20:26 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
8910

Sotsioloog Jevgeni Kopatko sõnul rikkus Vladimir Zelenski kahe Ukraina poliitilise veterani - Porošenko ja Tõmošenko mängu.

TALLINN, 2. aprill - Sputnik, Aleksei Stefanov. Ukraina presidendivalimiste teise vooru edukalt jõudnud näitleja Vladimir Zelenskit nimetatakse kandidaadiks, kellesse investeeris oligarh Igor Kolomoiski. 

Ees seisab teine voor. "Kas ta jätkab šõumehe valimiskampaaniasse investeerimist?" küsis Sputnik sotsioloog Jevgeni Kopatkolt. "Kui inimene investeeris esimesse vooru ja kandidaat võitis, siis on ilmselt mõistlik, et inimene investeerib ka teise vooru.

Kuid ma arvan, et pilt ei ole nii lineaarne. Kolomoiski toetus on asja üks külg. Kuid Zelenski on Venemaal üsna alahinnatud, omaette ressurss. Ta on edukas ja noor, alles 41-aastane. Tal õnnestus võita esimeses voorus väikeste ressurssidega, rikkudes kahe poliitilise veterani, ma mõtlen ennekõike Tõmošenko ja Poroshenko mängu," märkis Kopatko.

Tema arvates Zelenski mitte ainult ei omanud oligarhi toetuse, vaid suutis võita ka valijate, peamiselt noorte poolehoiu, kes ei kavatsenud üldse riigipea valimistel osaleda. "Miinimumülesande Zelenski täitis - ta võitis valimiste esimese vooru, meelitas välja valijad ja sai tõsised eelised."

Kas Ukrainat saab täna nimetada demokraatlikuks Euroopa riigiks? 

Sotsioloog usub, et see on pigem retooriline küsimus. "Valimistel ei osalenud mitu miljonit inimest, kuid ühiskond võttis need valimised omaks. Häälte lugemine on lõppemas, mingite vääramatute jõudude sekkumist ei toimunud.

Veelgi enam, olid väikesed rikkumised, mingid tehnilised apsakad, välja arvatud üks - Donbass ei hääletanud, riigist lahkunud ei hääletanud, Ukraina kodanikud Venemaal, Poolas ja Tšehhi Vabariigis ei hääletanud," ütles Kopatko.

Sotsioloog usub, et Läänele sobib valimiste mistahes jõudude vahekord – peaasi, kui Ukraina suund ei muutuks. "Lääs jälgib olukorra arengut Ukrainas, kuid peamine on see, et Zelenski taha kogunes suur hulk venekeelsetest valijatest ja ta edestas oma konkurente Dnipropetrovskis, Odessas, Hersonis ja Nikolajevis."

Ekspert usub, et kes Ukraina presidendiks ka ei saaks, peab ta lahendama Donbassi konflikti, kuid seda saab teha ainult Kiievi ja Donbassi otseläbirääkimistega. "Donbass peaks olema läbirääkimiste pool, mitte vahendaja."

Häältelugemine Ukraina moodi: keda valivad "surnud hinged" >>

Samal ajal ei näe Kopatko Minski lepete täitmise võimalust. "Mingid kontaktid on ilmselt võimalikud alles pärast valimisi," usub sotsioloog. Mis puutub sügisel Ukrainas toimuvaid parlamendivalimisi, siis usub Kopatko, et kui Zelenski võidab, muudab see tugevalt jõudude konfiguratsiooni," ilmuvad täiesti uued mängijad, täiesti uued poliitikud, täiesti uued poliitilised liidud." Seetõttu on parlamendivalimistest veel väga vara rääkida.

Sotsioloog usub, et presidendivalimiste katkestamise oht on endiselt suur, "sest Porošenko läheb lõpuni". "Kui mult küsiti, kes valimised võidab, vastasin, et sellest hoopis tähtsam on, kas tunnistatakse nende valimiste kehtivust. Kõik mõistsid, et Porošenkot ei valita, kuid sellele vaatamata jõudis ta teise vooru. 

Ja ühiskond tervikuna lepib täna sellega. Kui Porošenko valimistel kaotab, lahkuvad paljud tema liitlased - inimesed, kes temaga koos töötasid. Ja see küsimus jääb lahtiseks kuni teise vooru lõpuni, ütles Jevgeni Kopatko. "Osa Ukraina poliitilise eliidi ja nende Lääne kuraatorite jaoks on oluline, et kui see juhtub, toimuks võimu üleandmine legitiimselt ja säiliks sama poliitiline kurss, mida ajas Porošenko."

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Mille eest meil kõigil tasub Ukrainale aitäh öelda
Mida ootavad Eesti ukrainlased uuelt presidendilt
Tagid:
presidendivalimised, presidendikandidat, presidendiralli, Ukraina

Peamised teemad