14:12 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
11330

Ameerika diplomaat saadeti spetsiaalselt meediaringreisile seletama maailmale, et Venemaa toetus Venezuelale ei möödu Venemaale, venelastele ja Venemaa juhtkonnale karistamatult. Kõikides Lääne meediaväljaannetes figureerib karistuse vältimatuse tees, seega on Valge maja põlenud kõik sillad taganemiseks, kirjutab RIA Novosti kolumnist Ivan Danilov.

USA välisministeeriumi Venezuela eriesindaja Elliot Abrams ütles Briti rahvusringhäälingule BBC, et Venemaa veel maksab Venezuela toetamise eest.

"Meil on väga hea dokument variantidega, mida annaks Ameerika ja Venemaa suhetes ära teha," ütles Abrams BBC Newsile, "on palju võimalusi majanduslikust vaatepunktist, sanktsioonide seisukohast. Nimekiri on pikk. Seega, venelaste tegevusel on oma hind."

Ameerika ajakiri Newsweek juhib tähelepanu Abramsi rahulolematusele, et Venemaa "abistab (Maduro – toim.) režiimi S-300 õhutõrjesüsteemidega, mis läksid USA sanktsioonidest tingitud kütusepiirangust tingitud kestva elektrikatkestuse tõttu rivist välja." Riigidepartemangu Venezuela eriesindaja sõnul teeb lõpliku otsuse Venezuelale kohaldatavate sanktsioonide kohta riigisekretär Michael Pompeo, ja rõhutas: "Ükski administratsiooni tippametnikest ei kahtle, et me sunnime neid (Venemaad - toim.) selle eest maksma."

Kõigist nendest avaldustest võib järeldada, et Ameerika diplomaat saadeti spetsiaalselt meediaringreisile selgitama kogu maailmale, et Venemaa toetus Venezuelale ei möödu Venemaale, venelastele ja Venemaa juhtkonnale karistamata. Kõik Lääne meediaväljaanded kirjeldavad tagajärgede vältimatust ja kõrget hinda ning see tähendab, et Valge maja põletas mainekujunduse tähenduses kõik sillad taganemiseks. Trumpi administratsioonil tuleb tõestada, et Washingtoni sõna ka midagi maksab.

Prankerid Vovan ja Lexus tõmbasid Guaido haneks>>

Tasub põhjalikult uurida, millised sanktsioonid ja diplomaatilised võimalused on Ameerika Ühendriikide käsutuses Venemaa karistamiseks ja oma huvide kaitsmisel Lõuna-Ameerikas.

Kõige tõenäoliseks vastuseks näivad olevat sanktsioonid, mis ühel või teisel viisil on Ukraina ja Skripalide juhtumiga seotud Ameerika sanktsioonide seaduseelnõudes juba esinenud. Washington võib kehtestada piiranguid ühele või (tõenäoliselt) mitmele Vene riigipangale ning seada tõsiseid takistusi Ameerika investoritele, kes sooviksid Venemaa valitsuse võlakirju osta. Need meetmed võivad tabada nii uusi Venemaa võlakirju (rubla- ja valuutavõlakirju) kui ka kogu Venemaa riigivõlga.

Kahtlemata saab finantsturgude esialgne reaktsioon sellistele radikaalsetele meetmetele olema äärmiselt negatiivne, kuid pikemas perspektiivis on nende tõhusus küsitav. USA riigikassa on seda korduvalt rõhutanud, sealhulgas kirjas senaatoritele ja kongresmenidele, kes juba mitu aastat tagasi nõudsid selliste meetmete kehtestamist Venemaale.

Lavrov: USA on Venezuelas igasuguse häbitunde kaotanud>>

Esiteks, kui sellist keeldu kohaldatakse ainult USA investoritele, siis kannatavad ainult nemad, samal ajal kui nende Euroopa konkurendid investeerivad jätkuvalt Venemaa võlainstrumentidesse.

Teiseks, nende majanduslik mõju Venemaa eelarvele (mis erinevalt USAst ei sõltu pidevast laenamisest) ja Venemaa majandusele oleks suhteliselt piiratud (nagu USA riigikassa oma ametlikus aruandes tunnistab), lisaks kahjustaksid sellised piirangud ülemaailmset finantsturgu tervikuna.

