14:40 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Analüütika
lühendatud link
127 0 0

Ukraina ametlik positsioon Suure Isamaasõja suhtes on viimase kahe aastakümne vältel triivinud tavapärasest "nõukogude" omast millegi Lääne ideolooge rohkem rahuldavama variandi poole.

Neljapäeval selgus äkki, et ametlik Kiiev tähistab (ei pühitse, lihtsalt tähistab) Teise maailmasõja lõppemise 74. aastapäeva, kirjutab RIA Novosti autor Viktor Marahhovski. Ukraina välisministeerium teatas oma ametlikul kontol Twitteris: "Me mälestame neid, kes langesid võitluses vabaduse eest. Oleme uhked, et võidame!" - kirjutas Ukraina välisministeerium. 

Pole majandust ega sõjaväge: mitmeks osaks võib Ukraina laguneda >>

Sellele eepilisele pöördumisele juhtis tähelepanu Maria Zahharova (Venemaa välisministeeriumi ametlik kõneisik – toim.). "Separatistide eksitavast kõnepruugist segadusseaetutele seletan: Teise maailmasõja lõppu tähistatakse 2. septembril. Loodan, et ülejäänu leiavad asjasthuvitatud internetist ise üles," teatas Zahharova.

...Kas Ukraina diplomaadid leidsid internetist midagi sõjast Jaapaniga ja selle lõppemine kohta septembris 1945, ei ole teada ja see polegi nii tähtis. Meile pakub huvi hoopis muu.

"Iseseisvuslasi" ei mainitud Venemaa esindaja oma sapises märkuses mitte ilmaasjata. Asi on selles, et Teise maailmasõja lõpu tähistamine päeval, mil kogu Euroopa läänepoolne osa tähistab võidupäeva Euroopas (see on ametlik sõnastus, mis arusaadavatel põhjustel on Kiievi praegusele juhtkonnale talumatu) - ei ole mitte ainult võrguteenuse pakkuja rumal viga. 

"Kasige koju!" - kuidas Ukraina töölisi Euroopas vastu võetakse >>

Tegemist on pika ja hoolika kunstilise ümberlõikamisega, mille eesmärk oli Ukraina väljalõikamine ühisest ajaloost Venemaaga. Ülipüüdlikkusest on nad viimastel aastakümnetel hakanud eemaldumine juba ka maailma ajaloost.

Tegelikult on kõik loogiline. Piisab, kui arvestada, et Ukraina ametlik positsioon Suure Isamaasõja suhtes on viimase kahe aastakümne vältel triivinud tavapärasest "nõukogude" oma juurest millegi Lääne ideolooge rohkem rahuldavama variandi poole. 

Alguses, nagu ikka, toimus identiteedi lõhenemine (vastavalt Ida-Euroopa üldisele mudelile): Ukraina kuulutati vägivaldselt mitte võitjaks, nagu Venemaa, Valgevene, Kasahstan ja teised valed riigid - vaid samaaegselt nii võitjaks kui "ohvriks ", nagu Poola. 

Kuid Ukraina ei leppinud isegi Poola seisundiga, sest Poolal oli lisaks varasemale, nõukogude-eelsele versioonile vähemalt alternatiivne "Armia Krajowa versioon" (Poola vastupanuarmee aastatel 1942–1945 - toim.). Viimane, olles küll nõukogudevastane, võitles vähemalt natside vastu.

StopPravda. Kes valetab natside "puudumisest" Ukrainas >>

Ukraina rahvuslik-patriootlik katse liimida oma ajaloos samale kohale Bandera, pehmelt öeldes, ebaõnnestus. Kusjuures ebaõnnestus mitte ainult välis-, vaid sisepoliitiliselt. Muidugi võib Euroopas lõputult käiata, et "Bandera võitles samuti vabaduse eest", kuid riigisiseselt, oma rahvuslike aktivistide seas on OUN-UPA* igavese uhkuse objektiks just see, et ta oli Wehrmachtiga koostööl põhinev organisatsioon.

Ja kuna pärast viimast Maidani polnud nende Hitleri jumaldamist peatada enam võimalik, on praegune Kiiev sunnitud keelduma enda võitjaks pidajate hulgast ning asuma positsioonile "oleme kahe totalitaarse - nõukogude ja natsirežiimi ohvrid." Et riigisisesed kaotajaid, kes on nüüd "ideoloogilised võitjad", ei solvuks. 

Pärast seda hirmsat eneseamputatsiooni võidu ajaloost ei jäänud Ukraina eliidil üle midagi muud, kui taandada kogu Teise maailmasõja ajalugu kohalikele, lokaalsetele, kolkalikele loosungitele. Selle tulemuseks, arvestades juba mainitud orjameelsust, oli see, et palavikus unustasid Kiievi ideoloogid sootuks Hitleri Saksamaa kindlaima liitlase - militaristliku Jaapani, kes hävitas samuti kümneid miljoneid inimesi ja sai samuti lüüa, ainult et teises maailma otsas.

Selle tulemuseks on muide täiesti prognoositav paradoks. "Washingtoni poliitbüroo" ees kannuseid teenida soovides loobus Kiievi parteialgorganisatsioon peamisest sõjatandrist, kus tegutsesid USA relvajõud.

Kuigi see on ka üldiselt loogiline.

* Venemaal keelustatud äärmusorganisatsioon.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Paavst: natsionalistlikud juhid õõnestavad rahvusvahelist diplomaatiat
Lääne meedia avastas enda jaoks Ukraina natside revanšismi
Kuvaldaga piki pead: Leedus lõhuti "kangelase" mälestustahvel

Peamised teemad