04:39 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
9220

Maailmas pole midagi, mis Briti teadlaste uudishimuliku silma eest varjule jääks. Mida iganes nad ka ei näeks, hakkavad kohe seda uurima ja tõestama. Nende üle naerdakse sageli, kusjuures täiesti ilmaasjata. See on juba tõestatud.

Briti teadlased on kaasaegses folklooris hästi tuntud. Igaüks on vähemalt kord kuulnud anekdooti, mis algab sõnadega: "Briti teadlased tegid kindlaks…" Selleks on omad põhjused, mõtiskleb raadio Sputnik vaatleja Kirill Bakejev.

Sageli tunduvad nende uuringud kummalised ja mõnikord isegi naeruväärsed: näiteks ideaalse võileiva valem või millises ruumis tuleks viskit juua, et selle maitse paremini välja tuleks

On ka igati tõsiseltvõetavaid, kuigi kummalisi uurimusi, näiteks, et kätekuivatid on ohtlikud, sest levitavad baktereid, või uuringud küberturvalisusest. Viimase uurimuse autorid püstitasid uurimisküsimuse, milliseid numbrikombinatsioone inimesed kõige sagedamini salasõnadeks kasutavad. Selleks analüüsis Briti Rahvuslik Küberjulgeoleku Keskus nende inimeste paroole, kes on häkkerite ohvriks langenud või kelle andmed on veebi lekkinud. 

Üks USA vanimaist ülikoolidest avab kursuse "Venemaa hübriidohtudest" >>

Salasõna liidriks on... trummipõrin ... jah, parool '123456'. Seda kasutas rohkem kui 23 miljonit inimest, veel seitse miljonit "pidas" turvalisust väga oluliseks ja lisas sellele numbritereale veel '789'. Omaette kategooria moodustavad need, kes leidsid, et sissemurdmisest päästab vandesõnade kombinatsioon. Mida siis veel nendest rääkida, kes usuvad, et kõige usaldusväärsem turvakaitse on tema sünniaeg või lemmiklooma nimi. 

Eesti on valmis jagama kogemusi küberteemadel, illustratiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Eksperdid pööravad tähelepanu veel ühele seaduspärasusele. Paljude salasõnad ei ole mitte ainult liiga lihtsad, vaid neid kasutatakse ka mitmetes eri kohtades. See tähendab, et salasõna "123456" abil pääseb sissetungija mitte ainult ohvri elektroonilisse postkasti, vaid ka erinevatel võrgulehtedel asuvatele isiklikele kontodele, isegi sotsiaalvõrgustikes.

Kõige naljakam on see, et nende 23 miljoni hulgas on poliitikuid, avaliku elu tegelasi, USA demokraatliku partei liikmeid. Oletame, et mingi tähtis tegelane vastab tööküsimustes isiklikust postkastist, mille parool on '123456', ja siis murravad häkkerid sinna sisse. Hea veel, kui ta ameeriklane juhtub olema, või britt. Aga kui on venelane? Õudne mõelda! 

TAI: tubakast loobumine hakkab positiivselt mõjuma kohe >> 

Nüüd, kui midagi juhtub, teatakse isegi igas Venemaa kolkas, miks kaitsekorgid kilbis välja lõi. Sest kui kraanis pole vett, siis me teame, kes on "pätt ". Ja kui valgust ka ei ole, teavad kõik, et briti töö. Ainuüksi mõttest sellisele perspektiivile võib masendusse langeda ja suitsetama hakata. Parem on sellega siiski mitte isegi alustada. Sest Briti teadlased on kindlaks teinud, et suitsetamisest loobumine saab pärast väga raske olema. 

Nad jõudsid järeldusele, et 'kui inimesed püüavad suitsetamisest loobuda, tunnevad nad end väga üksildasena,' seepärast on parem suitsetamisest loobuda kollektiivselt. Hea, kui moraalseks toeks on näiteks abikaasa. Aga siingi pole kõik nii lihtne. Kui abikaasa varem ei suitsetanud, siis on tõenäoline, et teie saate küll oma pahest lahti, tema aga hakkab suitsetama. Mingi kummaline halbade harjumuste jäävuse seadus.

Foto on illustratiivne
© AP Photo / Octav Ganea

Kuid Briti teadlased teavad, mida teha. Pikaajaliste uuringute tulemusena tegid nad kindlaks, et koerad sunnivad omanikele peale aktiivsema elustiili. See on ka arusaadav, sest koeraga tuleb ju jalutamas käia. Ja kui see teadmine ühendada eelmise uuringu tulemustega, siis on kasu tervisele kahekordne.

Koer ju ei suitseta. Seega jalutab suitsetav koeraomanik koos mittesuitsetava kaaslase, st lemmikloomaga, kuni loobub sigarettidest. Koer ju suitsetama ei hakka (või kuni koer suitsetama hakkab).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Arvuti "puhastaja" saadab kõik su andmed otse Hiina
USA Demokraatliku Partei postkasti sisse murdnud häkkerid jätsid meelega „vene jälje“
USA on läbikäidud etapp - nüüd käivad Venemaa häkkerid mööda Euroopat ringi
Häkkerid rääkisid briti venevaenulikust programmist
Häkkerid paljastasid Lääne meetodid infosõjas Venemaaga
Tagid:
hakker, küberturvalisus, looduteadused, Ühendkuningriik

Peamised teemad