19:24 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
14410

USA "kohutav kättemaks" ähvardab kõiki, kes Moskvaga sõjalis-tehnilist koostööd teevad. Washington ähvardab, ärge lootkegi mingit paindlikkust: karistame seaduse kogu karmusega. Seadus on aga Ameerika oma, mitte rahvusvaheline.

Konkurents, nagu teada, võib olla edasiviiv, kuid mõnikord ka mitte. Küll Washington seda asja juba teab. USA Kongress ja Valge maja on võitluseks konkurentidega välja töötanud ja rakendanud kõik vajalikud mehhanismid. Kaasa arvatud kõige olulisemas valdkonnas - relvaekspordis, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Sergei Iljin.

USA eksperdid avastasid "Putini transkontinentaalse impeeriumi" >>

Üks sellistest vahenditest on kurikuulus Ameerika Ühendriikide vastastega sanktsioonidega vastutegevuse seadus (CAATSA). Sellega vehitakse kõigi nina ees, kes kavatsevad oma seisukohti ja huve kaitsta. Seekord sattus löögi alla Egiptus.

õhutõrje raketisüsteem C-400 Triumf
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Ameerika Ühendriigid hirmutavad sanktsioonidega Egiptust 2 miljardi dollari väärtuses Venemaalt Su-35 hävituslennukite ostmise eest. Leping allkirjastati meedia teatel hiljuti ja see ajas Ameerika strateegid ja relvakaupmehed marru.

Nüüd ütlevad nad, et Moskvaga sõjalis-tehnilise koostöö eest ootab kõiki "kohutav kättemaks". Ärge lootkegi mingit paindlikkust: karistame seaduse kogu karmusega. Ainult et seadus on Ameerika oma, mitte rahvusvaheline.

Loomulikult võivad niinimetatud sekundaarsed sanktsioonid mõjutada kolmandate riikide majandust, kuid Ameerika mängureeglitele allumine ähvardab palju suuremate poliitiliste ohtudega, mis avaldavad majandusele paratamatult veelgi suuremat mõju.

Kaalul on riikide prestiiž, nende maine, suveräänsus ja sõltumatus. See maksab palju rohkem, kui Ameerika õiguse kohaldamise tagajärjed.

Pence pani Türgi valiku ette: kas NATO või Venemaa C-400 >>

Washington on veendunud vastupidises ja üritab sanktsioonide malakaga karistada kõiki, kusjuures ilmaasjata, tehes näo, nagu oleks see kõige hirmsam relv. Aga malakas on kõigest täispuhutav - selline mulje tekib.

Venemaa relvastuse ostmise eest kehtestati sanktsioonid Hiinale. Juba mainitud Su-35 hävitajate ja S-400 õhutõrjesüsteemide ostmise eest. Aga Pekingile mõjusid need nagu haavlid elevandile.

Ähvardati kehtestada piirangud Türgile, talle miljardite dollarite eest oma süsteeme peale surudes. Kuid Ankara on kindel ja deklareerib, et mitme divisjoni jaoks S-400 tarnimise leping Venemaaga täidetakse igal juhul. Ja nii edasi.

Veelgi enam, ameeriklased on ise oma inertsusest ja kinnisideest väsinud. Seda ei öelnud mitte lihtsalt keegi, vaid Moskvaga vastasseisu üllas toetaja senaator Marco Rubio: "Venemaa-vastaste sanktsioonide eelnõud on Ameerika seadusandjad ära väsitanud. Nad on oma jõuvarud juba ammendanud ega tea, mida veel teha."

Asi on selles, et sanktsioonid toimivad üha halvemini või enam üldsegi mitte. Kui neil oleks konkreetne, nähtav tulemus, oleks ka optimism ja entusiasm endine."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Ekspert: USA vajab kaubanduskokkulepet rohkem kui Hiina
USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku
Türgi palus USA-l Süürias asuvad Ameerika baasid endale üle anda
USA F-16 müük Taiwanile teeb Hiina närviliseks

Peamised teemad