22:08 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Analüütika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
14220

Märtsikuine prognoos eeldatavaks kohtade jaotumiseks Euroopa Parlamendi tulevases koosseisus tõotab mandaatide lisandumist Eesti mõõdukatele erakondadele.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Parlamendi vaieldamatud liidrid, EL-i parem- ja vasaktsentristid kaotavad eelseisvate, maikuus toimuvate valimiste tulemusena ilmselt absoluutse enamuse.

Brüsseli prognoosid lubavad Eesti mõõdukate vaadetega rahvasaadikute osatähtsuse tõusu ja mõõdukalt rahvusliku erakonna Isamaa läbipõrumist, kelle vahetavad välja äärmusrahvuslased.

Õigemini öeldes kasvab Euroopa Parlamendis suuruselt kolmanda fraktsiooni, Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) roll, kuhu kuulub enamik Eesti huve esindavaid Reformierakonna ja Keskerakonna liikmeist saadikuid. Neil päevil avaldatud Brüsseli prognoosid ennustavad mandaatide arvu kahanemist endiste liidrite, Euroopa Rahvapartei (EPP, paremtsentristid) ning Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsiooni (vasaktsentristid) puhul.

Euroopa parlamendi valimised: ja mis siis edasi saab>>

Esimesed kaotavad märtsikuiste prognooside kohaselt ligi 3% oma mandaatidest (mida on vähem kui lubas veebruari prognoos) ja teised veidi alla 5%, mis kokkuvõttes kahandab nende saadikukohtade üldist osakaalu praeguselt ligi 54%-lt alla 47%-ni.

Seega need kaks fraktsiooni kaotavad oma kokkuvõttes absoluutse häälteenamuse, mis suurendab järsult Euroopa Parlamendi suuruselt kolmanda poliitilise perekonna ALDE rolli ja mõju, erinevalt tänastest liidritest see fraktsioon ei kaota, vaid vastupidi, saab mitu lisakohta juurde.

Sõltumatud ja rohelised saavad samuti kannatada

Märtsikuine prognoos saadikukohtade jaotumise kohta Eesti erakondade saadikute vahel osutus üllatuserohkemaks kui veebruari oma, millest portaal Sputnik Eesti on kõnelnud.

Kallas Keskerakonnale: koos koalitsioonis esindaksime Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt>>

Niisiis, värsked ennustused lubavad Eestist ALDE fraktsiooni kuuluvatele reformi- ja keskerakondlastele lisaks kaht mandaati, kuid ei ütle midagi sotsialistide ja demokraatide liidu kohta, kuhu praegu kuulub sotsiaaldemokraat Ivari Padar.

Seevastu erakond Isamaa, mida praegu esindab EPP fraktsioonis Tunne Kelam, ennustab Brüsseli prognoos põrumist ja kahe mandaadi kaotust. Sedasama eeldatakse Roheliste/Euroopa Vabaliidu fraktsiooni (EFA) puhul, kus praegu töötab Indrek Tarand.

Kuna Eesti saab vastavalt uuele kohtade jaotusele Euroopa Parlamendis (pärast Suurbritannia venimajäänud lahkumist EL-ist) ühe esinduskoha võrra enam, on raske kindlalt öelda, kas keegi saab endale kellegi arvel hääli lisaks.

EKRE tõusis reitingutabelis teiseks, Keskerakond kukkus kolmandaks>>

Küll aga võib kindlalt eeldada, et rahvuslased erakonnast EKRE saavad vähemalt ühe koha, vahetades sedasi Brüsselis välja "mitte piisavalt" rahvuslikult meelestatud Isamaa esindaja. Erinevalt paraku "laiskadest" mõõdukate ja sallivate vaadete pooldajatest tulevad paremäärmuslike vaadete kummardajad valimistele täies jõus.

Tallinn vabaneb niiviisi ühest peamisest pahandusetekitajast, Brüssel aga saab juurde veel ühe "suveräänsuse kaitsja" ja EL-i lõimumispoliitika kriitiku, mis vaevalt küll Eesti kuvandit Lääne-Euroopa ja saadikuist kolleegide silmis parandab.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Tagid:
Keskerakond, EKRE, Reformierakond, valimised, Euroopa Parlament

Peamised teemad