04:22 16. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
miks lätlased Venemaaga sõdida ei taha, illustreeriv foto

Kodumaa rahvale, riik poliitikutele - miks lätlased Venemaaga sõdida ei taha

© Sputnik / Sergey Melkonov
Analüütika
lühendatud link
7310

Uuringu tulemuste kohaselt ei ole lätlased valmis "võimalikule agressorile" vastupanu osutama. Vähem kui 8% elanikkonnast on enda sõnade järgi valmis vaenlase pihta granaate heitma ja tema vastu sissisõda pidama ja veel 12% vargsi okupatsioonisupi sisse sülitama. Ülejäänutel on ükspuha.

On päevi, kui käed vajuvad jõuetult rippu, ja pole sõnu, muusikat ega jõudu. Mõnikord viitab halva õnne kaskaad sellele, et keegi kompab tahtlikult või tahtmatult suutlikkuse piire. Huvitaval kombel tekitavad mõnikord sama tunde ümbritsevad inimesed, kirjutab raadio Sputnik följetonist Pjotr Malejeev.

Läti president kutsub Euroopat üles ühtsele "Venemaa heidutamisele" >>

Nagu laps, kes otsib kriitilist hetke, millal isa lõpuks oma ähvarduse teoks teeb; või abikaasa skandaali kõrghetke, et etteheidetele lõppu teha, suhte ummikseisu ja vältimatut sekkumist diagnoosida või loob ülemus kõik tingimused närvivapustuseks või ettekäändeid järgnevateks kohmetuteks sammudeks.

Euroopa Parlamendi hoone
© Sputnik / Sergey Melkonov

Või võtame veel kõrgemalt – ka riik on hingestatud olend, temalegi pole sellised sadistlikud naudingud võõrad. Ja võimalusi arvestades - enamgi veel. Ärgem kiirustagem rahvast haletsemast. Ka tema pole lihtsakoeline, ta üritab kurjale vastu panna ja püüab põgeneda. Seetõttu meeldib talle riigi hoolitsuse ja motiveerimise peale sülitada. Tegelikult riik nõuab aga rahvas viilib, riik pühib, rahvas aga paneb kõrvale.

Lätis seletatakse kõiki ebapopulaarseid samme populaarsete ohtudega. Kui on vaja midagi vähendada, siis ainult ja eranditult julgeoleku eesmärgil. Arstide jaoks pole raha? Sellepärast, et Venemaa ründab. Täpsemalt, kohe ründab.

Ohud, sõjavägi, valmisolek. Selle tulemusena on internetis ja telerites ainult patrioodid, kuhu ka ei vaataks - lindid, sallid, lipukesed. Patrioote on juba nii palju, et nad lähevad üksteisega riidu. Loomulikult selle pärast, kes oma kodumaad õigemini armastab.

Demontiveerijad — Lätis koguti allkirju Võidumonumendi lammutamiseks >>

Ja siis mõistsid ajakirjanikud, et aeg on seda mõõta ja otsustada läbi viia uuringu: mida te teete, kui agressor ründab mitte ainult peades, vaid ka tegelikult. Selgusid kohutavad arvud. 36,4% inimestest vastas küsimusele "mida" "no ja mis siis" või "ei midagi". See tähendab, kui agressor ründab, siis nad isegi ei liiguta end ega lükka hommikusööki edasi. Seda on rohkem kui kolmandik, seltsimehed.

Näete siis – sülitatakse kõikidele igapäevastele üleskutsetele ja tõmblemistele. Ja ei maksa arvata, et need on vaid lapsed ja pensionärid. Nemad isegi kui mõtlevad samamoodi, siis küsitlustes kirjutavad midagi muud – paljugi, mis.

Heakene küll, ütleb optimist, aga ülejäänud 60% on ju valmis võluflöödi kõlades midagi tegema! Kui see vaid nii oleks. Peaaegu 29% küsitletutest ei vastanud küsimusele "mida te teeksite?" mitte midagi. Ei osanud vastata, nagu öeldakse. Patrioot ongi sellepärast patrioot, et tal ei ole vastamisega raskusi. See tähendab, et ligi kolmandik kas kardab midagi vastata, või nad sülitavad ka küsitluse peale. Ka neile ei saa loota.

Aga jäänud on veel kolmas kolmandik! Kõige lojaalsem ja ustavam! Ka seal pole kõik nii üheselt selge. Püssi alla on valmis tulema 7,7%. Vähemalt sõnades. Veel 12,4% on valmis võitlema mittevägivaldsete meetoditega. No näiteks halvasti töötama, kõrvu külmetama, ennast vigastama, nutma ja salaja käsi rusikas hoidma.

Riia linnapea tagandamine >>

Ja veel 2,3% saastast tunnistasid avalikult, et nad toetavad agressorit. Ja mis kõige hullem: kõige populaarsem välisriigi liider Lätis on jälle Putin, kuidas teda ka ei tõrvataks.

Patrioodid on šokis: mõnikord lased püksid alla - ja pole ei sõnu, muusikat ega jõudu. Ma ju ütlesin - ärge kiirustage rahvast haletsema.

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Hirmutad teda, seletad partei poliitikat - tema on aga nagu kaamel. Mitte sellepärast, et ta elu raske oleks. Närib muudkui midagi ja tundub et kohe sülitab. Ja tahaks sellele rahvale midagi pakkuda.

Näiteks on selle riigi kõige populaarsemad poliitikud Vējonis, Ušakovs ja Lembergs. Praegu ei ole president veel endine Riia ja praegune Ventspilsi linnapea. Seepärast käib poliitikute riigis kibe töö. Vējonisele on juba asendaja leitud, kuu aja pärast tuleb uus - vähem populaarne. Ušakov lükati erinevatel ettekäändel kõrvale, Lembergsile soperdatakse samuti kriminaalasja kokku.

Kui poliitik on Läti rahva seas populaarne, siis tähendab see, et ta teeb midagi valesti. Alles hakkas keegi meeldima – ja palun väga, võtame maha. Võib-olla ongi rahvas peremees, nagu tavatsetakse öelda, oma kodumaal. Aga ärge unustage, seltsimehed, ka riiki. Eriti neid, kes seda valitsevad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Läti tahab teada, kus tema kodanike telefonid ööbivad
Zahharova: Läti Seim irvitab oma riigi vabastajate üle
Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Läti kardab, et Nord Stream 2 ajab Euroliidu ja USA tülli
Läti heaolu saladus: peitke raha
Tagid:
analüütika, küsitlus, Venemaa, poliitika, ühiskond, Läti

Peamised teemad