22:00 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
11811

Vilniuse kesklinnas virutas mingi tüüp mingisuguse nõukaaegse vasaraga (tuleb korraldada läbiotsimine ja sirp ka üles leida) puruks vastuolulise "metsavenna" komplitseeritud kujutise. Uskumatu jultumus. Ja kõige kohutavam, et valitsus kukkus rabelema.

Ajalugu ei sõltu sellest, kes seda kirjeldab, Õigemini, sõltub küll, aga mitte sedavõrd, nagu on tavaks arvata. Ajalugu sõltub sellest, kes teda loeb. Kujunemisjärgus mees, anna talle kätte mis tahes, leiab igast raamatust tarviliku kinnituse sellele, mis tal senimaani mõttes mõlkus, kirjutab raadio Sputnik följetonist Pjotr Malejev.

Seda miskit need napakad seal otsivad, kahtlevad, peegeldavad. Iga raamat jätab neile jälje. Teised aga vastupidi – on valmis vajutama jälje mis tahes ajaloolisele trükitud "arusaamatusele".

EP kandidaat purustas haamriga mälestustahvli natside käsilasele >>

Kodanik Stanislovas Tomas korraldas ilmselgelt Kremli ja Iisraeli propaganda mõjul koletu egotripi. Pani moblakaamera käima ja oma ustavate laikijate pilgu all ubis Leedu Teaduste Akadeemia seina najale redeli, ronis (redelit pidi) üles ja virutas vasaraga kodanik Jonas Noreika mälestustahvli pihta.

Et lurjus oli ta, see teie legendaarne "kindral". Mitte sangar, vaid hemorroid Leedu ajaloos, natsist kurjategija – no ja nii edasi Kremli ja sionistlike käsiraamatute vaimus.

Et midagi säärast tänases Leedus korda saata – peab tõesti hullumeelne olema. Seltsimees kutsus ise ka politsei ja takkapihta tänas teda operatiivsuse eest. Seda võinuks arvata meditsiinilisest vaatevinklist omaette negatiivseks näidisjuhtumiks, aga kõik, seltseimehed, ei ole niisama lihtne.

Esiteks, see kodanik on advokaat ja inimõiguslane. Sedasorti ametiga inimesed tegelevad Leedus hoopis teiste asjadega. Neil pole lugu igasugu natsikurjategijatest, kui ümberringi on vaid kommunistliku terrori ohvrid.

Teiseks, see Stanislovas (me tundsime su ära) on ennegi kahtlastes lugudes silma paistnud – nõudnud, et valitsejad kannaks vastutust salajase vangla loomise eest Leedu territooriumil ja esitanud koguni ÜRO-le kaebuse vabariigi valitsuse peale.

Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat >>

Ja kolmandaks, see tegelane on võtnud nõuks kandideerida Euroopa Parlamenti. Kummaline, et ta üldse elus on. Kuigi räägitakse ka, et tõelised patrioodid ähvardavad teda kaelakohtuga. Ja üldse, rahvuslikult meelestatud poisid on sellest häbematust haamrihoobist lausa rabatud.

Keset linna virutas mingi tüüp kaamera ees mingisuguse nõukaaegse vasaraga (tuleb korraldada läbiotsiminre ja sirp ka üles leida) puruks vastuolulise "metsavenna" komplitseeritud kujutise. Uskumatu jultumus. Ja kõige kohutavam, et valitsus kukkus rabelema.

Vilniuse vastküpsenud linnapea Remigijus Šimašius on teatanud, et "linnavalitsus ei olnud selle mälestustahvli paigaladamise algatajaks, setõttu me seda taastada ei kavatse." Ohoo, mis sa kostad? Kes maksis? Kes maksab?

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Poliitikutelt on voolanud mingeid saba ja sarvedeta kõnesid raskest ajaloost, legendaarse "kindrali" vastakast isiksusest ja öeldud on, et mälestusmärke torkida on inetu. Kuulge, seltsimehed, kas te olete täie mõistuse juures? Kuvaldaga põrutas? Kus on punnis silmad? Kus halvatus ja minestused? Kus on õilis raev? Kus süljepritsmed ajaloo tümitamisest, alatust löögist otse südamesse, Moskva käte ja jalgade pärast?

Aga jumal tänatud, kui kuvaldalöögi kaja oli vaibunud, sai vähemasti linnapea aru, et tuleb oma pastlapaelad uuesti siduda. Ning vahetas need hoobilt sandaalide vastu. Tahvel saab taastatud. Huligaan saab karistatud. Mälestus saab kinnistatud. Meelsus saab päästetud.

Aga edaspidiseks – tuleb kuidagiviisi hoiduda igasugustest ühemõtteliselt otsustavatest ajudest, mis on liialt lugenud igasuguseid ühemõtteliselt otsustavaid raamatuid vastuolulisest kangelasest, kes aitas Leedul vastuolulist rahvusküsimust otsustavalt lahendada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

"Venemaa on rünnakuks valmis": Leedu hirmutab läänemaailma "Moskva agressiooniga"
LKA Leedu vangla – salajane sai avalikuks
Leedu unenägu Venemaast – teha Kaliningradist Karaliaučiaus
Tagid:
poliitika, Jonas Noreika, Vilnius, Leedu

Peamised teemad