04:37 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Analüütika
lühendatud link
14340

Venemaa nõrgenemist ja peatset kokkuvarisemist kuulutatakse üha aktiivsemalt ja täiesti avalikult ning Balti riigid ei ole selles sugugi tagareas, kirjutab politoloog Vladimir Kornilov.

Fraas "Venemaad ei ähvarda keegi ega miski" on meile tuttav juba 90ndatest aastatest. Selle loosungi all hukutati riigi (Venemaa - toim.) sõjavägi, loobuti välismaal asuvatest sõjaväebaasidest, suleti silmad NATO agressiivse laienemise ees, kirjutab Vladimir Kornilov RIA Novostis.

Võinuks arvata, et pärast Venemaa tunnistamist oma vaenlaseks isegi seadusandlikul tasandil oleksid sellised jutud Ameerika Ühendriikides pidanud lõppema, kuid isegi praegu on aeg-ajalt kuulda, et Lääs ei taha Venemaad hävitada, lagundada ega siruta kätt tema nafta, gaasi ega tatrapudru järele. Tataripudru osas peab see isegi paika (no ei sööda seda läänes), kuid plaane Venemaa nõrgestamiseks ja lagundamiseks väljendatakse avalikult üha aktiivsemalt.

Ekspert kommenteeris Venemaa ähvardamist lennukikandjatega >>

Hiljuti kutsus USA valitsuse rahastatav Euroopa poliitika analüüsikeskuse juhtivanalüütik Janusz Bugajski üles mõtlema juhitavale Venemaa "kokkuvarisemisele". Meenub, et mõnedes talk-showdes tõdesid Ameerika eksperdid, et see on ainult kellegi isiklik arvamus, mis ei kajasta ametliku Washingtoni seisukohti.

Kuid nüüd on ilmunud uus ja üsna mahukas raport Venemaa destabiliseerimise võimalike abinõude kohta, kusjuures seekord ei ole dokumenti välja töötanud mitte meeletu üksiküritaja, vaid kurikuulus RAND korporatsioon, mis on juba aastakümneid Pentagoni ja USA sõjatööstuskompleksi heaks töötanud.

Seda osa projektist, mille eesmärk on uurida Venemaa haavatavust, rahastab USA kaitseministeerium, mistõttu seekord ei saa rääkida vaid mõne üksiku eksperdi isiklikust arvamusest. Aruande sisu on väljendatud otseselt ja ühemõtteliselt:

"Neid samme peetakse vaenlase tasakaalust väljaviimise kampaania elementideks, mis sunnivad Venemaad tegutsema valdkondades ja piirkondades, kus Ameerika Ühendriikidel on sõjaline või majanduslik eelis, et Venemaa majanduslikult või sõjaliselt välja kurnata."

USA tahab kaitsta Eesti venelasi Venemaa "mõju" eest >>

Rühm juhtivaid RANDi analüütikuid, kogenud diplomaat James Dobbinsi (Bush vanema presidendiajal oli ta USA suursaadik Euroopa Liidus) juhtimisel uuris avalikult kõiki võimalikke ja võimatuid meetmeid olukorra destabiliseerimiseks Venemaal. Kui kõiki raportis pakutud samme hoolikalt analüüsida, võib põhimõtteliselt järeldada, et Washington on seda kampaaniat läbi viinud juba pikemat aega.

See hõlmab nii üleskutset vähendada miinimumini Venemaa gaasi- ja naftatarneid Euroopasse, asendades need loomulikult USA energiaressurssidega, kui ka anda Ukrainale letaalsed relvi ning toetada Süüria "mässulisi" (loe: terroriste) ja diskrediteerida Venemaad rahvusvahelisel tasandil.

Loomulikult pühendati oluline koht raportis vajadusele "toetada sisemisi proteste ja vägivallatut vastupanu". Tõsi, autorid tunnistavad, et lootused selliste meetmete tõhususele on üsna kesised. Ilmselt on lääneriikide sponsorid Venemaa opositsioonis juba täielikult pettunud. Sellegipoolest soovitavad RANDi analüütikud korraldada teavituskampaaniat nii, et "maksimeerida Venemaa aktivistide võimalusi ja julgustada neid astuma samme, mis tekitaksid režiimile võimalikult suurt kahju."

Ärgem unustagem, et need inimesed süüdistavad Venemaad Ameerika Ühendriikide siseasjadesse sekkumises.

