21:02 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Analüütika
lühendatud link
121 0 0

Lätis vene koole sulgeva sensatsioonilise haridusreformi autor Karlis Šadurskis on nüüd Euroopa Parlamendi saadik. Seal nõuab kodanik Venemaa võrdsustamist terroristliku riigiga ja on solvunud, et teda selles ei toetata.

Läti saadikud läksid Euroopa Parlamendis karvupidi kokku, ironiseerib raadio Sputnik kolumnist Pjotr Malejev oma följetonis. Andekas inimene on andekas kõiges. Endine Läti haridusminister Karlis Šadurskis on talent, kelle sarnast annab otsida. Kodanik püüdis järjekindlalt ja loominguliselt lahendada vene koolide probleemi Lätis. Õigemini nad üldse kinni panna. Kui palju oli erinevaid mõistlikke ja tolerantseid avaldusi. Ühtsetest standarditest, et see tuleb kasuks eelkõige vene õpilastele endile, et reformi mõte ei ole üldse selles. Võitlusest propagandaga, raskest minevikupärandist, lojaalsusest riigile. 

Miks on Lätist saanud rahvastiku väljarände liider >>

Keegi polevat venelaste vastu, ollakse nende poolt, et valitseks kord. Aga nendega – no mis korda nendega olla saab? Seda enam, et mere tagant valgustatakse neid kogu aeg. Ühesõnaga teeskles, et tegeles kogu aeg muude asjadega aga vene koolid – no eed olid nii, möödaminnes... no aga nad, no vaadake ise.

Nüüd kolis vägev vanamees Euroopa Parlamenti. Seal on vastupidi, seal ei tasu üldse tagasihoidlik olla, pole vaja midagi väärtuste ja püüdluste pakendisse panna. Ja väljendites ei maksa samuti end tagasi hoida. Seepärast ei jäänudki debattidest sanktsioonide ja Venemaa ohtude teemal kõrvale, võttis asja enda peale, ronis poodiumile ja heitis kogu süüdistustekoorma agressorile kaela.

Luges üles kõik, mida Venemaale viimastel aastatel ette heidetud on. Ja tegi järelduse - see on terroristlik riik. Pole mingit mõtet nendega läbirääkimisi pidada ega kokkuleppeid sõlmida. Ilmselt tuleks talle ots peale teha ja asi korras. 

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

EL pole ju mingi kõrilõikaja. Aga seda Šadurskise mõistus ei võta. EL on südametunnistus, mitte mõrvakäsi. Tuleb niikaua peale pressida, kuni tema, Šadurskis, ei näe Venemaal muutust paremuse poole. Tema varasemate tegude põhjal otsustades - kuni vene koolid Venemaal kinni pannakse.

Sest nende propaganda levib samuti, mis tähendab, et just selles ongi probleem ka edaspidi. See on õige - demokraatiat tuleb juurutada mistahes viisil, kuni tuumapommini välja. Seda enam, et seal ainult terroristid elavadki.

Ootamatult sekkus teine ​​parlamendiliige - Miroslav Mitrofanov. Juhuslikult on ka tema Lätist, ja nende samade vene koolide silmapaistev kaitsja. Ja hakkaski oma sõnu peitma pehmetesse kirjanduslikesse väljenditesse. See olevat "vaenu keel", te kutsute EL riikide elanikke sõtta ja muud sellist. Üldiselt plaksutasid eurooplased silmi, kuid mõistsid, et Lätis ei ole kõik nii selge, nagu raportites kirjutatakse.

EP saadik: kui Venemaa ja USA suhted paranevad, vahetab Läti kiiresti "jalatseid" >>

Küsimus on muus. Kõige vene-vastase patriootidel on raske seisukohta võtta. Ühest küljest ei sobi Euroopat sõjaga hirmutada – ta on argpüks ja ei anna siis enam raha. Aga ilma rahata palju ei räägi. Ja Venemaa ja tema õuduste kohta samuti. Teisest küljest, kas keegi patriootidest on sõja, eriti võiduka sõja vastu? Kas te keelduksite sõdimast, kui teaksite, et kindlasti võidate? Oleksite päris rumal, kui keelduksite. Väga vahva oleks sõita Volgal kui seal kehtiks tõeline demokraatia ja vene koolid oleks kinni pandud. 

Nüüd hakkab keegi näpuga raamatutes torkima. Et seda ja toda poleks vaja olnud. Valesid raamatuid loete, õppige ladina tähestik selgeks. Eelmise sõja võitsid ameeriklased, venelased ainult tapsid inimesi ja oligi kõik. Nüüd on Ameerikas meiega. Nii et jalutame Volgani ja pehkinud terroristlik režiim kukub ise kokku. Venemaa piiri ületades peaksid kõik olema oma õigsuses ja veenvas võidus kindlad. Samuti on kasulik aru saada, et need seal ei ole päris inimesed.

Kõik see on juba kirja pandud, soovi korral saab need raamatud ja filmid uuesti üle vaadata. Küllap Karlis Šadurskis optimistina loodab seda aega veel ise näha. Ja äratuskella kella veerand neljaks mängima panna.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Kreml kommenteeris Eesti ja Läti plaani "nõukogude okupatsiooni" eest kahjutasu nõuda
EP saadik: kui Venemaa ja USA suhted paranevad, vahetab Läti kiiresti "jalatseid"
Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Läti president kutsub Euroopat üles ühtsele "Venemaa heidutamisele"
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Vene Kool Eestis loodab Kaljulaidilt venekeelse hariduse kaitsmist
Tagid:
vene kool, kool, venemaalased, Miroslav Mitrofanov, läti keel, Läti, Euroopa Parlament, EL

Peamised teemad