19:18 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Analüütika
lühendatud link
21832

Mitte Pihkva dessantväelased, vaid ametivõimud pakuvad Läti ja Eesti elanikele kolmepäevast viisavabadust. Hea uudise kohta on see liiga kahtlane. Turismist pole mõtet rääkida. Balti patrioote juba ninapidi ei vea.

Igaüks on vähemalt oma peas unistanud kuurordiromaanist. Kiirest, lihtsast, ilma mingite kohustuseta. Taevas on sinine, päike valge, naine päevitunud. Need, kes on seda mitte ainult unistustes teinud, pole selles nii kindlad. Sest nad teavad, et võib ka portsu otsa sattuda. Kui nukuke end kätte ei andnud, küllap oli siis rumal. Milleks teda siis vajagi? Aga see, seltsimehed, on alles pool muret, arutleb raadio Sputnik Följetoni autor Pjotr Malejev.

Endine Saksamaa välisminister tegi ettepaneku Baltimaade kaitsmiseks Venemaa eest >>

Palju halvem on siis, kui asjad on suisa vastupidi. Siis tekib dissonants: meel ründab elundeid, hinge ilmuvad ksülofoniga kuradid ning sinine päike ja kaame naine vaid tugevdavad seda kassikontserti. Teie ellu tungib saladus, selle järel tõotused ja valed ning lõpuks ilmuvad reeglina hulk hirme ja ärevus.

Nüüd siis otsustasid Pihkva, ei, mitte langevarjurid, vaid võimud, tugevale Balti ühiskonnale käkki keerata. Ütlesid, et annavad Läti ja Eesti elanikele kolmepäevase viisavabaduse. Paljudel baltlastel peaks olema hea meel - kohutav sõna "viisa" hirmutab ja käib tasku pihta, aga näha ikkagi tahaks.

Ja mis eriti ebameeldiv, et Balti riikide monoliitses demokraatia ja vabaduse ühiskonnas rõõmustasid selle üle millegipärast paljud. Taas sai selgeks, et nendes vabariikides on imelikke palju. Patrioodid peavad sellisele lühinägelikkusele ja värvipimedusele tähelepanu pöörama.

Miks Pihkva mitte langevarjurid aga ametivõimud otsustasid seda teha? Unustage ära muinasjutt turismist. Venemaa on kohutav riik, mida seal vaadata on? Ja veel kolm päeva? Vaadata mitte Pihkva dessantväelasi, vaid Kremli?

Milleks seda Kremli vaadata? "Kreml" on ebameeldiv sõna. Kremlis ei saa midagi head olla, me teame seda telerist. Või siis Puškini mäed? Vene keele suhtes huvi ilmutada?

Milleks baltlasele see? See on äärmiselt kahtlane. Äkki tekivad tugevasse ühiskonda uued lõhed, mida me nii suure vaevaga ületada püüame?

Läheme edasi. Kes garanteerib, et ei, mitte Pihkva dessantväelased, vaid ametivõimud ei hakka tegema saabuva kontingendi suhtes õõnestustööd? Looma sobimatuid suhteid, vahetama kahjulikke arvamusi sõprusest, mugavusest ja üksmeelest? Ja siis, tagasi tulles hakkavad sigadusi tegema.

Baltimaade kaitsekulutuste kasv on maailma kiireim >>

Paljud sakutavad patrioote. Et pole selles midagi hullu, no käivad meie inimesed korra seal hirmsates soodes, näevad kõiki oma vabaduse eeliseid, näevad koletut kontrasti. Sellest läheb neil armastus Balti riikide vastu ainult suuremaks. Samal ajal saab vaikselt ka luuretööd teha. Et siin asuvad mitte Pihkva dessantväelased, vaid võimuorganid aga siin, mitte Pihkva võimuorganid, vaid dessantväelased. Ja kui käest haaratakse, siis ütleme et oleme kohalikud.

Nii võib ju ollagi, kuid Venemaa on kaval. Kindlasti on ta midagi alatut välja haudunud. Poeb või nahast välja, et meeldida. Ja see, seltsimehed, on kõige kohutavam hirm. Kas kujutada ette, kui juhtub võimatu ja meie inimestele hakkab seal meeldima? Kui meie inimesed näevad näiteks, et teisel pool piiri on teed paremad kui meil? Hinnad on madalamad, naised ilusamad või veel midagi sellist?

Ja et üldse, kõik polegi päris nii või üldsegi mitte nii, nagu meie ausas teleris räägitakse? Kas tunnetate ohtu riigile? Nagu Pugatšova laulis kunagi "kolmest õnnelikust päevast" pärast Pariisist kojutulekut. Kuidas pärast seda enam oma valget taevast ja sinist naist armastada?

Ei, seltsimehed, see on kindlasti mingi Pihkva, ei mitte dessantüksus, vaid Trooja hobune. Ja selle sees võivad tõesti olla Pihkva, ei, mitte ametivõimud, vaid langevarjud. Ja sealt pole enam ka Vene tankideni palju maad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Vene toll ei lubanud samovari Eestisse viia – mida näitas ekspertiis
Kaliningrad võib taastada välismaal hävitatud nõukogude sõdurite mälestusmärgid
Moskva kutsub Eesti ärimehi ja teadlasi Energeetikanädalale
Baltlaste hirmude tõttu muutsid rootslased turistide saare polügooniks
Tagid:
analüütika, viisa, poliitika, Läti, Eesti, Pihkva

Peamised teemad