16:33 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Analüütika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
8710

Petro Oleksijevitš sai kiita, olevat riiki õigel teel hoidnud, hästi tehtud! Kuid numbrid näitavad vastupidist - riik käib kiiresti alla. Raadio Sputnik vaatleja analüüsib Ukraina presidendijärgsete tõenäoliste arengute väljavaateid.

Praktiliselt üheaegselt ilmusid kaks uudist. Esimene on selline. Venemaaga kaubavahetuse vähenemisest kandis Kiiev 13 korda suuremat kahju kui Moskva. Viimase viie aastaga on välismajanduskoostöö Venemaaga vähenenud rohkem kui kolm korda, arutleb raadio Sputnik vaatleja Sergei Iljin.

Samal ajal langes Ukraina eksport rohkem kui neli korda, import Venemaalt kolm korda. Sellest teatas Ukraina Tööandjate föderatsiooni majanduspoliitika osakonna juhataja Sergei Salivon. 

Teine uudis on selline. Kanada peaminister Justin Trudeau väljendas heameelt ja tänu Petro Porošenkole võimu rahuliku üleandmise ja Euro-Atlandi kursi säilitamise eest, mida Ukraina tema võimuloleku ajal järgis. Ühtlasi ennustas ta Ukrainale jõukat, stabiilset ja demokraatlikku tulevikku. Ühesõnaga Trudeau kiitis Petro Oleksijevitši kogu hingest, rõõmustas sellega Ukraina rahvast.

Formaalselt on need kaks sõnumit erinevad, kuid tegelikult teineteise surmahaardes. 

Just Ukraina nn Euro-Atlandi tee viis miljonite inimeste vaesumiseni ja sotsiaalmajandusliku arengu täieliku läbikukkumiseni. Mõnede hinnangute kohaselt ulatuvad Venemaa ja Ukraina majandussuhete katkemisest tingitud kahjud juba vähemalt 200 miljardit dollarini.

Kiiev ei näe katastroofi >>

Kusjuures lõviosa kahjumist langeb justnimelt Ukrainale, mis on Venemaast majanduslikult nõrgem ja tal pole lihtsalt millegagi tekkivaid tühimikke täita. Euroopale ei ole tal eriti midagi müüa ja raha annab Lääs abina üsna tagasihoidlikult, viidates riigis lokkavale korruptsioonile. 

Kuidas "kaasnevaid" kahjusid arvutada? Suletud tootmised, välja maksmata palgad, tootmata ja müümata kaubad, miljonite ukrainlaste lahkumine riigist parema elu otsinguil? Millised saavad olema need numbrid ihaldatud Euro-Atlandi lipumäe jalamile jõudes?

Ukraina uus valitud president Zelenski on juba korduvalt kinnitanud, et riigi kurss NATO ja EL liikmelisusele jätkub. Ja seda hoolimata asjaolust, et Brüssel ei kavatsegi teda ühegi Lääne majandusliku ega sõjalise poliitilise koosluse täisliikmeks võtta. 

Viis erinevust Zelenski ja Porošenko vahel >>

Talle ei kangastu see isegi kõige kohutavamas unenäos. See aga tähendab, et kindla käega lühikese jalutusrihma külge seotud Ukraina siilikese teekond udus jätkub. Kui juba "uus nägu poliitikas" seda lubas. Mis tegelikult ei olegi sisuliselt midagi uut.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Kuidas Zelenskõi Ukraina poliitikat lõhestab
Porošenko tuli minestusega ja lahkub minestusega – otseteed peaprokuratuuri
Ukraina valimised: kuhu "rahva teener" Zelenski riigi suunab
Zelenski tahaks Vene-Ukraina suhteid parandada
Tagid:
NATO, EL, majanduskasv, Volodõmõr Zelenskõi, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad