18:48 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Analüütika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
14410

Koguni kaks Eesti uue valitsuse ministrit otsustasid vahetult enne Võidupäeva Venemaale "kingitused" teha. Siseminister Mart Helme lõi lauale territoriaalsed nõudmised ning välisminister Urmas Reinsalu lubas hakata Venemaale uusi majandussanktsioone kehtestama.

Muidugi, teades Mart Helme ja Urmas Reinsalu vaateid, ei oodanud keegi Eesti-Vene suhetes midagi head tulemas, kuid analüütikud olid eri meelt, kui kiiresti russofoobia nende uutel ametikohtadel avaldub. Tuli välja, et üsna ruttu.

Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi >>

Samal ajal näitab tõsiasi, et ministrid tegid oma avaldused 9. mail, st päeval, mil Venemaa peab enda kõige suuremat olulisemat püha - Võidupäeva, Eesti poliitikute teadlikult tehtud valikut tsiviliseeritud dialoogi täieliku lõpetamise kasuks idanaabriga. Nüüd on oodata vaid süüdistusi ja ähvardusi.

Ilmselt tuleb Urmas Reinsalule varsti meelde ka tema "lemmikplaat" Venemaalt okupatsioonikahju sissenõudmisest. See tähendab, et Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi Moskva-visiidi ja Vladimir Putiniga kohtumise positiivne žest Venemaa suunas võib uppuda negatiivsuse voogudesse, mida valitsusparteide poliitikud tekitavad.

Paljud lootsid, et uues valitsuskoalitsioonis on Keskerakonnal, mille algatusel see koalitsioon sündis, tasakaalustav roll, aga seda ei juhtunud. Peaminister Jüri Ratase katsed seletada liitlaste avaldusi nende kogenematusega poliitikas näivad üsna arusaamatud ja vaata et abitudki. Juba nende äärmuslike vaadete poolest tuntud inimeste lubamine võtmetähtsusega ministripositsioonidele on kõnekas fakt.

Valitsuse moodustamine - 2019 >>

Nii kummaline, kui see ka pole, siis nende hiljutiste avalduste taustal ei tundugi Reformierakond, mis oli varem tuntud oma Vene-vastaste meeleolude poolest, enam selline, sest erinevalt EKREt esindavast Mart Helmest ja Riigikogu esimees Henn Põlluaasast agiteerivad reformierakondlased nüüd ühehäälselt Eesti-Vene piirilepingut ratifitseerima, mis kehtestaks riigipiiri mitte Tartu rahulepingu alusel, vaid selle praegusel kujul.

Vägagi tähelepanuväärne tundub ka Eesti kaitseväe endise juhataja ja reformierakondlase Ants Laaneotsa avaldus Venemaa Tallinna suursaatkonnas võidupäeva puhul korraldatud vastuvõtul, et 9. mai on võidupäev ka Eestile.

Muidugi võib seda seletada asjaoluga, et Reformierakond on nüüd opositsioonis ja mängib valitsuserakondade vastu. Siiski on võimalik, et olulist osa mängivad selles ka mõnede Venemaa ja Lääne ringkondade ärihuvid, samuti arusaam, et Eesti ei võida suhete teravdamisest idanaabriga majanduslikult midagi, mis tähendab, et lähiaastatel ei ole riigi majanduslikuks arenguks mingit võimalust. Muid lisasissetulekuid Euroopa toetuste vähendamise tingimustes silmapiiril ei paista.

Kui avaldused territoriaalsete ja kompensatsiooni nõudmiste kohta Venemaalt jätkuvad, siis jääb üle vaid arvata, millisele tasemele võivad Eesti-Vene suhted põhimõtteliselt langeda.

Õnneks jätkus isegi Mart Helmel mõistust öelda, et Eesti ei kavatse Venemaaga sõdida, kuid Leedu eeskujul võidakse katkestada täielikult suhteid ministeeriumide ja ametite tasandil.

Põhimõtteliselt võib ka Venemaa iseloomu näidata ja külmutada kõik veel alles olevad majandusprojektid Eestiga, lõplikult ümber suunata praegune transiit, loobudes meie riigist isegi reservkoridorina. Võidakse astuda ka teisi Eestile väga ebameeldivaid samme. Suurel riigil on alati rohkem võimalusi kui väikesel. Kas tasub ikka tüli norida?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Helme: kas Keskerakond ei juhigi enam Tallinna linna?
Mart Helme ei jaga Marine Le Peni russofiilsust
Reinsalu vastupanuvõitluse päeval: okupatsiooniaeg on eesti rahva võitluse ajalugu
President rääkis Helme isikust ja sobivusest ministriametisse
Helme: kas riik tahab eestlased Ida-Virumaalt välja tõrjuda?
Reinsalu võitlus äravõetud mänguasjade pärast
Tagid:
poliitika, Eesti, Venemaa, valitsus, Urmas Reinsalu, Mart Helme

Peamised teemad