18:39 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Analüütika
lühendatud link
13822

Ameeriklased ei varja ärevust, et Türgi õpib C-400 abil tundma USA uusimate hävitajate vargtehnoloogiat ja neid jälgima, kirjutab RIA Novosti kolumnist Irina Alksnis.

Pärast mitmeid hoiatusi täitsid Ameerika Ühendriigid oma lubaduse ja peatasid F-35 alase koostööprogrammi Türgiga.

Selle põhjus öeldi otse välja: Ankara otsus soetada Venemaa päritolu õhutõrje raketisüsteem C-400 Triumf. Ameeriklased ei varja muret, et Türgis õpib C-400 abil tundma USA uusimate varghävitajate tehnoloogiat ja neid jälgima.

Kusjuures tegemist on korraga kahe Ameerika ja Türgi koostöö aspektiga.

Venemaa Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov ja Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu. Arhiivifoto
© Sputnik / Владимир Песня

Esiteks osaleb Türgi lennuki F-35 arendamises - ta toodab selle kereosasid, telikuid ja kabiini displeisid. Seetõttu on ameeriklased sunnitud türklastele asenduse leidma.

Pence pani Türgi valiku ette: kas NATO või Venemaa C-400>>

Teiseks lõpetavad Ühendriigid F-35-de tarned Türgi relvajõududele.

Reutersi ja Bloombergi andmetel oli selle esimeseks sammuks ameeriklaste keeldumine simulaatorite tarnimisest, millel Türgi piloodid oleksid saanud uuel lennukil lendama õppida. Muide, esimesed kaks lennukit tarniti Türgile eelmise aasta juunis ja Ankara tellis kokku sada F-35A-tüüpi lennukit (kõige lihtsaim, kergem ja odavam mudel).

Kogu see lugu Türgi F-35 ja Triumf'iga on elav näide kummalisest ja fantastiliselt muutuvast maailmast meie ümber.

Venemaa ja Türgi läbirääkimised 2,5 miljardi dollari väärtuses C-400 komplekside tarnimiseks algasid 2016. aasta sügisel ja leping allkirjastati 2017. aasta detsembris. Tookord pidasid peaaegu kõik eksperdid ja välisvaatlejad seda kokkulepet täiesti formaalseks, mida ei hakata täitma, sest Ankara annab tagasikäigu. Seda peeti riukaks, mida Türgi juhtkond kasutab Washingtoni vastu hõõrdumiste tõttu, mis tekkisid eriti pärast riigipöördekatset, mille toetamises ameeriklasi kahtlustati.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja tema Türgi ametivend Mevlüt Çavuşoğlu ning Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ja Türgi kaitseminister Hulusi Akar
© Фото : Министерство обороны РФ

Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud>>

Arvati, et Türgi-Ameerika vastuolud lahendatakse ning Erdogan keeldub mingil ettekäändel Moskvaga sõlmitud lepingu täitmisest, jättes ta tühjade kätega.

Kuid sellest ajast on möödunud juba mitu aastat, komplekside kättetoimetamise tähtajad on lähenemas (algus oli tarne kavandatud 2020. aasta märtsile, kuid nihutati siis 2019. aastale) ja Türgi ei näita vähimatki taganemise märki.

Veelgi enam, Ankara ja Washingtoni vastuolud ei ole mitte ainult silutud, vaid mõnel juhul muutunud veelgi teravamaks (näiteks kurdi probleem Süüria konfliktis ja jutlustaja Fethullah Gülen, kes Türgi võimude sõnul oli riigipöördekatse taga. Ameeriklased ei ole teda välja andnud.

Türgi ja Venemaa koostöö on aga samal ajal tõusnud uuele strateegilisele tasemele. Kreml on suutnud näiliselt võimatut: igaveste piirkondlike konkurentide Moskva - Ankara - Teherani vahel ehitatakse üles üha tugevamat partnerlust.

Võib ainult arvata, millised olid Erdogani algsed kavatsused C-400 lepinguga ja kas ta tõepoolest kavatses Ühendriikidega kokkuleppele jõudmisel korral selle "hüljata". Üht aga võib kindlalt öelda: süües kasvab isu ja soov edendada rahvuslikku suveräänsust ning vabaneda "vanemast partnerist" suureneb iga eduka sammuga, mida Ankara on viimastel aastatel teinud palju. Kuid lisaks ulatuslikele geopoliitilistele aspektidele on siin ka väga oluline majanduslik aspekt.

F-35ga seotud skandaalide hulk on juba ammu ületanud kõik mõistlikud piirid.

Projekt ise (nagu ka kurikuulus laevastiku hävitaja Zumwalt) muutus USA sõjalis-tööstuskompleksi probleemide sümboliks – metsikute eelarvekärbete ja väga tõsiste etteheidete tõttu püstitatud ülesannete ja tehniliste näitajate osas.

India ostab Venemaalt S-400 õhutõrjesüsteemi>>

Aasta alguses lekkis Ameerika meediasse järjekordne Pentagoni dokument, milles oli pikk nimekiri masina kriitilistest haavatavustest. Siin vaid mõned neist:

  • F-35B, lühendatud stardi ja vertikaalse maandumisega versiooni tööaeg on vaid 2100 lennutundi kavandatud kaheksa tuhande asemel;
  • F-35A integreeritud kuulipilduja ei vasta lepingus sätestatud tehnilistele standarditele;
  • lennuki tehnohoolde korraldamiseks ja tehnoseisundi jälgimiseks loodud autonoomne logistika infosüsteem (ALIS) ei toimi nõuetekohaselt;
  • kuigi uuendatud tarkvara suurendas relvasüsteemi stabiilsust, ei ole selle täpsus paranenud.

Lisaks selgus, et lennuki on kahurid nihkes ning neid õigesse asendisse saada on võimatu.

Lennunduses öeldakse otse, et masin on alles üsna toores. F-35 arendamisse juba investeeritud poolteist triljonit tuleb aga tagasi teenida ja ameeriklased hakkasid hävitus-pommituslennukeid juba nii oma kui välismaa relvajõududele tarnima.

Sellises olukorras tundub Washingtoni tarnete peatamine Türgile pigem jalga tulistamise kui surveavaldusena Ankarale. Türgi jaoks võib ameeriklaste keeldumine lepingust olla pigem kingitus kui karistus.

Putin kibeleb esitlema maailmale S-500 vastuseks Lääne sanktsioonidele>>

Mõttetult kallis (nii ostul kui hoolduses) probleemne masin näib pigem koorma kui väärtusliku ostuna.

Ja kui asi jõuab oma loogilisse finaali - lepingu lõpliku tagasilükkamiseni, kaotavad Ühendriigid oma õnnetule "linnukesele" suure ja jõuka turu, mis muutub kirsiks tordil oma väärtusliku partneri järk-järgulises kaotamises planeedi olulises piirkonnas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
S-400 "Triumf", Triumf, Venemaa, USA, Türgi, F-35

Peamised teemad