17:32 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Analüütika
lühendatud link
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)
15621

Sel päeval tuleb nüüd Urainas nutta, teleriekraani nurka küünlad panna, eeter leinaga täita, Moskva paraadi pärast raevutseda ning ikka ja jälle meelde tuletada, et Ukrainale polnud see sõda kunagi isamaasõda ja kindlasti mitte suur.

Ukraina, nagu teada, on juba mõnda aega loobunud sõnaühendi "Suur Isamaasõda", kui sellise, kasutamisest, ajalooõpikud ümber kirjutanud ja tähistab nüüd "koos kogu Euroopaga" 8. mail mälestuse ja leppimise päeva. See otsus on osa Ukraina kargokultusest, mis võimaldab kohalikel ideoloogidel ja kogu rahvuslikul avalikkusel end Euroopaks pidada, kirjutab, RIA Novosti kolumnist Njura N Berg. 

Sel päeval tuleb nutta, teleriekraani nurka küünlad panna, eeter leinaga täita, Moskva paraadi pärast raevutseda ning ikka ja jälle meelde tuletada, et Ukrainale polnud see sõda kunagi isamaasõda ja kindlasti mitte suur. Ja et Ukraina okupeeriti, see kestis 1991. aastani ja kõik muu bla-bla- bla.

Ersats-demokraatia väljavaated: kes maksab Ukraina banketi eest >>

Sel aastal on rahvusliku mälestusinstituudi direktor Vladimir Vjatrovitš koos oma natsidest mõttekaaslastega juba tõstatanud küsimuse 9. mai puhkepäeva tühistamisest ja tundub, et see neil ka õnnestub.

Selles paradigmas areneb põhja-sissetungijate igavese ohvri - Ukraina "genotsiidijärgse rahva" kogu uusim ideoloogia. Selleks, et kinnistada ukrainlastes see ümberkirjutatud ajaloo vorm, võeti vastu nn kommunistliku ja natsisümboolika keelustamise seadus. 

Kui seaduseelnõu alles menetleti (see oli 2015. aastal), mõistsid kõik, et natsisümboolika ei kannata seeläbi üldse ja asja mõte on selles, et võidelda "Nõukogude okupatsioonirežiimi" pärandiga Venemaast lõpliku eraldumise raames. Sirp ja vasar, punane täht, nõukogude laulud tunnistati seadusevastaseks kohe, siis filmid, milles Nõukogude armeed kujutati Euroopa fašismist vabastajaks, siis filmid kaasaegsest Venemaa armeest, siis keelati kõik Venemaa telekanalid ja nii edasi.

Erilist raevu põhjustab Georgi lint, mida Ukraina patrioodid rebivad ära isegi 90-aastaste veteranidelt, kelle pärast korraldatakse mitu tundi kestvaid vihasaateid televisioonis. Kuid alles suhteliselt hiljuti kandsid Ukraina saadikud massiliselt neid linte revääridel ja õnnitlesid sõjakangelasi. Odessas pidas valvas politsei 2. mail kinni lindiga tüdruku, kuid kuna rikkuja oli alaealine, peeti temaga vaid profülaktiline vestlus, kuid tema isa sai väärteokaristuse.

Hoopis karmimalt karistati Tšerkasski õpetajat, kes rääkis õpilastele, kes tegelikult Euroopa fašismist vabastasid, kuidas julged ukrainlased Nõukogude armees vapralt võitlesid ja kui tähtis on austada nende vanaisade mälestust selle eest, et natsism tagasi ei pöörduks. Tema tundides laulsid lapsed "Katjuušat" ja "Püha sõda ". 

Kiiev kardab "Krimmi stsenaariumi" kordumist Taga-Karpaatias – selleks on ka põhjust >>

Valvsad kodanikud teatasid kohe kuhu vaja (see käib teema kohta "kes kirjutas neli miljonit pealekaebust") ja Tšerkasski linnavalitsuse hariduse- ja humanitaarpoliitika osakonna juhataja Sergei Voronov teatas: "See on vastuvõetamatu." Võib-olla ta ise ei arvagi nii, kuid iga ametniku seljataga seisavad täna paremsektori*, C14 * ja Rahvuskorpuse * nähtamatud järelvaatajad. Õpetajaga viidi läbi nii põhjalik selgitustöö, et ta eelistas omal soovil ametist lahkuda.

Õpetajal vedas, sest ta oleks võidud ka vangi panna. Suure Isamaasõja veteranide suhtes aga ei ilmutata mingit halastust. Näiteks nõuab endine Ülemraada saadik Juri Sirotjuk nende kohtu alla andmist, "kui nad on inimsusevastaseid kuritegusid toime pannud ". Nii tehtavat "kõikides normaalsetes riikides", mitte "ei lepita kurjusega".

... Loomulikult ei rakendatud represseerimise seadust ei haakristi ega natsivormi, avalikke natsitervitusi, üleskeeratud kante ja iseloomulikke vappe vormimütsidel ega Saksamaa "Deutschland über alles" ukrainakeelset vastet "Ukraina ponad use" "Украина понад усэ". See kõik lokkas nii enne seaduse vastuvõtmist ja jätkub Tseevropa territooriumil ka pärast seda tänaseni. 

