06:01 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Analüütika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
13020

Uudisteagentuurid teatavad, et Nord Stream 2 AG saatis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckerile kirja EL gaasidirektiivi muudatuste kohta. Järjekordne takistus ehitatava gaasijuhtme teele tekitas avalikkuses vaid nõrka huvi, kuid asjata, sest juhtunu kätkeb endas põnevat ja euroopalikult peenekoelist eellugu.

Alustame sellest, et suhteliselt noore Baierimaa konservatiivi, 46-aastase Manfred Weberi kiiret tõusu karjääriredelil ei ohustanud kuni viimase ajani miski. Saksamaa Noorteliidu Baieri haru esimees (midagi CDU/CSU bloki "komsomoliliidri" taolist) alates 32. eluaastast kuni tänaseni, Saksamaad esindav Euroopa Parlamendi saadik, Euroopa Rahvapartei juhtiv kandidaat 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimistel, Euroopa Komisjoni juhi ametikoha kandidaat, keda hellitab ja toetab Angela Merkel isiklikult, kirjutab RIA Novosti kolumnist Dmitri Lekuhh.

Võib ainult oletada, miks see paljulubav Saksa ja Euroopa poliitik oli nii meeltmööda isegi oma uhkel kodumaal Poolas mitte eriti populaarsele väljaandele Polska Times. Kuidas asjad ka poleks, läks Weber intervjuud andes nii vihaseks, et viis šokiseisundisse ja mitte ainult poolakad, vaid ka Euroopa Komisjoni praeguse juhi Jean-Claude Junckeri ja proua bundeskantsler Merkeli, kes arvatavasti ei saa üldse aru, mis toimub.

Novak: Taani venitustaktika Nord Stream 2 ei sega>>

Asi on selles, et tema toetatav kandidaat Euroopa Komisjoni esimehe ametikohale ei leidnud midagi paremat, kui lubada Frau Merkeli soositava Nord Streami 2 torujuhtme ehitamise peatamist, juhul kui ta sellele ametikohale peaks saama.

See oli "ühiskandidaadi" nii üllatav ja ootamatu samm, millest teatas, ütleme ausalt, mitte kõige autoriteetsem allikas, et enamik Euroopa kõneisikuid otsustas selle lihtsalt maha vaikida – paljugi, mida saadikukandidaadid valimiskampaania ajal suust välja ei aja. Ehk oleks see neil õnnestunudki. Näiteks Venemaal ollakse juba harjunud, et Euroopa parlamendiliikmete reaalsustaju ei ole kõige parem. Siin aga kaotas enesevalitsemise Euroopa suurtegelane.

Tulemuseks oli Nord Stream 2 AG, mis tegelikult kujutab endast suurte Euroopa energiahiiglaste konsortsiumi, äärmiselt terav demarš. Veelgi enam, ettevõtte selline samm viib tagasi ajastusse, mil poliitikud pidid vastama mitte niivõrd kõikvõimalike "ahistamiste", kuivõrd oma sõnade eest.

USA suursaadik põhjendas oma ähvardusi seoses Nord Stream 2-ga>>

Ja inimestest võib aru saada: piisab, kui meenutada, kellele seda Nord Stream 2 vaja on ja kelle miljardite eest seda ehitatakse, mida "perspektiivne" poliitik nii kergesti ära keelata lubab.

Selle tulemusena saatis operaatorettevõte Nord Stream 2 AG Euroopa Komisjoni juhile Jean-Claude Junckerile ametliku (Euroopa energeetikahiiglase juristid tunnevad bürokraatiat) kirja, milles nõudis Euroopa Liidult mitte vähem ametlikku kinnitust sellele, et ajakohastatud gaasidirektiivi kohaldatakse Nord Streami 2 suhtes mitte halvematel tingimustel, kui teistele sarnastele gaasijuhtmetele.

Siin on kõik äärmiselt läbipaistev: Euroopa Komisjoni esitatud muudatuste vastuvõtmise ajal formuleeriti üheselt, et projektiga seotud investeeringud olid tehtud enne gaasidirektiivi muudatuste vastuvõtmist. Ja kui selliste ootamatute manöövritega ei peaks Nord Stream 2 suhtes mingil põhjusel rakendatama samasugust õiguslrežiimi nagu teistele sarnastele torujuhtmetele, siis on see otseses vastuolus rahvusvahelise õiguse ja EL seadusandlusega. Kaasa arvatud selline pisiasi nagu Energiaharta, millest tulenevate kohustuste pärast Euroopa bürokraadid nii leilis on.

Euroopa Parlament kutsus üles Nord Stream 2 peatama
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Siinkohal on väga oluline mõista ühte elementaarset asja, mis, muide, on Junckerile ja Merkelile hästi teada: Euroopa vajab nüüd Nord Streami palju rohkem kui Venemaa, mistõttu see ei ole enam pelgalt Venemaa projekt. Venemaa jaoks on Nord Stream 2 kindlasti oluline, kuid kuulub samasse ritta esimese Nord Streami, samuti TurkSreami, Siberi jõu ja kavandatava Siberi jõu 2-ga.

LNG ei lähe mitte: Euroopa soovib veelgi rohkem Vene torugaasi>>

Lisaks on Venemaa gaasitootmises veelgi huvitavam suund. Hiljuti rääkis sellest Venemaa president Leningradi oblastisse ehitatud veeldatud maagaasitehase Kriogaz-Võsotsk käikulaskmise tseremoonial. Ta ütles otsesõnu, et Venemaa suurendab järjekindlalt just veeldatud maagaasi tootmist, et hõivata selles maailmaturul vääriline nišš. Selles muutunud suundumuste vääritimõistmises on midagi traagilist kõigi Atlandi-suunaliste Euroopa komsomolibroilerite jaoks.

Tuleb välja, et globaalsed skeemid, mida neile nii kaua õpetati, ei tööta enam. Maailm on muutunud ja näiteks Ameerika Ühendriigid ei ole EL jaoks kaugeltki enam mitte ainult liitlane, vaid ka ülemus ja väga häbematu ning ebaviisakas konkurent.

Venemaale aga ei ole Euroopa gaasiturg enam nii oluline, nagu see Lääne meediale ja poliitikutele tundub. Muide, sellepärast Gazprom kõigele toimuvale nii rahulikult reageeribki - see ei ole tema sõda, õigemini mitte ainult tema sõda. Las selle probleemi lahendavad Euroopa partnerid ja neil on sellega hakkamasaamiseks piisavalt jõudu. Lõppude lõpuks on neile seda rohkem vaja.

Nord Stream 2>>

Venemaa jaoks on hullem muu - see tore Euroopa peavoolu poliitikute põlvkond, mis hirmutab isegi mitte niivõrd oma venevastasuse – venelased on sellega harjunud ja elavad kuidagi üle – kuivõrd oma süütuses ideaalse asjatundmatusega, mida nähes tahaksid nende vanemad seltsimehed soovitada püstitada oma täiuslikku Lääne demokraatiasse vähemalt elementaarne kaitse vähemalt kõige suuremate rumaluste eest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaas, Euroopa Komisjon, Jean-Claude Juncker, Angela Merkel, Nord Stream 2

Peamised teemad