11:59 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Analüütika
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
13420

USA presidendi Donald Trumpi isiklik advokaat ja usaldusisik Rudolph Giuliani avastas "USA vaenlased" otse Ukraina presidendi Zelenski lähiringis ja tühistas seetõttu koguni oma visiidi Kiievisse.

Giuliani raevust võib aru saada: ta kavatses Kiievisse sõita, et korraldada juurdlus USA endise asepresidendi Joe Bideni kui tuleval aastal toimuvatel presidendivalimistel tõenäoliselt Donald Trumpi peamise konkurendi korruptiivsete Ukraina-sidemete uurimist. Selle üle arutleb RIA Novosti kolumnist Ivan Danilov.

Raadasaadik rääkis "kurvast tõsiasjast" Zelenski kohta >>

Ent Giulianile öeldi kohtumine Ukraina uue riigipeaga ühtäkki ära. Seistes silmitsi sedavõrd jultunud töötakistusega Ukraina (sisuliselt koloonia) administratsiooni poolt, suundus USA presidendi isiklik advokaat ja lähendane nõuandja selsamal õhtul otseteed ühte USA tähtsaimasse telekanalisse Fox News, et teatada: Zelenskõi lähiringkonnas leidub inimesi, kes on "USA presidendi (Trumpi – toim.) vaenlased ning teatud juhtudel ka Ameerika Ühendriikide vaenlased".

Trumpi advokaadi otsesõnu lausutu illustreerib üsna hästi, kuivõrd probleemseteks võivad osutuda presidendikantseleide suhted Washingtoni ja Kiievi vahel: "Oli suuri kartusi, et (Ukraina – toim.) uus president saab ümbritsetud sõna otseses mõttes (Ameerika Ühendriikide – toim.) presidendi vaenlastega, kes olid sellesse (Ukraina osalusse USA valimiskampaanias – toim.) segatud, ja inimestega, kes on seotud teiste riigiteenistuses demokraatidega. Selle põhjal, mida ma täna õhtul kahelt väga usaldusväärselt inimeselt kuulsin, olen ma veendunud, et (Ukraina valitud riigipea Volodõmõr Zelenskõi – toim.) president on ümbritsetud inimestega, kes on presidendi (Trumpi – toim.) vaenlased, ja inimestega, kes – vähemasti ühel juhul – on ilmselgelt korrumpeerunud ja sellesse skeemi kaasatud," lausus Giuliani.

Niinimetatud skeemil, millest Giuliani kõneleb, on otsene side "Ukrainegate'iga" – skandaaliga seoses Ukraina võimude katsetega aidata Hillary Clinton 2016. aastal USA presidendiks, kompromiteerides Trumpi poliittehnoloogi Paul Manaforti, kes on töötanud Ukrainas.

Arulagedus ja teadmatus: maailma meediaväljaanded analüüsivad Zelenski võitu >>

Nimelt sellele "Ukraina skandaalile" rõhumine, millesse kaudselt olid segatud ka USA Demokraatliku Partei kõrgemad ametikandjad, pidi saama tuleval aastal Trumpi valimiskampaania üheks koostisosaks. Arusaadav, et selleks oli tarvis teatud koostööd Ukraina jõustruktuuride ja riigipoliitilise juhtkonnaga ehk teisisõnu, Trumpi poliittehnoloogidel oli vaja, et skandaal näeks välja nimelt kui Ukraina juurdluse ja Ukraina kriminaalmenetluse tulemus.

Kui keegi Kiievis loodab, et see obstruktsioon uue presidendi Zelenskõi administratsioonil käest lastakse, on tegemist tõsise eksimusega. Trumpi poolehoidajad ja kriitikud on selles osas sama meelt, et unustusel (nagu ka talumisel ja andestamisoskusel) USA riigipea psühholoogilises profiilis kohta ei ole.

Ei maksa arvata, et tegemist on mingi tühise vahejuhtumiga. Kui silmitseda "Ukrainegate'i" ameeriklaste meediasõja kaevikuist, siis paistab kõik enam kui tõsine. Fox Newsi ajakirjanik Dan Bongino kirjutab: "Te võite ALATI hinnata teabelaksu hävitavat mõju Demokraatlikule Parteile, lähtudes müüdava meedia reaktsioonist. Meedias Ukraina ja Joe Bideni sobingu teemal puhkenud paanika on lausa proportsionaalne selle kahjuga, mida too lugu talle tekitab, kui tõde ilmsiks tuleb. Seda võite kindlalt silmas pidada."

