09:08 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
13820

Lääs ja Venemaa on sattunud ärevasse olukorda, kus hooletu näpuviga võib viia pöördumataute tahajärgedeni. USA-s leidub poliitikuid, kes mõistavad, et Washingtonil tuleboma liikumissuunda muuta. Kuni veel aega on. Aga see sulab käest.

Ent võib-olla tõesti on hetk käes – aeg järele ja ümber mõelda? Auväärsedki inimesed kutsuvad juba üles mõistusele tulema. Kusjuures mitte kuluaarivestlustes, vaidkõigi kuuldes, ajakirjanduse kaudu, kirjutab raadio Sputnik kolumnist Sergei Iljin.

Endine riigisekretär George Shultz, endine Pentagoni ülem William Perry ja endine senaator Samuel Nunn esinesid kaasautoritena artikli puhul, kus ametlikku Washingtoni kutsuti üles oma poliitikat Moskva suhtes ümber mõtestama. Olgugi kõikil neil määratluse "endine", ei kahanda see sugugi nende kogemusi, teadmisi ja analüüsivõimet. Korrutatult puhtinimliku vaistuga.

Nad juhivad tähelepanu tõsiasjale, et lääneriikide ja Venemaa suhted on jõudnud äärmiselt murettekitava paralüüsi piirile. Ja niisugune paralüüs kätkeb endas surmaohtu, valearvestust, möödalaskmist, hooletut näpuviga, mis võib viia pöördumatult traagiliste tagajärgedeni. Lausa esimese tuumarünnakuni ligi kolmveerand sajandit pärast Hiroshimat ja Nagasakit.

Shultzi, Perry ja Nunni arvates tuleb sedavõrd riskantset asjade seisu radikaalselt muuta, ilmutades poliitilist julgust. Ja alustada uuesti strateegilist koostööd Moskvaga. Vastasel korral juhtub midagi külmast sõjast veelgi hullemat.

Artikli autoritele on raske vastu vaielda. Ja polegi tarvis. Tegelikult tabasid nad ühtsama naelapead. Öeldes välja küll pealtnäha niigi ilmselgeid asju. Küsimus aga on muus. Siseheitlustesse sukeldunud Washington seda nähtavasti ei märka. Või võtab siiski oma auväärseid eruametnikke kuulda?

Trumpi tehnoloog: "Peame ühendama Lääne, sealhulgas Venemaa" >>

Neil on teatav võimalus süümele koputada. On ju tõepoolest isegi kõige teravama NSV Liidu ja USA vastasseisu aegadel pooled säilitanud dialoogi, formaalseid ja mitteformaalseid sidemeid, lugupidamist teineteise suhtes, teadvustades selgelt seda vastutust, mis nendel lasub.

Täna on hoopis teine lugu. Tõsi, sõjaväelased peavad oma kanaleid kaudu veel sidet, aga mida teha poliitikute ja diplomaatidega, kes lõplikke otsuseid langetavad? Mitte midagi. Mingisugust sisulist dialoogi ei ole. Enamgi veel, igasugune kontaktivõimalus või isegi ettepanek selleks volitatud võimuesindajate või mõne ameeriklasest tavakodaniku poolt neid taastada muutub tema jaoks otsemaid võrguteeks.

Süüdistusteks tema ustavuse Moskva-poolt äraostmises ja reetmises ning seejärel häbistamiseks ja errusaatmiseks. Just nimelt niisuguseid olukordi nimetataksegi ummikseisuks. Aga ihast ummikust leidub väljapääs. Tuleb lihtsalt õigel ajal liikumise suunda muuta. Kuni veel aega on. Aga see sulab käest.

Jah, vaja on julgust ja otsustavust. Ja tasuks üles näidata, arvestades panuseid. Seda enam, kui Valges Majas leidub mehi või täpsemini peamees, kes on suuteline tavatuteks ja ootamatuiks sammudeks ja otsusteks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Tagid:
külm sõda, katastroof, majandus, poliitika, Venemaa, USA

Peamised teemad