlisrahvuse" esindajates vägagi tajutavat kõhedust ja õiglast hirmu oma tuleviku pärast.

Eesti ühiskonnas selle sõna avaras tähenduses kerkivad esile protestiliikumised, mis püüavad sellele probleemile tähelepanu juhtida ja selliseid poliitikuid riigivõimu juurde mitte lubada. See aga konservatiive ei peata ja nad on valmis äärmuslikeks abinõudeks, et mitte pelgalt sõnade, vaid tegudega näidata, milleks nad suutelised on.

Riigikokku valitud Põhja-Tallinna linnaosa vanem, Keskerakonda kuuluv Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nii teatasid EKRE juhid, isa ja poeg Helmed ühes raadiosaates, et juhul kui nad valitsusse ei pääse, tasub valmistuda rahvarahutusteks. Martin Helme, kes armastab kujundlikke võrdlusi, pakkus välja, et sel juhul paistavad hungveipingide meeleavaldused alkoholivaba koosviibimisena selle kõrval, mida EKRE poolehoidjad tänavatel korraldavad.

Tõenäoliselt ei piirdu lugu siis tõrvikurongkäikude ja kõnekoosolekutega, millega Eestimaa pealinn on juba harjunud. "Kui meie asi untsu aetakse ja meie viskame tiku püssirohutünni, siis on plahvatus. Seda ei hoia ära ükski süvariik, seda ei hoia ära ükski Euroopa Komisjon. See plahvatus tuleb," lisas Mart Helme.

Kuidas see keeruline olukord laheneb, seda saame juba lähimal ajal teada. Seni aga on Eestis kõik tardunud pingelises muutuste ootuses, mis võivad viia ettearvamatute tagajärgedeni.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"
Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE
Seltsimees Šarikovi vaimus: miks EKRE sõnavabadust hävitab
Eesti valitsus - 2019
Tagid:
koalitsioon, poliitika, Isamaa, Keskerakond, EKRE

Peamised teemad