12:28 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
9022

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) algav istungjärk paljastas ilmselgelt tema liikmete kartused ja soovid seoses Venemaa võimaliku väljaarvamisega sellest viimasel ajal Moskva suhtes ebasõbralikku poliitikat ajavast rahvusvahelisest organisatsioonist.

Mida lähemal on suvi, seda enam on Euroopa Nõukogul hirm, et tuleb Venemaa organisatsioonist välja arvata, kirjutab Sputniku raadio kolumnist Olga Bugrova. Seetõttu nõutakse Venemaalt osamaksete tasumist üha sagedamini ning juba lausa pisarsilmil. Ja peaaegu tunnistades Venemaalt hääleõiguse äravõtmist omaenese veaks.

Serbia poliitiku avaldus kutsus ENPA-s russofoobide seas esile hüsteeriahoo>>

Raske oli, aga ta sai hakkama: Euroopa Nõukogu peasekretär pressis endast väite, et Venemaale tuleb hääleõigus ENPA-s tagasi anda. Ent ikkagi on arusaamatu, mida siis Euroopa Nõukogu rohkem tahab – kas Venemaa raha saada või organisatsioonis ühiselt arutatavate küsimuste puhul taas Venemaa arvamust kuulda?

© Sputnik / Владимир Федоренко

Ühest küljest ei maksa Venemaa juba ligi kaks aastat Euroopa Nõukogule oma liikmemaksu, teisest küljest aga saavad kõik aru, mispärast: kui Venemaa delegatsioon karistuseks Krimmi Venemaaga liitmise eest hääleõigusest ilma jäetakse, siis mis tal üle jääb – oma vaikimise eest maksta või? Kolmandast küljest – kui riik osamaksu ei tasu, ollakse kohustatud ta organisatsioonist välja heitma ja juuni lõpul tulebki aeg seda teha.

Neljandast küljest aga – kohe sugugi ei tahaks seda teha: nii sellepärast, et ilma Venemaata jääks Euroopa Nõukogu eelarve märgatavalt kõhnemaks ja kõhnuks edasi, ja ka sellepärast, et nagu peasekretär Thorbjørn Jagland end väljendas, kardetakse Euroopas "uue eraldusjoone" ilmnemist.

Krimm lükkas tagasi ENPA nõudmised seoses Kertši sündmustega>>

Aga hirmu kõrval on Jaglandil ka lootus, et "perekond jääb kokku" ja et "paneuroopalik õigusruum" jääb alles. Nii ta ütleski. Misjärel kutsus Venemaad üles viivitamatult oma osamaks Euroopa Nõukogu arvele üle kandma. Täpipealt justnagu satiiriklassikuil: "Hommikul raha – õhtul istekoht, võib ka ümberpöördult, aga raha ette!"

See igatsus Venemaa järele ei löö Euroopa Nõukogus välja sugugi esimest korda. Juba jaanuaris avaldas ENPA president Liliane Maury Pasquier kahetsust Venemaa delegatsiooni puudumise üle assamblee istungitel ja seal võeti käsile koguni mingisuguseid reformikesi, et kangekaelseid venelasi leebemaks muuta.

Kõige toredam kogu selles olukorras on see, et Venemaa ei kavatsegi Euroopa Nõukogust lahkuda (ega muidugi tema assambleed "demonstratiivselt ignoreerida"), seda on Venemaa välisminister kinnitanud. Taastage delegatsiooni õigused ja perekond asub taas täisväärtuslikku elu elama. Seejuures koos rahalise lisandusega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Tagid:
ENPA, Thorbjørn Jagland, Venemaa, Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Nõukogu

Peamised teemad