22:33 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Analüütika
lühendatud link
17402

Rootsi arvates on Gotlandi saarel sõja korral Venemaaga strateegiline tähtsus, kuid Venemaa ise sõdida ei kavatse. Sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko analüüsib Gotlandi saare militariseerimise mõttetust.

Maalilisel ja rahumeelsel saarel ei vaiki kanonaad - Rootsi väeüksused peletavad turiste laiali. Saksamaa telekanal N-TV rääkis, kuidas Stockholm valmistab Gotlandi saart ette vaenutegevuseks Läänemerel. Olukorrale lisavad absurdsust Rootsil ühise piiri puudumine Venemaaga ning riigi neutraalne ja blokiväline staatus.

Leedu unenägu Venemaast – teha Kaliningradist Karaliaučiaus >>

Gotlandi pärast on erinevatel sajanditel võidelnud rootslased, taanlased ja sakslased. Napoleoni sõdade ajal aprillis-mais 1808 hõivasid saare ilma võitluseta Vene väed. Kuid nüüd, 210 aastat hiljem ei ole Venemaal oma Balti naabritele territoriaalseid nõudmisi ja ta ei kavatse nendega sõdida. Rootsi aga on mures Venemaa sõjalennukite ja -laevade mingi "suurenenud aktiivsuse" pärast Läänemerel. Visalt püsib elus legend väidetavalt Vene allveelaevast, mis 2014. aasta oktoobris Stockholmi lähedale ilmus.

Viis aastat tagasi elanikkonna hulka külvatud hirm võimaldas Rootsi valitsusel kehtestada kohustuslik sõjaväeteenistus, suurendada kaitsekulutusi 700 miljoni dollari võrra, kaasata 2017. aasta sügisel toimunud ühisõppustele 20 000 Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Leedu, Norra ja USA sõdurit ning paigutada Gotlandile sõjaväegarnison. 

"Rohelisi mehikesi" oodates

Keegi Stockholmis ei usu otsest ohtu Gotlandi 60 000 suurusele elanikule. Ka saarlased ise ei taha oma elu vabatahtlikele enesekaitseüksustele pühendada. Gotlandi elanikud kurvastavad sõjaväeüksuste tagasipöördumisega kaasneva müra pärast rohkem kui kauge Ukraina "revolutsiooni" ideaalide kokkuvarisemise pärast.

Piirkondlike pingete üleskruvimine teeb heameelt ilmselt ainult Vilniusele, Riiale ja Tallinnale, kes vajavad Rootsi "toetavat õlga" "pühas võitluses" "totalitaarse" Moskvaga. Balti poliitikute lemmikmantraks on väide, et Venemaa võib "mõne minutiga" hõivata Gotlandi saare ja pärast seda ka kõik Läänemere-äärsed riigid.

Loogika on arusaamatu, isegi kui eeldada, et Venemaa sooviks kunagi Balti riike talle murettekitavatest NATO sõjalistest objektidest "puhastada" ja siin on neutraalse Rootsi Gotland, mis asub Lätist 150 km kaugusel? Viimastel sajanditel oli populaarne ütlus: kelle oma on Gotland, selle omad on ka Läänemere veed. Tänapäeval aga lahendatakse kontrollprobleemid täpsete rakettrelvadega ja saareelanikud on sunnitud taluma vaid oma "rohelisi mehikesi".

Tähenduslikud kokkupõrked

Mõned Rootsi analüütikud selgitavad "Vene ohtu" Gotlandile sellega, et saar on ideaalne paik õhutõrjesüsteemide C-400 paigutamiseks. Nii väidab näiteks Rootsi endine suursaadik Moskvas, Washingtonis, Londonis ja Bonnis Christer Bringheuses. Kuid C-400 laskeulatusest piisab täiesti Läänemere (sealhulgas Gotlandi) taeva katmisest Kaliningradi oblastist.

Samamoodi blokeerivad Kaliningradis paiknevad laevatõrje raketisüsteemid Läänemere Bronholmist ida poole USA ja NATO sõjalaevadele täielikult. Nii suudab Venemaa mobiilne rannakaitsesüsteem "Bastion" tabada kuni 300 kilomeetri (teistel andmetel kuni 500 kilomeetri) kaugusel olevaid sihtmärke ning kaugus Kaliningradi rannikust Rootsi piirini on vaid 287 kilomeetrit. Veel on Venemaa Läänemere laevastiku relvastuses rannakaitse raketikompleks "Bal".

Balti naabrite hullus ei mõjuta mingil moel Venemaa raketisüsteemide lahinguomadusi, mis on parim argument võrdsuse tagamiseks rahvusvahelisel areenil. Moskva ei saa jätta vastamata NATO lõputule ittalaienemisele või Balti riikide ebasõbralikule poliitikale.

Paradoks on aga selles, et Venemaa pakub Kaliningradi piirkonna "jõupositsioonilt" rahu ja heanaaberlikkust, kuid teised Balti riigid suurendavad oma sõjalist eelarvet. Selle taustal suurendavad ettevõtlikud Ameerika partnerid relvamüüki Euroopa liitlastele. Rootsi Gotlandi saarel on parem siiski jääda turistide Mekaks, ajaloomuuseumiks ja looduskaitsealaks, rahumeelsuse ja igavese rahu epitsentriks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Rootsi süüdistas Venemaad oma riigi õhuruumi rikkumises
Miks Rootsi õhujõud Kaliningradi all luuramas käivad
Northern Wind: Rootsi pakub oma territooriumi sõjaks Venemaa vastu
Rootsi analüütikud: Venemaa valmistub täiemahuliseks sõjaks
Tagid:
analüütika, militariseerimine, S-400, Kaliningrad, Rootsi, Gotland

Peamised teemad