20:54 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
24312

Briti eriüksus (SAS) on Eesti territooriumil juba mitu kuud ülesandeid täitnud, mis võib Tallinnale ja kogu Baltikumile väga negatiivseid tagajärgi kaasa tuua.

Briti tabloidi Daily Star andmetel on kaks Briti Special Air Service reservipataljoni juba pool aastat kogunud teavet Venemaa vägede tegevuse kohta piirialadel. See tähendab, et droone ja muid tehnilisi vahendeid kasutades uurivad Briti eriüksuslased Venemaa territooriumil toimuvat ja analüüsivad "tõenäolise vaenlase" võimekusi ja kavatsusi.

Küllap on pärast SAS-i 18-aastast masendavat vastasseisu Afganistani Talibaniga jõudnud kätte aeg Venemaal kõrist haarata – teist võrreldava jõuga tõenäolisi ja sobivaid vaenlasi piirkonnas pole, kirjutab Sputniku sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko. 

Eesti juubel NATO-s ehk kuidas Eesti muutub polügooniks >>  

Alustuseks saadeti Eestisse Briti erivägede reservväelased - "Briti armee parimad reservväelased". SASi eesmärk on teada: olulisemate majanduslike ja sõjaliste objektide rivist väljaviimine, sabotaaži ja terroriaktide korraldamine sügaval vaenlase tagalas, rahutuste ja ülestõusude korraldamine, vastupanuüksuste ettevalmistamine ja nii edasi.

Special Air Service kuulub maailma kümne parima eriväe hulka (hindamismeetodid on teadmata), mis ei osale riigikaitses. Briti erivägede rakendamise peamised põhimõtted - kiirus ja ootamatus võivad ettevaatamatult või tahtlikult kahjustada Venemaad. Ühendkuningriik on Eestis paikneva NATO rahvusvahelise pataljonisuuruse lahingugrupi juhtriik ja kavatseb 2020. aastal laiendada oma sõjalist kohalolekut, sealhulgas tuua siia "heidutuseks" ka tanke, helikoptereid ja jalaväge. Venemaa vastus võib olla karm.

Lahendamata probleem

Daily Star märgib, et Briti erivägede Eestis asuvas üksuses on "tsiviilspetsialistid". Tõenäoliselt on tegemist luurestruktuuriga, mida SAS-s nimetatakse "Kremliks". Nende "tsiviilspetsialistide" peamine ülesanne on koguda põhjalikku teavet tulevaste sõjalise operatsiooni piirkondade kohta (vaenlase vägede paigutus, füüsikalis-geograafilised tingimused, ajaloolised ja kultuurilised iseärasused jne). Samaaegselt valmistatakse ette psühholoogilisi operatsioone naaberriigi vägede ja elanikkonna demoraliseerimiseks (meenutagem Venezuela kriisi, mis oli käpardlikult korraldatud, kuid käib ikka veel). 

Teine Eestis paikneva SASi üksuse iseloomulik joon on snaiprite kohalolek. Ilmselt on tegemist operatiivluure üksusega, mille tegevuse eesmärk on uute relvade ja sõjavarustuse katsetamine ja eriüksuste uute taktikaliste võtete väljatöötamine. Briti SASi Eestist saadav kogemus (piiriala jälgimine ja lahingulähedane meditatsioon) avaldab kindlasti muljet kolleegidele ja liitlastele12 riigist, kes kogunevad juunis Leedus toimuvatele järjekordsetele eriüksuste õppustele, kuid see ei muuda jõudude tasakaalu piirkonnas.

Venemaa on sunnitud SASi ähvardavalt aktiivsele tegevusele oma piiride lähedal reageerima. Erioperatsioonide üksused on agressiooni vahend. Varem või hiljem mõistavad Briti sõjaväelased, et Peterburi lähedal asuv "Balti platsdarm" ei ole Lähis-Ida, Aafrika ega Kagu-Aasia, kus "commandosed" võisid suhteliselt karistamatult kopteritelt aborigeene maha kõmmutada. Kuigi ka seal, Malaisias, Bruneis, Omaanis, Jeemenis, Borneol, Falklandi saartel ja Pärsia lahe piirkonnas nappis SASi operatsioonidel strateegilist mõttelendu ja sõjalist võimekust. Kahjuks ei õpetanud see kaugeltki mittelõplik nimekiri geopoliitilistest "kangelastegudest" kellelegi midagi.

Siilid udus

Pärast Saddam Husseini vägede sissetungi Kuveiti 1990. aasta sügisel kaasati Briti SASi spetsialistid Iraagis ja Kuveidis pantvangi võetud Lääne-riikide kodanike päästmisoperatsiooni. Analüüs näitas, et sellise operatsiooni läbiviimiseks oleks vaja olnud tervet erivägede brigaadi, mis oleks tähendanud suuri inimkaotusi. SAS-i õnneks lahenes pantvangikriis 1990. aasta detsembris Saddam Husseini hea tahte žestiga. Iraagi liider päästis sõna otseses mõttes briti "commandoste" maine, kuigi Special Air Service'i maine oli määritud juba palju varem.

Lätis alanud NATO õppustel osalevad ka tankid, illustreeriv foto
© Foto : Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa

Falklandi konflikti ajal 1979. aastal anti SAS üksusele ülesanne hõivata Argentina lõunaosas Rio Grande lennuväli ja ning toetada Briti vägede kontrolli selle Falklandi saartest 500 kilomeetri kaugusel paikneva tähtsa linna üle. Eriüksus toimetati Suurbritanniast Atlandi ookeanis paiknevale lennukikandjale ja sealt helikopteriga mandrile. Helikopter Sea King kaheksa SAS eriüksuslasega pardal startis lennukikandjalt Invincible 18. mail.

Varsti avastas helikopter oma teel avamerel gaasiplatvormi, millest teadsid kõik peale Briti luure. Platvormist lennati ringi, kaotades aega ja ootamatuse efekt. Pärast mitu tundi kestnud lende paksus udus Argentina kohal eksis helikopteri meeskond kursilt ja maandus Tšiilis, Inutili lahe lõunakaldal. Sea Kingi edasised eksirännakud lõppesid purunemisega rannikul. SASi võitlejad olid sunnitud helikopteri õhkima ja jalgsi edasi minema. Raadiojaam sai märjaks ja läks katki. Kaheksa päeva hiljem jõudsid eliitsõdurid varjatult Punta Arenase linnakesse, kus nad kohalikele võimudele alistusid ja andsid hiljem Santiagos pressikonverentsi. Brittide kaartidel märgitud Rio Grande kahjustada ei saanud.

Ilmselt pole juhus, et kindral Schwarzkopf armastas oma alluvatelt küsida: "Mida suudavad teie pagana eriüksuslased teha paremini kui F-16 pommitajad?" Sellised need lääne eriüksuslased juba kord on. Briti SASil ei ole soovitav Venemaa piiri ületada - isegi paksus udus mitte. 

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

"Inglanna õiendab häda"
Kogu kuninglik vägi - kuidas Ühendkuningriik Venemaa käest "ime läbi pääses"
Tagid:
Venemaa, Eesti, Briti armee, analüütika, eriüksus

Peamised teemad