Võib vaid ette kujutada lärmi, mis oleks Läänes tõusnud, kui Venemaa kaitseministeerium või mõned tema analüütikakeskused avaldaksid selliseid soovitusi USA režiimi kukutamise kohta.

Loomulikult on nii meil kui neil erinevad sõjaplaanid ja kampaaniakavad, et vähendada sõja ajal vaenlase majanduslikku ja poliitilist potentsiaali. Oleks imelik, kui selliseid strateegiaid ei loodaks, kuid antud juhul antakse võimudele avalikult soovitusi, kuidas destabiliseerida olukorda Venemaal juba praegu - rahuajal.

Tulevane siseminister lubas piirata naaberriigi televisiooni "vaenulikku mõju" >>

Muide, samal ajal avaldas see sama RAND korporatsioon Venemaa kohta veel ühe raporti (mida rahastas samuti USA kaitseministeerium), kuidas vältida "Venemaa agressiooni" Balti riikides. Nende soovituste põhjal otsustades ei taha ameeriklased eriti nende riikide eest sõdida – lihtsam on kolm uhket vabariiki ette valmistada partisanisõjaks kohutava naabri vastu.

Näiteks soovitatakse varustada baltlased maastikumootorrataste, püstolite ja lõhkeseadmetega. Lisaks soovitab RAND sõda ootamata ette valmistada tulevaste partisanide vajadusteks peidikud ravime, riiete, toidu ja sularahaga (see viimane võiks vabariikide sõjaväelastele eriti meeldida).

Kujutlegem, kui Venemaa kaitseministeerium töötaks välja soovitused Mehhikole USA rünnaku puhuks ja pakuks Mehhikole abi peidikute loomisel võitluses agressiivsete gringode vastu, milline hüsteeria siis Ameerika meedias puhkeks. Kuid Venemaa suhtes ei ole selliste plaanide väljatöötamine sugugi häbiväärne.

Selle raporti lemmiksõnaks on "hübriid". Ollakse kindlad, et peamine oht Balti riikidele on just Venemaa peetav hübriidsõda ja nõutaks, et valmistutaks sellise rünnak tõrjumiseks. "Mis saab, kui Vene mootorratturite jõuk saabub Eesti piiripunkti ja korraldab seal mürgli," hirmutab Baltimaid raporti peamine autor RAND analüütik Stephen Flanagan.

Tema arvates võib see kergesti põhjustada rahutusi ja Venemaa rünnaku, "et kaitsta etnilisi venelasi Eestis". Üsna hiljuti arvas Eesti luure Venemaa õppepurjeka "Mir" oma riigi julgeolekuohtude hulka. Ja nüüd on siis ka Venemaa mootorratturid hübriidrelvana käiku läinud!

Meedialahingud >>

Kõigis nendes RAND korporatsiooni ilmselgelt Venemaa-vaenulikes raportides sisaldub ka ratsionaalseid mõtteid, mis annavad tunnistust sellest, et viimaste aastate sündmused on Venemaa kõige radikaalsematele vastastele midagi õpetanud.

Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto
© Фото : Алексей Филиппов

Näiteks riigi destabiliseerimise meetodeid analüüsides on Ameerika analüütikud jõudnud järeldusele Venemaa-vastaste majandussanktsioonide ebatõhususest ja isegi nende ohtlikkusest Ameerika Ühendriikidele endile. Nii et milleski on ka selginemine toimunud.

Üldiselt ei varja RANDi analüütikud oma kavatsust püüda nõrgenstada Venemaad kõigis võimalikes valdkondades, tekitades seal vaesust, ebastabiilsust ja kaost. Tõepoolest, tatart selliste raportite koostajad ei himusta, nad ei ole seda kordagi isegi maininud aga Venemaa võimsus, tema nafta, gaas, poliitiline stabiilsus ja ühtsus - kõik see on Pentagoni nõunikele murettekitav küsimus. Sellest tulenevalt kutsuvad nad üles selle vastu võitlusse asuma.

Aastal 2019 tekitavad sellised üleskutsed 90-ndate aastate stiilis lubadustega, et "Venemaad ei ohusta miski" vähemalt hämmeldust.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

National Interest: USA tahaks Venemaaga võitlemiseks droonide laevastiku luua
USA Riigidepartemang hinnast, mida Venemaal tuleb Venezuela toetamise eest maksta
Ameerika rulett: USA õhujõudude lennud ohustavad Balti riike
USA eksperdid avastasid "Putini transkontinentaalse impeeriumi"
Tagid:
RAND, majandus, poliitika, Balti riigid, USA, Venemaa

Peamised teemad