20:38 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
15811

Põhja-Atlandi allianss on Musta mere tõsiselt sihikule võtnud ja valmistub lähimaid plaane arutama. Kõigepealt tuleb akvatoorium vähehaaval oma laevadega täita ja siis proovima Montreux konventsioon ette võtta, kirjutab raadio Sputnik kommentaator Sergei Iljin.

NATO liikmesriikide välisministrid valmistuvad alliansi 70. aastapäeva tormiliseks tähistamiseks. Ja mitte ainult trimpamise mõttes. Aprilli alguses (3.-4.) arutatakse Washingtonis kõige pakilisemaid küsimusi, kirjutab raadio Sputnik kommentaator Sergei Iljin. Sõjalise kohaloleku laiendamist Mustal merel. Ilmselt tundub praegune olukord, kus NATO laevad niigi regulaarselt Mustale merele sisenevad, vastuvõetamatu. Vaja oleks rohkem ja sagedamini, et vaenlane kardaks. Teadagi, milline.

Kummalisel kombel kaaluvad partnerid Ameerika pealinnas vajalikke "kaitsemeetmeid" Mustal merel. Nii ütlevadki. Vajaliku rituaalse viitega Krimmi taasühinemisele Venemaaga. Kelle eest "vaba maailma" tunglad maailma kaitsta tahavad? Või on suur sõda juba alanud? No teatud, mittesõjalises mõttes see muidugi juba käib. Kuid sõjalaevad pole mingi hübriidse vastasseisu propagandaelement. Need on surmarelvad. Sõna otseses mõttes. Nendega NATO juhtkond nüüd kogu mere üle ujutada soovibki.

Kas pole hirmu tõelist konflikti provotseerida? Ameeriklastel muidugi mitte eriti, isegi kui midagi juhtub, kaotavad nad vaid mingi hulga isikkoosseisu ja sõjatehnikat. Aga kas teised ei karda? Need, kelle territoorium on sealsamas? Üks asi on teravaid süüdistusi loopida ja küllusesarvest ähvardusi valada, tegelik sõdimine aga hoopis midagi muud. Smolenski väljakult (Venemaa välisministeeriumi asukoht – toim.) juhitakse põhjendatult tähelepanu, et NATO militariseerib aktiivselt Musta mere piirkonda, tugevdab oma sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas ja moderniseerib oma taristut. Muidugi võtab Moskva vastumeetmed tarvitusele. Aga ega sellest midagi head ei tule.

Washingtonis kogunes NATO-vastasele miitingule sadu inimesi >>

Paar aastat tagasi hakkas NATO peasekretär Jens Stoltenbergi suisa kummitama idee alliansi tugevuse radikaalsest suurendamisest Mustal merel. Tookord ütles ta lipitsevalt, et Brüsseli (ja tema taga seisva Washingtoni) tegevus on suunatud pigem Venemaaga võimaliku konflikti ennetamisele kui provotseerimisele. Ja viitas seejuures Türgile, Rumeeniale ja Bulgaariale, kellel on juurdepääs merele ja kes kartvat väga Moskvat. Veelgi enam, selle kontseptsiooni pooldajad hõiskasid, et NATO peaks takistama Moskval Musta mere muutmist "Venemaa järveks". Absurd, kui pikast ajaloolt lähtuda, kuid üsna toimiv absurd. Vähenõudlik tarbija on selle juba alla neelanud.

Vahilaev Povorino
© Sputnik / Виталий Тимкив

Nüüd meeldiks Läänel ja tema Ida-Euroopa kaasalauljatel Montreux konventsioon tühistada. Dokument olevat aegunud, ajast ja arust, aeg oleks see ära tühistada. Kuid ta ei ole aegunud, vaid NATOle ebamugavaks muutunud. Lepingu järgi on mitte Musta mere äärsete riikide sõjalaevadel õigus viibida Mustal merel vaid kuni 21 päeva. Ja nende kandevõime on piiratud.

Provokatsioonid Mustal merel>>

Kui konventsiooni poleks, saadaks allianss Krimmi rannikule kohemaid suure hulga ristlejaid ja hävitajaid. Ja on veel teadmata, milleks need õppused kujuneksid. Aga ka see pole veel kõik. Süües kasvab isu. Musta mere paketi raames tahab Lääs lahendada ka Aasovi mere probleemi. Teda ärritab, et see on tunnistatud Venemaa ja Ukraina sisemereks. Selle kohta võetakse vastu igasuguseid resolutsioone ja kõlavad kurva alatooniga üleskutsed.

Loomulikult venevastases mõttes. Esialgu kujundatakse alles tausta, kuid vektor on juba arusaadav - luua Venemaale veel üks vastuvõetamatu oht. Ilma igasuguse kaaluka - tõeliselt kaaluka, mitte sõrmest väljaimetud põhjuseta. Nõukogude ajal nimetati selliseid asju "Lääne sõjardite" ja nende taga seisvate poliitiliste jõudude "salasepitsusteks". Arhailised sõnad küll, naeruväärsed, tänapäeval miljon korda naeruvääristatud, kuid nende sõnade mõte on tänaseni säilinud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
Jens Stoltenberg, NATO, Must meri

Peamised teemad