23:04 17. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Analüütika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
68 0 0

Eesti elanikkond ei ole jõudnud veel parlamendivalimistest toibuda, kui majade seintel on juba uued, Euroopa Parlamendi saadikukandidaatide valimisplakatid. Riigikogu valimistele järgnenud poliitilise kursi muutuse ja valijate ootuste petmise taustal ei pruugi ka Brüsselisse sattuda inimesed, kellest seda alles mõni kuu tagasi arvata oleks võinud, kirjutab kolumnist Nikolai Filonov.

Üldiselt mõistavad nii kandidaadid kui ka paljud valijad, et seitse Eesti esindajat tohutus Euroopa Parlamendis ei suuda oma hulgaga sisuliselt midagi ära teha. Ainuke, millega saadikud seal silma paista saavad, on aktiivsus.

Vaikselt mugavas toolis istuda, igal aastal esinduskulude eest Brüsselis oma sõpru ja mõttekaaslasi võõrustada ning selle eest väga korraliku palka saada võib olla küll poliitiku unistus, kuid riigile pole sellest mingit kasu. See on Eesti Euroopa Parlamendi saadikute varasema töö käigus ka korduvalt kinnitust leidnud.

Edu mõõtmine

Kui küsida lihtsalt Eesti elanikult tänaval, milliseid Eesti parlamendiliikmete algatusi ta teab, võib suure tõenäosusega väita, et vastust ei tule. Võib-olla ainult vene keelt kõnelevad inimesed mäletavad mõningaid Yana Toomi korraldatud avalikke üritusi.

EP kandidaat purustas haamriga mälestustahvli natside käsilasele>>

Erilist edu polnud ka nendega, kuid vähemalt oli näha soovi midagi ära teha. Ülejäänud Euroopa parlamendiliikmetest on üldjuhul midagi kuulda alles järgmiste valimiste lähenedes või siis, kui nad hääletavad järjekordse Venemaad või rahvusvähemuste õigusi puudutava otsuse "ebaõnnestumise" poolt.

Teisest küljest on Euroopa Parlamendi valimistel veel üks mõõde - sisepoliitiline. Valitud saadikud on Eesti erakondade vahereiting.

Arvestades Riigikogu valimistele järgnenud sündmusi, on sellel poliitikute mainele eriline tähtsus.

Milline mõju avaldas näiteks keskerakondlaste tulemusele nende liitumine rahvuskonservatiividega? Kas olulist rolli mängis siin Yana Toomi isik või kas vene keelt kõnelev valija, keda on pärast parlamendivalimisi petetud, eelistab alternatiivi, pooldades näiteks EKRE-ga liitumise küsimuses põhimõttekindlust ilmutanud Raimond Kaljulaidi?

Eesti valimissüsteemi kaudu sõltumatu kandidaadina Euroopa Parlamenti pääseda on väga raske, kuid Indrek Tarandi näide kinnitab, et see on siiski mõnikord võimalik. Isegi kui seda ei juhtu, on oluline Keskerakonnalt ära läinud häälte arv.

Seekord on üsna tugev kandidaat sotsiaaldemokraatide esinumber Marina Kaljurand, kes ei suutnud küll võita presidendivalimistel, kuid seal kogunenud populaarsusressurss peaks olema piisav, et Euroopa Parlamenti pääseda.

Hääleta ühtede poolt - tulevad teised

Protestimeeleolude laineharjal pooldab valija nendel valimistel tõenäoliselt rahvuskonservatiive. EKRE nimekirja esinumbrid on isa ja poeg Helme, samuti Riigikogu uus esimees Henn Põlluaas. On selge, et kõik nad koguvad palju hääli, kuid pärast valimisi loobuvad mandaatidest oma ametikohtade tõttu valitsuses ja parlamendis.

Europarlamendi valimisteks esitasid dokumendid üheksa erakonda ja seitse üksikkandidaati>>

Võib eeldada, et EKRE saab 26. mai valimistel kaks mandaati, mille saavad järgmised kandidaadid, näiteks oma väljaütlemisega "parasiteerivatest tibladest" kuulsust kogunud Urmas Reitelmann ning korduvalt natsismi õigustanud ja mobiiltelefoni varguse eest süüdi mõistetud Jaak Madison.

Kui see juhtub, saab Euroopa Parlament endale kahtlemata mõned väga "lõbusad" saadikud. Küsimus on ainult selles, kas see on kasulik Eestile.

Ustavad traditsioonidele

EKRE populaarsuse taustal on kahtlane sama valija peale panustava erakonna Isamaa edu.

Tunne Kelam, kes on seni Euroopa Parlamendis seda parteid esindanud, ei jäänud oma tööga valijatele millegi tähelepanuväärsega meelde, kuid arvestades sellele poliitilisele jõule lojaalsete toetajate hulka, võib eeldada, et endine Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras pääseb siiski Brüsselisse.

Loomulikult saavad parlamendivalimised võitnud Reformierakonna esindajad vähemalt kaks mandaati. Selle partei kandidaadid pole Euroopa Parlamendis kunagi aktiivsed olnud, kuid Riigikogu valimistel saavutatud populaarsus peaks vilja kandma ning Andrus Ansip ja Taavi Rõivas suunduvad ilmselt Brüsselisse.

Europarlamendi valimised - 2019>>

Ja võib-olla pääseb niikaugele ka endine välisminister ja praegune Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet.

Teiste erakondade esindajad ei pruugi Euroopa Parlamenti pääseda, kuigi tsentristide, sotsiaaldemokraatide ja isamaalaste valijate häälte pärast võitleval Eesti 200-l on võimalusi.

Igal juhul võivad valijad valmistada poliitikutele ebameeldivaid üllatusi ning Eesti esindus Euroopa Parlamendis ei pruugi osutuda nii neutraalseks kui seni.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Tagid:
Eesti 200, Keskerakond, Reformierakond, EKRE, Euroopa Parlament, valimised

Peamised teemad