Kolmandaks, märkimisväärne osa nendest finantsturgude tehingutest läbiks ühel või teisel viisil maksuparadiisides asuvaid struktuure, mida sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks massiliselt kasutatakse.

Kui eesmärk on korraldada Venemaa finantssektori tõelist blokaadi Iraani mudeli järgi, st kasutada "kaudseid meetmeid" mitte-USA ettevõtete ja pankade suhtes, mis on valmis tegema koostööd Venemaa struktuuride ja sanktsioonide all olevate finantsinstrumentidega, tekivad teistsugused tõsised probleemid.

Esiteks põhjustab Euroopa struktuuride kahjustamine Euroopa Liidu äärmiselt negatiivse reaktsiooni, mis on juba loonud Iraanile kohaldatavate sanktsioonidest kõrvalehoidmise spetsiaalse mehhanismi.

Teiseks, "Iraani skeemi" kasutuselevõtmine võtaks Washingtonilt argumendid peatamaks vajadusel Venemaa tegevust planeedi teistes olulistes piirkondades, sest ei oleks enam midagi kehtestada ja Washington olekski olukorras, millest alles hiljuti rääkis Venemaa president.

"Mõnikord mulle tundub, et meile oleks hea, kui sanktsioonide kehtestajad kehtestaksid kõik võimalikud sanktsioonid korraga ja võimalikult kiiresti ära. See vabastaks meie käed meie rahvuslike huve kaitseks vahenditega, mida me ise kõige tõhusamaks peame," ütles Putin Venemaa energeetikanädalal istungil.

Vaevalt tahaks Washington praktikas tunda neid "kõige tõhusamaid vahendeid", millele Venemaa juht vihjas.

Ameerika Ühendriikide nafta ja gaasi embargoga seotud võimalused (jällegi sarnaselt Iraaniga) oleksid veelgi ebatõenäolisemad ja hukatuslikumad. On fakt, et kaha maailma suurima naftaeksportija - Iraani ja Venezuela suhtes on karmid Ameerika sanktsioonid juba kehtestatud.

Viimastel kuudel on Donald Trump juba kahel korral avalikult, Twitteri kaudu ja Ameerika juhtidele väga harjumatuid sõnu ("palun" ja "tänan") kasutades palunud OPECilt (st naftakartellilt, mille tegevuses mängib olulist rolli Venemaa) vähendada naftahindu ja suurendada eksporti.

Trump rõhutab iga kord, et maailmamajandus tervikuna on väga "habras" ja kõrged naftahinnad kahjustavad seda. Sellises olukorras toovad kõik Venemaa naftasektori vastu suunatud tõsised meetmed kaasa naftahinna järsu tõusu, mis on soodus Venemaa eelarvele ja väga valus Ameerika majandusele, kusjuures tema kannatused on täiesti kasutud, sest Venemaa-suguse suure ülemaailmse naftatarnija eemaldamine on põhimõtteliselt võimatu.

Parlamendi spiiker Juan Guaido
© Sputnik / Марко Бельо

Seega seisab Trumpi keerulise põhimõttelise valiku ees: kas kohaldada Ameerika Ühendriikidele valulikke ja ohtlikke sanktsioone, või võtta kasutusele sümboolsed karistused, mis ei mõjuta mingil moel Venemaa majandust, kuid mida võib esitada omamoodi kohutava kättemaksuna Venemaa ametnikele või sõjaväelastele.

Riigipöördekatse Venezuelas>>

Ei saa välistada, et olukord Venezuelas vihastas Washingtoni niivõrd, et valitakse variant "Putinil tuleb igal juhul kõrvad tuliseks teha – maksku see, mis maksab". Esialgu aga näitavad kogemused, et sellistel juhtudel valib Washington variandi "lüüa lärmi ja mitte midagi tõsist teha."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
nafta, Abrams, Mike Pompeo, Donald Trump, Venemaa, USA, Venezuela

Peamised teemad