StopPravda. Kes valetab natside "puudumisest" Ukrainas >>

Demokraatliku Euroopa meelse Maidani keskel tegi maalitud haakristidega noorte natside rühm siseministeeriumi hoone ees pilti "südamest päikese poole tõstetud käega". Lapsed hõikasid tänavatel rohkelt natsitervitusi, haridusasutustes, televisioonis ja stiliseeritud haakrist sai peaaegu kõigi patriootlike organisatsioonide logoks. "Ukraina ponad use " kasutamise vajadust tuletab kodanikele pidevalt meelde tervishoiuminister Uljana Suprun. 

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Kommunistliku ja natsisümbolite keelustamise seaduse vastuvõtmisest alates on seda viimastel aastatel Ukrainas veelgi edukamalt praktiseeritud. Hiljuti pani Ukraina Poltava oblastis asuva Karlovka linnapea Aleksandr Nakonetšnõi selga natsivormi ja tervitas publikut iseloomuliku žestiga. 

Foto kohaliku omavalitsuse juhist levis Internetis, kuid otsingupäringut "Karlovka linnapea kutsuti prokuratuuri" pole Google'isse mõtet teha, sest teda pole sinna kutsutud. Politseil ei ole üldse tahtmist sellega tegelda, sest ta on võimeline täitma seadust vaid kommunistliku sümboolika keelustamise osas ja on juba kleepinud linnadesse ja küladesse üles meeldetuletuse kodanikele - Achtung, Achtung!

Või nina alla joonistatud vuntsidega samasuguses vormis Ukraina ajakirjanik kujutab oma YouTube'i kanalil Hitlerit. Kanali motoks on: "Vatt peab põlema heleda leegiga." Nördinud kodanikke rahustab Odessa politsei sõnadega: "Mis selles siis halba on, see on ju naljakas."

"Al-Jazeera" leidis Ukraina eliidi hulgast natse >>

Sotsiaalvõrgustikes arutleti mitu päeva fotode üle ühest Lvivis toimunud pulmast, kuhu mõned pulmakülalised ilmusid pidulikult riietatuna - Wehrmachti vormidesse. Kogu seltskond poseerib Püha Jüri katedraali taustal, Kreeka katoliku kiriku metropoliidi Andrei Šeptitski mälestusmärgi lähedal, kes tegi Teise maailmasõja ajal koostööd Saksa sissetungijatega.

Lvivis on üldse väga moes käia ringi SS-i või Wehrmachti ohvitserivormis - politsei suhtumine natsisümboolikasse on soosiv ega püüa, jumala pärast, seda takistada, turistid pildistavad neid innukalt ja möödujad naeratavad sõbralikult.

Hitlerlastega koostööd teinutele püstitatud mälestusmärke on kogu Galiitsia ja Volõõnia täis. Need ei ole haruldased ka Kesk-Ukrainas, ja mis seal rääkida, isegi Ida-Ukraina linnades on juba UPA* sõduritele ja petljuralastide püstitatud mälestusmärke. Pärast "väärikuse revolutsiooni" ja sümboolika keelustamise seaduse vastuvõtmist hakkas selliste monumentide arv plahvatuslikult kasvama.

Ukraina võttis Ameerikal käest pehme jõu >>

Viimastel aastatel aktiviseerub enne maipühi alati Nõukogude ja UPA* sõjameeste leppimise idee. Plakatil kujutatakse kaht veteraani märkusega - nad võitsid natsismi üheskoos. Kui paluda nimetada vähemalt üks, kasvõi kõige väiksem Ukraina rahvuslaste võit Saksa fašistide üle või vähemalt üks nende poolt vabastatud küla, karjutakse vastuseks tavaliselt Mordorist, okupatsioonist ja vene propagandast. 

Põhimõtteliselt on kõik loogiline. Kui kogu riiki valitsevad enam-vähem täielikult radikaalsed natsionalistid, kui natsisümboolikat keelava seaduse täitmist jälgivad natsid poolsõjaväelistest organisatsioonidest, kes peavad end õiguskorra kaitsjateks, tegutsevad politsei täielikul toetusel, olekski imelik teistsugust avalikku diskursust oodata. 

PS Siin on viimane uudis - kõige kurikuulsama natsiorganisatsiooni C14* võitlejad terroriseerivad juba mitu päeva üht Kiievi kaubandusketti, korraldades selle kauplustes jõhkraid etendusi ja ähvardades kaitsjaid hirmsa surmaga. Politsei ei sekku, prokuratuur on vait, saadikud ega kumbki president kommentaare ei jaga.

* Venemaal keelatud äärmuslikud organisatsioonid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina lahkub SRÜ-st. Mis hinnaga? (16)

Samal teemal

Kui kõnelevad arhiivid: Balti riigid mahitavad natsikurjategijaid
Kuidas Venemaa Eestit natsismi ülistamise eest karistada võib
Saksamaa: lõpetage NSV Liidu panuse moonutamine fašismivastases võitluses
Metsvendade laul Mozarti asemel

Peamised teemad