07:49 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Analüütika
lühendatud link
10210

Iga uus on hästi unustatud vana. Euroopa võtab oma arsenali nõukogudeaegsete kaupluste ja kergetööstuse kogemused, kirjutab raadio Sputnik autor.

Euroopa kergetööstus ka kaubandus on nüüd silmitsi värske väljakutsega. Asi selles, et Euroopa Liitu ootab alates 2021. aastast täielik plastiktoodete – ühekordsete plastnõude, õhukeste kilekottide jpm – kasutamise keeld. Vastav otsus on juba Euroopa Parlamendis vastu võetud ja nüüd peavad kõik Euroopa Liidu liikmesriigid selle heaks kiitma, kirjutab raadio Sputnik autor Anna Razvaljaeva. 

Euroopa Parlament keelas ühekordsete plastesemete kasutamise >>

Paljude riikide kauplused on juba ümberkorraldusi tegemas – minnakse üle taaskasutatavale taarale. Tarbijad tulevad sisseoste tegema oma tekstiil- või paberkottidega, klaaspurkide ja -pudelitega. Kõik on väga lihtne: taara kaalutakse ära ja see kaal arvestatakse ostu kaalust maha.

Ühe niisuguse kaupluse asutaja Saksamaal ütleb*, et plastikuta kauplemisi peensusi ja eripärasid õppis ta oma naabrinaiselt, kes on kunagi Nõukogude Liidust emigreerunud. Omal ajal töötas see naine toonases külapoes.

Piima toodi sinna mannergutes, võid suurtes pappkarpides, kruupe ja jahu linastes kottides. Enamiku kaupadest mässisid müüjad paberisse ning piima, hapukoore, taimeõli kallasid ostjate endi kaasavõetud anumatesse.

See kogemus osutus hindamatuks abiks keskkonnakaitsjatele, kes asuvad nüüd seda üle kogu Euroopa levitama. Nad tahavad veelgi kaugemale minna ja rakendada ellu teatavad "nõukaaegsed" ettevõtmised kergetööstuses – nimelt käivitada tootmisliin, et valmistada daamidele turukotte, mis oleksid mahukad ja kenad.

"CCCP": olla või mitte olla – sõltus Tallinna linnaametnike otsusest >>

Just niisugustega käisid naised NSV Liidus turul ja poes sisseoste tegemas. 1. aprillil sai teatavaks, et Euroopa juhtivad brändid võistlevad õiguse eest saada endale Euroopa tellimus sääraste kottide tootmiseks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*raadio Sputnik ja Sputnik Eesti õnnitlevad teid naljapäeva puhul!

Samal teemal

Walmart kõrvaldab CCCP-kirjaga T-särgid müügilt
ÜRO allkirjastas Eesti juhtimisel ühekordsete plastnõude piiramise leppe
Euroopa Parlament keelas ühekordsete plastesemete kasutamise
Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi
Läänemere kalad on mürgised - kelle süül?
Tagid:
keskkonnakaitse, NSV Liit, Euroopa, plastik

Peamised teemad