04:49 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
11910

Mingeid tõsiseid etteheiteid talle polnud. Ei ühtegi skandaali, nagu Obama ajal, kui ihukaitsjatel olid küll orgiad, küll löömingud, küll joomingud, siis jälle kõik korraga. Aga ikka – välja! Ja mitte ainult asjade, vaid ka ülemaga. Keegi ei räägi kaadripuhastusest, kuid kõik arvavad nii.

Donald Trump ütleb sellistel puhkudel, nagu ikka, et ei midagi isiklikku, ja tänab salateenistuse ülemat tehtud töö eest. Tõsi, mitte isiklikult, vaid pressisekretär Sarah Sandersi suu läbi. Kuigi, kui tänu avaldatakse "suurepärase töö eest viimase kahe aasta jooksul selles ametis ja peaaegu nelikümne-aastase teenistuse eest riigi heaks", oleks võinud seda ka isiklikult teha, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Mihhail Šeinkman. 

Randolph Alles oli oma seisundi poolest ikkagi tema peamine riiklik ihukaitsja. Ja mitte ainult tema. Selle ametkonna esindajad tagavad kõigi Ameerika VIP-ide turvalisust.

Allesi teenistusele polnud ühtegi tõsist etteheidet. Mitte ühtegi skandaali, nagu Obama ajal, kui olid küll orgiad, küll löömingud, küll joomingud, siis kõik korraga, ka peremehe välisreisi ajal. Kunagi sattus kolm korda kohtus süüdi mõistetud relvastatud kurjategija presidendiga ühte lifti, siis jälle matšeetega ladina-ameeriklane Valgesse majja. Hea veel, et presidenti ennast kohal polnud, mees jõudis peaaegu presidendi magamistoani välja.

Tillerson lahkus välisministri kohalt >>

2017. aasta aprillist alates sattus Trumpi elukohta Floridas vaid üks hiina naine. Tal oli küll neli mobiiltelefoni, sülearvuti ja viirusega nakatatud mälupulk, kuid esiteks tutvustas ta ennast külalisena ja teiseks, kes neid asju täpselt teab, mine sa võta kinni. Ja kohe võeti organisatsioonilised meetmed tarvitusele. Kuigi, nagu nüüd selgub, hoopiski mitte nii "kohe", vaid aegsasti.

Donald Trump langetas ootamatu otsuse - vallandada FBI direktor James Comey
© REUTERS / Carlos Barria

Meedia teatel vihjati Allesi tagasiastumisele juba kümme päeva tagasi. Ühe padruniga püstolit talle küll ette ei pandud, kuid tehti selgeks, et tal oleks parem omal soovil lahkuda. See oli veel enne teemat hiinlannaga. Muide, pole välistatud, et Randolphi agendid lasid ta meelega läbi, et pärast kinni püüda ja tõestada Trumpile nende head tööd selle ülema juhtimisel. See toimis.

"Nad said suurepäraselt hakkama," ütles Trump, "olen uhke." Aga Alles lasti ikkagi lahti. Ja just sissetungimise pärast. Mitte hiinlanna sissetungimise pärast Trumpi isikliku hoonesse, vaid mehhiklaste, ja nagu ta ütleb, teiste ebaseaduslikke sisserändajate sissetungimise pärast tema isiklikku riiki.

See poleks nagu salateenistuse rida, kuid ta allub riikliku julgeoleku minister Kirsten Nielsenile. Ja Trump võtab ka tema maha. Kusjuures tema juba konkreetse ametialase mittevastavuse tõttu püstitatud eesmärkidele ja ülesannetele.

Sõbralik Trump >>

Tõsi, president ise seda põhjust ei nimetanud, kuid meedia arvas nii: Kirsten toetas liiga ebaveenevalt presidendi piiritara ideed. Pärast seda, kui Trump oli isiklikult seda, see tähendab piiritara, kontrollinud, otsustas ta, et ei taha teda, Nielseni, enam näha.

USA president Donald Trump
© REUTERS / CARLOS BARRIA

Trump polnud juba ammu personalipuhastust teinud. Nüüd siis kohe kaks pauku korraga. Kuigi Alles lasti lahti pigem seltskonna mõttes, et luua USA sisepoliitika ühes olulisemas ametkonnas puhastuse muljet. Kui New York Timesi uskuda, ei sallinud Donald Randolphi eriti kunagi ja nimetas teda tagaselja "suurte kõrvadega totuks".

Muide, need on tal tegelikult tõepoolest silmatorkavad. Nagu selgus, polnud töös neist kasu. Ja kruviski Trump suured kõrvad onul küljest ära. Polnud vaja süüdistada, et ta on oma esivanemad unustanud. Mõtleks, ajas segamini, kas sündis Saksamaal isa või vanaisa. Peaasi, et geneetilisel tasandil mäletab: Alles kaputt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Trump kuulutab müüriraha saamiseks välja eriolukorra
"Maailma sandarmil" on aeg puhata - Trump muudab USA rolli
Donald Trump: hea USA president ei peagi Euroopale meeldima
Maduro: Trump andis korralduse mind tappa
Tagid:
vallandamine, ihukaitsja, USA, Donald Trump, poliitika

Peamised teemad