07:42 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
9310

Rootsi koolitüdruk ei läinud koolitundidesse, vaid astus selle asemel välja omaette piketiga - ta ei saanud riielda, vaid hoopis kangesti kiita – ja enamgi veel - ta on esitatud Nobeli rahupreemia kandidaadiks, teatab RIA Novosti politoloog Vladimir Kornilov.

Läinud nädalal võttis Euroopa Parlament Strasbourgis ovatsioonidega vastu 16-aastase Rootsi koolitüdruku Greta Thunbergi kõne. Sellesama tüdruku, kes on seeläbi kogu maailmas tuntuks saanud, et teeb koolitundidest poppi, põhjendades seda võitlusega kliimamuutuste vastu. 

Шведская школьница Грета Тунберг на конференции в Брюсселе
© REUTERS / Yves Herman
16-aastase Rootsi koolitüdruku Greta Thunberg

Tema pehmelt öeldes küsitava tähendusega tegevus on toonud juba kaasa nominatsiooni Nobeli rahupreemiale. Ning nüüd, kanäe, võtavad koolitüdruku vastu ÜRO peaseketär, Rooma paavst, paljude riikide parlamendid. Kohe pärast ettekannet Euroopa Parlamendis kavatses ta sel nädalal esineda Suurbritannia seadusandjate ees ja ühineda liikumisega "Mäss väljasuremise vastu" (Extinction Rebellion ehk XR), kelle meeleavaldused on viimastel päevadel põhjustanud kokkupõrkeid politseiga ja vahistamisi.

Rootsi koolitüdruk ei läinud koolitundidesse, vaid astus seeasemel välja omaette piketiga. Ta ei saanud riielda, vaid hoopis kangesti kiita – ja enamgi veel, on esitatud Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Kes teab,võib-olla saabki selle.

Maa Tund 2018
© AFP 2019 / BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Keskkonnakaitsjate liikumine elab praegu tõesti läbi taassündi, millest eeskätt annab tunnistust "roheliste" erakondade edulaine viimastel Euroopas toimunud valimistel. Ent nende üha tugevamavate meeleavalduste meetodid ja hüüdlaused tekitavad küsimusi looduse eest võitlejate pädevuses ja paraku ka neis poliitikuis, kes neid parlamentides ovatsioonidega tervitavad.

Üheks paljudest XR-liikumise nõudmistest on näiteks loobumine lennureisidest. "Keskkonnamässulised" leiavad, et lennukeid tuleks kasutada ainult erakorralistel juhtudel. Küll aga ei takistanud see Oscariga pärjatud näitlejannal Emma Thompsonil lennata ligi 9000 kilomeetrit Los Angelesest Londoni, et miitingul kõnet pidada. Nähtavasti peavad looduskaitsjad just oma meeleavaldusi just säärasteks erakorralisteks juhtudeks, mis keskkonnale sülitada lubavad.

Ajalehe The Daily Telegraph hinnanguil heitis seesama lennuk, millega Emma Thompson kohale lendas, õhku kuni kolm tonni süsihappegaasi. Samas ei suutnudki näitlejanna agent meenutada, kas too on kasvõi kordki osalenud mingis tegelikus ettevõtmises õhu puhastamise heaks – näiteks puude istutamises. Aga kui temalt küsiti, kas ta lendas vähemasti turistiklassis, sai Thompson pahaseks, teatades, et ta on "liiga vana" niisuguste eksperimentide jaoks.

Koda: keskkond peab olema valimiste üks võtmeküsimusi >>

Kusjuures see on veel üks keskkonnanaitselahingute uue ajastu loomujoon. Kui varem olid "roheliste" meeleavaldused enamasti vasakpoolse kaldega, kapitalismivastased, valitseva ladviku vastu suunatud, siis nüüd näevad nad välja aina elitaarsemad, "siledamad" ja neid esindavad privilegeeritud ringkondade tegelased, kes ei ole harjunud turistiklassiga.

Sugugi mitte juhuslikult jõudis telekanali Sky News saatejuht Adam Bolton, olles ära kuulanud ühe teise keskkonnakaitsja, XR-liikumise ühe juhi Robin Boardmani mõned lausungid, järeldusele: "Te olete lihtsalt kamp ebapädevaid nipsakaid keskklassi esindajaid, kes üritavad meid elama õpetada." Mispeale noormees nördinult stuudiost välja marssis.

Täiesti võimalik, et Bordman peab ennast keskmisest tasemest kõrgemaks, arvestades seda, et veel hiljutise ajani õppis ta elitaarses erakoolis õppemaksuga 17 500 naelsterlingit aastas.

Ning ka Greta Thunberg, kes sel nädalal XR meeleavaldustega ühineda plaanib, kuulub Rootsi kuldse nooruse sekka.

Plastita Euroopa: keskkonnakaitsjatele kuluvad NSV Liidu kogemused marjaks >>

Kõik uus on hästi unustatud vana. Euroopa võtab oma arsenali nõukogude kaupluste ja kergetööstuse kogemusi.

Tema pädevusest keskkonnakaitse vallas ei saa iseenesestki mõista juttugi olla. Vähe sellest – mida rohkem koolitunde ta looduskaite nimel vahele jätab, seda vähem on tal võimalusi mis iganes valdkonnas teadmispõhist meisterlikkust saavutada.

Niisiis, Greta kõne Euroopa Parlamendis (miski laseb oletada, et mitte tema enda kirjutatult) päädis paaniliste väidetega "inimkonna väljasuremisest". 

Seksuaalvähemuste paraad Madriidis
© Sputnik / Алехандро Мартинез Велез

Ja tühja sellest, et mingisuguseid konkreetseid meetmeid (peale erakorraliste tippkohtumiste) pole koolitüdruk välja pakkunud. See-eest on ta kõnepuldis korduvalt kunstipäraselt nutma puhkenud (võib ära tunda tema näitlejast isa kooli), millega on vallandanud poliitikute tormilised kauakestvad kiiduavaldused ja artiklite laviini järgmise päeva läänemaistes lehtedes.

Ning mida veel on vaja PR-kampaania ja retke jaoks Nobeli preemia järele?

See tõsiasi, et sõjakat ebapädevust Euriopa Parlamendi poolt vaimustusega tervitatakse ja üles puhutakse, annab suuresti tunnistust tolle Euroopa võimuorgani tasemest. Poliitikud, kes 16-aastast tüdrukut oma eesmärkidel ära kasutavad, nähtavasti isegi ei mõtle sellele, missugust eeskuju annab ta teistele koolilastele. Need aga juba kopeerivadki maailma eri paikades Thunbergi, keskkonnakaitselistel meelevaldustel koolist poppi tehes.

Tõsi küll, mitte ühegi probleemi lahendamiseni see iselaadne võitlus muidugi ei vii, vaid üksnes süvendab Euroopa eri riikide poliitikute teadmatust, millega nad varjamatult silma paistavad. Astuvad ju nende asemele äriklassi "rohelised" võitlejad, kes on ebapädevust kultuseks kergitamas.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Samal teemal

Austraalia kaotab kivisöe-miljardeid – need võib saada Venemaa
Tagid:
keskkonnasõbralik, keskkonnateadlik, keskkonnakaitse, keskkonnategu, keskkonnapäev, keskkonnainfo

Peamised teemad