20:01 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Analüütika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
90 0 0

Võidu pälvinud Volodõmõr Zelenski otsuseid hakatakse Euroopas tähelepanelikult jälgima, ütles vestluses RIA Novosti korrespondendile Prantsuse-Vene analüüsikeskuse Observo juhataja asetäitja, välispoliitika spetsialist Igor Delanoë.

TALLINN – 22. aprill, Sputnik. Igor Delanoë rääkis RIA Novosti korrespondendile, et Porošenko osutus protestimeeleolude ohvriks, nagu see on juhtunud ka kõigi tema eelkäijate puhul. Ta valiti ametisse 2014. aastal Maidani ja rahuprogrammi ootustes. Valijad on leidnud, et ta ei tulnud toime.

Lavrov: miks Moskva Ukraina eelmisi presidendivalimisi aktsepteeris >>

Mis puudutab Zelenski saadud tulemusi, siis neid ei saa Delanoë hinnangul kirjuatda "venekeelsete valijate" arvele. "Vähe sellest, et Zelenski näitas oma parimaid tulemusi riigi idaosas, ka läänes hääletasid paljud tema poolt, kui Lviv arvestamata jätta. Nii et tema võitu "venekeelsete valijate" arvele kirjutada ei tasi. Seda enam, et Donbass, Krimm, aga ka paljud välismaal elavad ukrainlased hääletamises ei osalenud," rõhutas agentuuri vestluskaaslane.

Nüüd on asjatundja sõnul "tarvis vaadata, kuidas Zelenski oma võiduga talitama hakkab." "Tal oli kampaania vältel väga "transgressiivne" lähenemisviis. Ta ei häbenenud esineda Ukraina televisioonis vene keeles, ei häbenenud ka anda signaale sellest, et teeb edaspidi lõpu Venemaaga tülikiskumisele.

Ja need ta seisukohad tõukasid tema vastaseid selles suunas, et naasta vana ettepaneku juurde: kujundada Ukraina ümber parlamenaarseks vabariigiks, kus võimuohjad oleks peaministri käes.

Zelenskil on kuus päeva selleks, et Raada laiali saata ja panna paika ennetähtaegsed parlamendivalimised," märkis Delanoë. "Juhul kui Ukraina valitud riigipea seda ei tee," jätkas ekspert, "tuleb parlamendivalimisteks oodata sügiseni."

"Igal juhul asuvad tema esimesi samme väga tähelepanelikult jälgima tema vastased Ukrainas, jälgib Moskva ja jälgivad Euroopa pealinnas.

Ja siis pole imestada, kui Pariis kasutab ära Zelenskõi valimisteks mänguloodud dünaamika, et tuua taas käibele "Normandia formaat", mis juba mitu kuud seisab surnud punktis," lausus ta kokkuvõtteks.

Volodõmõr Zelenski: me tegime seda koos! >>

Ukraina presidendivalimiste teine voor toimus pühapäeval. Petro Porošenko ülekaalukas lüüasaamine valimisvõitluse teises voorus on seletatav protestimeeleoludega. Läbitöötatud 97,04% valimisprotokollide kohaselt on liidrikohal Zelenskõi 73,15%-ga häältest, ametisolevat riigipead Petro Porošenko toetas 24,52% valijaist.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Zelenski valimisvõit tähendaks Ukraina senise poliitika lõppu
Lääne poliitikud jõudsid Jalta foorumil Krimmi staatuses üksmeelele
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Pjotr Porošenko, presidendivalimised, valimised, Ukraina

Peamised teemad