15:18 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
155 0 0

Üks suur tuumariik ründab NATO liikmesriiki. Kusjuures teeb seda 9. mail. Selline on nende staabiõppuse legend. Miks just 9.? Selles asi ongi.

Paar päeva ongi veel jäänud aga midagi nagu ei toimukski. Ei vägede ja relvastuse ümberpaigutamist, ei roomikute lõginat, ei relvatärinat, kõlavaid kõnesid ega laia avalikustamist – ühesõnagi ei midagi sellist, mis tavaliselt eelneb "ajaloo kõige tähtsamatele sõjaväeõppustele". 

Mängusõda: kuidas möllas NATO kevadtorm Sillamäel >>

Veelgi enam, kui Spiegel poleks teatanud, ei teakski keegi, et neil midagi plaanis on. Kuid kui ajakirja uskuda, saab see olema midagi uskumatut. Teist korda pärast 11. septembrit kavatsetakse rakendada sõjalist jõudu NATO lepingu viienda artikli, see tähendab kollektiivkaitse alusel, kuigi virtuaalselt. Kõik teavad, see tähendab, et "rünnakut üht vastu peetakse rünnakuks kõigi vastu," nii et "oodake vastust".

NATO sõdur ronis granaadikandjaga langenud sõjameeste mälestusmärgile
© Фото : из личного архива Михаила Семина

Tegelikult on nende staabiõppuse legend selline. Eelkõige räägitakse seal, et vaenlane alistatakse mitte ainult tagalast lahkumata, vaid isegi toolilt tõusmata. Peamised osalejad on selles ametnikest strateegid Brüsseli keskväejuhatusest ja kõigi alliansi riikide kaitseministeeriumidest. Nad on juba välja arvutanud, et vaenlasele otsustava õppevastulöögi andmiseks piisab neile nädalast. "Agressori" nime, kellele konsolideeritud vastulöök antakse, ei täpsustata. Õige ongi, olgu teadmatuses. 

Siiski on mõned tema tunnused teada. See on üks väga suur tuumarelvi omav riik. Tõsi, esimene löök ei anta mitte nendega. See-eest aga toimub see 9. mail. Et keegi aru ei saaks, kes see on. Sest riik, kelle peale kõik alguses mõtlesid, armastab sel päeval just sõda lõpetada. Aga stsenaariumi kohaselt satub NATO liikmesriik nimetame teda eksimatult "X-ks", sest neil tähistatakse iga liiget nii, just sel päeval massiivne küberrünnaku alla. Siis tungivad tema territooriumile sõjaväeüksused, loomulikult, eesmärgiga olukorda destabiliseerida. 

"Tormi"-hoiatus: Eestis algasid NATO suurõppused >>

Milleks neile seda vaja on, pole aega uurida. On niigi selge, et referendum korraldada. Olukorda sekkuvad välgukiirusel alliansi juhtivad "staabirotid". Ülesanne on välja töötada ühismeetmed kriisiolukorraks ja ilmutada poliitilist tahet äärmuslike meetmete tarvituselevõtmiseks. See on nende jaoks tõenäoliselt olulisem, muidu ongi end lõdvaks lasknud, ei mingit distsipliini, kõik on ligadi-logadi. Ainult et, nagu öeldakse, "mitte kellelegi sõnakestki". Kogu teave õppuste kohta on salastatud. Seda teatakse ainult peakorterites ja Spiegelis.

Küllap teavad sedagi, miks õppused algavad just võidupäeval. Meie (Venemaa – toim.) võidupäeval. Sest kellegi jaoks on see püha ja kellegi jaoks aeg, kui vaenlane pühi peab, seega just õige aeg. Õelad, kadedad inimesed. Nad võiksid koos meiega rõõmu tunda. Muuhulgas nende endi vabaduse pärast. Nemad aga mõtlevad muudkui riukaid välja. 

Oleks siis, et meile aga ka meie nimel. Nad oleksid võinud algatuseks kasvõi meilt küsida, millisel kuupäeval peaks meie rünnak nende vastu algama. 9. mail oleme me siiski natuke hõivatud. Meil ei ole sel päeval nende jaoks aega. Aga kui nad ikka oma kollektiivse löögiga seda nõuavad, siis me võime põhimõtteliselt, nagu varem ka juhtunud on, otse paraadilt lahingusse minna. Juba mõnda aega on meil kõik vajalik alati kaasas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Õhuväe õppereaktiivlennuk lendas lubatust madalamal
Kaitseminister Luik: Kevadtorm peab kindlasti ka tulevikus jätkuma
Kevadtormi külalised hindasid kõrgelt õppusel pakutavaid harjutusvõimalusi
Tagid:
NATO, 9. mai, Der Spiegel, Kevadtorm

Peamised teemad