12:36 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
17902

Eesti valitsuskoalitsioon arenes ja arenes ja saigi lõpuks valmis. Tuli välja selline eriilmeline ja kolmenäoline. Kusjuures kahte neist ei saa ilma pisaraid valamata vaadatagi. USA karmid kutid puhkesid igatahes nutma.

Eesti valitsuskoalitsioon arenes ja arenes ja saigi lõpuks valmis. Tuli välja selline eriilmeline ja kolmenäoline. Kusjuures kahte neist ei saa ilma pisaraid valamata vaadatagi. USA karmid kutid puhkesid igatahes nutma. 

Maailma ajakirjandus  toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse
© Sputnik / Денис Пастухов

Eesti imago muu "tsiviliseeritud maailma" silmis on nüüd tõsiselt kannatada saanud, sest riigis ei tulnud võimule päris õige koalitsioon. Selle, Ameerika väljaandes Politico toodud seisukohaga, mida vahendas portaal DELFI võiks isegi nõustuda, kui poleks paari "aga", analüüsib Raadio Sputnik kolumnist Vladimir Barsegjan.

Uuest koalitsioonist levib tõepoolest halba lõhna, kuid ka kõik need kirjutised õigetest ja valedest valimistulemustest pole sugugi paremad. See välismaalt tulnud hüüatus on teatud mõttes humanitaarabi kaotajatele, kuid ei avalda sellele mingit mõju. 

Eesti parlamendivalimistele järgnenud poliitilise elu turbulentse jälgides tekib kerge ebameeldivustunne. Osa poliitilise eliidi õuduseks ei läinud meie väikeses riigis kõik sugugi nii, nagu kavatsetud oli.

Võimule ei pääsenud Reformierakonna esindajad, kes lootsid triumfiga naasta poliitilisele Olympusele, kust nad paar aastat tagasi häbiga alla pudenesid. Muidugi mitte päris lihtrahva hulka, vaid kõigest tavalisteks rahvaesindajateks. Aga kuidas saab kõva saadikutepinki võrrelda pehme ministritooliga. Ka enesehinnangu mõttes on palju meeldivam end "härra" või "proua ministriks", kui "rahvasaadikuks" nimetada.

Mart Helme ei jaga Marine Le Peni russofiilsust >>

Teiste erakondade poliitikud ei salli reformierakondlasi nende ninakuse pärast ja seetõttu jäeti nad koalitsioonikõnelustelt välja. Küllap õigustatultki – ehk tõmbab see nende bravuuri veidi maha. Eesti poliitiline elu areneb üha enam põhimõttel valida mitmest halvast parem. Kuna aga ei teata, milline halb parem on, võetakse igaks juhuks lähemal olev. 

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme
© Sputnik / Вадим Анцупов

Reformierakonnata koalitsioon sai kolmenäoline. Kui ühte neist – Keskerakonna omasse - saab veel kuidagi vaadata risti ette löömata, nagu kurjade jõudude ilmudes, siis kaks ülejäänud - isamaalased ja konservatiivid tekitavad väga keerulisi tundeid. Eesti Vabariigi saatust aga hakkavad nüüd määrama ja kõiges otsuseid vastu võtma just need väga vastikud inimesed.

Rahandusminister Martin Helme: Eestis käib kultuurimarksistlik rünnak rahva vaimu vastu >>

Pikalt sellest kirjutada ja seletada pole mõtet, piisab ainsast näitest: Riigikogu sõnavabaduse saadikuterühma juht, EKRE-sse kuuluv Ruuben Kaalep jumaldab Hitlerit ja kõike temaga seonduvat. Enne Riigikokku valimisi nähti teda korduvalt joobnuna avalikes kohtades natside loosungeid karjumas. Oma halva käitumise tõttu on ta saanud sisenemiskeelu mitmetesse Tallinna ja Tartu pubidesse, kuid Riigikogule osutus Kaalep igati vastuvõetavaks.

Eesti langes võitluses >>

On üpris kõhe ette kujutada, milline saab olema sõnavabadus Kaalepi arusaama järgi, kuid kõige kurvem on see, et nüüd on sellel paadunud natsil võimalik see kohutav lugu tegelikkuseks muuta. 

EKRE osalusega valitsus sunnib vaatama maailma uue pilguga, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

See tegelane on vaid üks paljudest võrdselt huvitavatest isiksustest, kes nüüd riigitüüri juurde on pääsenud. Võimule tõi nad, nii kurb, kui see ka pole, rahvas, mis annab tunnistust üsna laiade ühiskonnakihtide meeleoludest. Nagu öeldakse, kui jumal tahab inimest karistada, siis võtab ta temalt mõistuse.

Ja kui veel arvestada, et riigi majandus võib lähiaastatel silmitsi sattuda tõsiste raskustega, siis tekitab see kõik plahvatusohtliku kokteili, mis võib hävitada nii rahu riigis kui ka paljud inimsaatused.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)

Samal teemal

Jaak Aab: koalitsioonipartnerid tunnevad end Helme väljaütlemiste pärast ebamugavalt
Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab
President kinnitab Ratase uue valitsuse ametisse
President rääkis Helme isikust ja sobivusest ministriametisse
Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi

Peamised teemad