16:13 17. Oktoober 2019
Kuula otse
 • USD1.1025
 • RUB70.8212
Trump heitis Hiina börsile meediapommi, illustreeriv foto

Kõige kallim säuts: Trump heitis Hiina börsile meediapommi

© AP Photo / Ng Han Guan
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (96)
80 0 0

Ameerika Ühendriikide neljakümne viies president mitte ainult ei paisanud Hiina äriindekseid põrmu, vaid pani lisaks kõiki mõtlema, milleks ta oma kaubandussõjas veel suuteline on.

USA ja Hiina vaheliste kaubandusläbirääkimiste 11. vooru eelõhtut alustas Trump ägeda sõnavalinguga Pekingi aadressil. Ta teatas, et kaubavahetuses Hiinaga kaotavad Ühendriigid igal aastal 500 miljardit dollarit ja et sellega olevat nüüd lõpp, säutsatas riigi tähtsaim Twitteri konto.

Ja tühja sest kahjumist, kaubandusjumal Mercurius jälgib neid juba mitmendat aastat – ei tema ega ka WTO-ga ei arvesta Washingtonis enam keegi: nad ei ole tänapäeval autoriteetideks.

Ekspert: USA vajab kaubanduskokkulepet rohkem kui Hiina >>

Kõik oleks tavapärane, kui säuts ei ilmunuks 6. mail, sest kaheksandal kuupäeval pidanuks Ameerika Ühendriigid ja Hiina allkirjastama peaaegu lõpliku kaubandusleppe ja kaotama vastastikused piirangud sadade miljardite dollarite väärtuses. Vähemalt esitles olukorda sellisena just Lääne ajakirjandus.

Mispeale tahaks aru saada - milline loogika peitus viimastes kõrgetasemelistes Twitteri-sõnumites? Näiteks on Hiina muudetud omamoodi absoluutse kurjuse kehastuseks, mille ees "töökas rahvas" ei peaks mitte kaela painutama, vaid vastupidi - ühtseks muutuma.

Vabariiklaste partei kuulutab juba pikemat aega majanduse enneolematutest edusammudest. Lisaks sellele, kui Hiina-vastaseid Twitteri-rünnakuid jätkata, võib möödaminnes ka oma demokraadist eelkäijat torgata.

Needsamad 500 miljardi dollari suurused aastakahjumid kaubanduses Hiinaga võivad tähendada, et Barack Obama ajal kaotas Ameerika majandus kaheksa aasta jooksul umbes 4 triljonit dollarit.

Ja see on juba tõsiseltvõetav taktikaline löök demokraatide laagri pihta 2020. aasta just presidendivalimiste eel. Veidi varasema säutsuga andis Trump valusa löögi Hiina aktsiaturu pihta.

"Liiga palju on kaalul" - majandusteadlane USA ja Hiina läbirääkimistest >>

Hiina indeksite järsk langus oli reaktsiooniks väitele, et Washington tõstab juba 10. mail mitmete Hiina kaupade suhtes tollimakse ja kehtestab ehk ka päris uusi.

See tähendab, et mõlema riigi ekspertide poolteist aastat kestnud töö, mille käigus arvutati piinliku täpsusega kaubavoogude mahte, osutus mõttetuks? Aga kahju ei piirdu ainult kirjeldatuga.

Tuleb välja, et kas Trump, kes Hiina-vastast tariifikampaaniat alustas, ei lootnudki kompromissini jõuda või läks ta lihtsalt oma säutsudega liialt hoogu ega mõelnud tagajärgedele.

On selge, et Ameerika Ühendriikide president püüab jääda oma rollile truuks: lahe kauboi ei tseremoonitse kellegagi, kes segavad/ei sobi/riisuvad tema kodumaad – märkige endale sobiv variant.

Ta on valmis iga hetk Hiinale järsult survet suurendama, et viimast soodsat kokkulepet sõlmima sundida. Küsimus on selles, kas Peking stsenaariumuga kaasa läheb.

Hiina meedia kirjutab, et Riiginõukogu aseesimees Liu He lendab siiski Ameerika Ühendriikides jätkuvatele läbirääkimistele, kuid lühendab oma reisi kestvust.

On selge, et kaubandusläbirääkimiste 11. voor poolte jaoks eriti õnnelikuks ei kujune. Jääb üle loota, et hiina vanasõna "head asjad tulevad paarikaupa" leiab kinnitust järgmisel korral.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (96)

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Tagid:
majandus, poliitika, Twitter, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad

 • Borš kui relv, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et väidet nagu armastatakse Venemaal borši keeta ja süüa, võidakse pidada "kultuuriliseks hõivamiseks" ja "kulinaarse annekteerimiseks". BBC-d häiris Russia Twitteri kontol ilmunud teade.

  11
 • Venemaa raketikompleks Iskander õppustel

  NATO Parlamentaarse Assamblee istungil Londonis osalenud Eesti saadikud esitasid küsimuse, kuidas tagatakse Euroopa julgeolek, kui Washington lahkus kehtimast keskmaa tuumaleppest.

  13
 • Luudadega naised soolise ebavõrdsuse vastasel meeleavaldusel Quitos, Ecuadoris.

  Euroopa Soolise Võrdsuse Instituudi aruandes märgitakse Eesti kiiret tõusu soolise võrdõiguslikkuse saavutamisel. Samal ajal on Eesti mahajäämus naaberriigist Soomest endiselt suur.

  10