Giuliani sõitis Kiievisse koordineerimaks Bideni-vastast juurdlust ja on ainult üks loogiline seletus Zelenskõi lähikonna sammudele, mis Trumpi emissari plaanidele sedavõrd tõhusa takistuse seadsid: USA 2020. aasta presidendivalimistel teeb ametlik Kiiev juba praegu varjamatu panuse sellele, et Donald Trumpil ei õnnestu oma ametis jätkata. Ja Zelenskõi administratsioon loodab sedaviisi tulevase presidendi Bideni ees kannuseid teenida.

Volodõmõr Zelenski: me tegime seda koos! >>

Säärase lähenemise puhul on kaks olulist probleemi: esiteks, valimisteni, mis toimuvad 2010. aasta 3. novembril, tuleb ametlikul Kiievil veel jupp aega elada. Ning teiseks – veidike kõhedusttekitav on ette kujutada, mida teeb Trump sel juhul, kui ta suudab võimule jääda.

Kiievi ametlik propaganda on viimaste aastatega lausa ribadeks kedranud teemat "Ukraina-vastane agressioon suure riigi poolt", ehkki Venemaa sammud Ukraina suunal kulgevad kategoorias "pealesunnitud enesekaitse". See-eest aga võib ametlikul Kiievil küll tekkida võimalus kogeda tõelist agressiooni Washingtoni meistrite esituses.

Konteksti mõistmiseks lisagem: pahasena Euroopa Liidu põikpäisuse üle on Trump mitte lihtsalt toetanud Brexitit (see tähendab protsessi, mis Euroopa Liitu kui USA võtmetähtsusega poolehoidjat tõsiselt kahjustab), vaid vaatab suisa soosivalt (ja tõenäoliselt pakub oma peamise poliittehnoloogi Steve Bannoni kaudu tuge) euroskeptilistele erakondadele Euroopa Liidu riikides.

Kui Trumpi administratsioon lubab endale sedavõrd agressiivset käitumist olulisimate (ja kaugeltki mitte nõrkade) geopoliitiliste liitlaste suhtes, siis see, kuidas sakutada poliitilist olukorda mingisuguses Ukrainas, ei valmista tigedaks saanud Valgeme Majale üldse mingit vaeva.

"Ukraingate" pingutab silmust Trumpi peamise vastase ümber >>

Juhul kui Zelenskõi administratsioonil õnnestub Trumpi lähiring (kus domineerivad finantssektori esindajad) päriselt endast välja viia, siis kujuneb ilmseks vastumeetmeks lõputegemine Ukraina rahastamisele IMF-i kaudu, seda enam, et Ukraina võimude käitumises on lihtne säärastele karistusmeetmetele ettekäändeid leida.

Eriti küünilise võimalusena võidakse Zelenskõi "kahvlisse panna": lasta tal ikka ja jälle valida järjekordsete ebapopulaarsete meetmete (alates näiteks uutest hinnatõustmistest gaasi ja kommunaalteenuste osas) ja rahvusvahelise krediteerimise lõpetamise vahel koos tema reitingu kokkuvarisemise ja võimaliku sotsiaalse plahvatusega.

Kusjuures on üsna tõenäoline, et enne radikaalsete meetmete rakendamist katsuvad Valge Maja emissarid leida muid lähenemisviise. Ehkki on väheusutav, et "Bidenisse uskunud" Ukraina poliitikud ehk täpsemalt – nende nukujuht oligarhilisest finantssektorist – nõustuvad kui mitte mõistuse häält, siis vähemasti enesealalhoiu instinkti kuulda võtma.

Igal juhul on president Trumpil juba praegu dialoogiks Kremliga huvitav teema esile kerkimas. Võib-olla koguni kurdab ameeriklaste riigipea Venemaa omale "Ukrainegate'i" üle, kuid vaevalt küll saab ta loota kaastundele. Trumpi meeskond lõikab praegu vaid kibedaid vilju oma otsusest anda Ukraina suund Riigidepartemangu Venemaa-vastaste "pistrike" ja teiste "süvariigi" struktuuride meelevalda.

Aga tuleb nentida, et olukorda on siiski veel võimalik muuta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendivalimised
Tagid:
analüütika, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina, USA

Peamised teemad