03:31 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Analüütika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
17920

Kõnelused Eesti uue valitsuskoalitsiooni moodustamiseks lähenevad edukalt lõpule. Kolme erakonna volikogud kiitsid valitsusliidu moodustamise heaks, samas kui Reformierakonnal valimiste võitjana jääb loota vaid keskerakondlaste südametunnistusele ja esitleda end avalikkusele ohvrina.

Formaalselt kuulub valitsuskoalitsiooni moodustamise volitus Reformierakonna juht Kaja Kallasele, kuid Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa volikogude heakskiit valitsusliidule annab selgelt mõista, et Reformierakonna väljavaated võimu saamiks muutuvad iga päevaga järjest nõrgemaks.

Kaja Kallase järjekordne üleskutse keskerakondlastele ühise, võrdsetel tingimustel valimisliidu moodustamiseks tekitas Jüri Ratases vaid imestust, rong olevat läinud – reformierakondlased jäid ettepanekuga kolm nädalat hiljaks.

Kõigega nõus

Kolme erakonna esindajate kõneluste ajal vihjas Reformierakonda toetav peavoolumeedia pidevalt, et kolmepoolne koalitsioon variseb kindlasti kokku niipea, kui pooled "sisuliste teemadeni" jõuavad. Nüüd on siis ilmnenud, et pooled leppisid kokku ühel kõige tundlikumal teemal - vene koolide tuleviku suhtes.

Selgus, et vaidlust polnudki, asjal otsustati lasta minna isevooluteed - ühine eesmärk eestikeelsele haridusele üleminekuks on küll endine, kuid kuna puuduvad õpetajad, pole metoodikat ega muid tingimusi selle saavutamiseks, siis pole mõtet kiirustada.

Muid olulisi erimeelsusi osapoolte vahel ei ilmnenudki. Igaüks teeb kompromisse, mis tähendab, et koalitsiooni loomine läheneb üha.

Küllap just selline lähenemine sobib kõige enam Keskerakonna juht Jüri Ratasele, kes ei taha kellelegi maksude küsimuses järele anda (mida oleks nõudnud Reformierakond), kuid teeb kergesti järeleandmisi teistes valdkondades, sealhulgas vene keele küsimuses.

Kas venelased andestavad kahekeelsuse

Eestikeelse valija seisukohast on see lähenemine kindlasti hea, aga kas Keskerakonna vene keelt kõnelevad toetajad annavad andeks EKRE-ga koalitsiooni mineku, on suur küsimus.

Kui uues koalitsioonilepingus ei ole ühtegi täiemahulist "vene" punkti, siis võib kindel olla, et Ida-Virumaa venelaste eeskuju, kes otsustasid eelmisi valimisi boikoteerida, järgib edaspidi üha enam inimesi. Või leiavad nad endale mingi alternatiivi.

Et venelased laiali ei jookseks, otsustas Keskerakonna juhtkond väärtuslikumatele vene keelt kõnelevatele keskerakondlastele mõru pilli magusamaks teha - Yana Toom pandi Euroopa Parlamendi valimisnimekirja esinumbriks. Nimekirja võeti ka Vadim Belobrovtsev.

Partei kuluaaridest pärineva teabe põhjal on käimas läbirääkimised ka Mihhail Kõlvarti turvalise tuleviku üle. Kuna Euroopa Parlamendi valimiste personaalia on eriti oluline, saab Yana Toom oma koha Brüsselis tõenäoliselt tagasi.

Kuid venelasi "vähkkasvajaks" nimetanud erakonnaga liitu läinud keskerakondlased ise enam varasemat toetust ei saa ning võivad kaotada enamuse nii Tallinna linnavalitsuses, kui ka teistes kohalikes omavalitsustes.

See tähendab, et tavapäraste häältekogujate säilitamine omavalitsuste aparaatide ja munitsipaalprojektide kaudu saab olema raskem.

Kuidas jagatakse portfellid

Tõenäoliselt koordineerib kujunev kolmikliit veel mõne päeva programmilisi seisukohti, misjärel algab kõige põnevam protsess - ministriportfellide jagamine. Seni on selles osas liikunud kõige veidramaid kuuldusi, kuid kindlasti võib öelda, et peaministriks jääb Jüri Ratas.

Kas Mart Helme soovib asuda välisministri ametikohale, on siiski küsitav, kuid kaitseministri ametikoht jääb tõenäoliselt Isamaale, samuti justiitsministri ametikoht.

Enamik Eesti ajakirjanikke suhtub uude võimalikku koalitsiooni eelarvamusega, konstateerides, et see sobib hästi ajastusse, mis algas Donald Trumpi valimisega Ameerika Ühendriikide presidendiks.

Tõenäoliselt on Eesti veerandsaja-aastase taasiseseisvuse jooksul jõudnud arengutasemeni, mis nõuab vanade poliitiliste stereotüüpide puhastamist. EKRE osalusel valitsuskoalitsioon sunnib kahtlemata paljusid inimesi vaatama ümbritsevat maailma uue pilguga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, Keskerakond, EKRE, koalitsioon, valitsus

Peamised teemad