13:50 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Analüütika
lühendatud link
11420

Venemaa võitis järjekordsed valimised kaugel välismaal, seekord Lõuna-Aafrika Vabariigis. Vähemalt kui Lääne juhtivate meediakanalite uudiseid uskuda.

Lõuna-Aafrika Vabariigis 8. mail toimunud üldvalimistele eelnenud päeval avaldas sealne võrguväljaanne Daily Maverick rubriigis "Midagi erilist" artikli, et Venemaa olevat sekkunud valimiskampaaniasse, agiteerides ametisoleva presidendi Cyril Ramaphosa ja tema partei - Aafrika Rahvuskongressi (ANC) poolt. Ja nad võitsidki, saades ligikaudu 58% häältest (artikli valmimise ajaks polnud lõplikke valimistulemusi veel avaldatud). Raadio Sputnik vaatleja Vladimir Kornilov leiab et Venemaa võitis jälle.

Mõnikümmend buuri peret kolivad Lõuna-Aafrikast Venemaale >>

Kohalikes meediaväljaannetes tunnistatakse, et mingeid tõestatud andmeid Venemaa seotuse kohta artiklites mainitud isikute ja ühendustega ei ole. See aga ei takista Lääne väljaannetel pealkirjades kõmistada, et "Venemaa kavatses LAV-i valimisi mõjutada".

Kogu vahukloppimine on tingitud sellest, et mõned Venemaa politoloogid (meil on kombeks nimetada neid poliittehnoloogideks) olevat koostanud mingi raporti koostööst ANC-ga. Isegi kui oletada, et need dokumendid on olemas (ning mainitud kodanikud on korduvalt tunnistanud oma seotust mitmete Aafrika projektidega), siis midagi kindlat neist välja lugeda ei saa. 

See raport kujutab endast minimaalseid soovitusi valimiste meediakajastuseks. Kusjuures rõhk on vajadusel seista vastu "räpasele meediakajastusele", mida on ANC vastu rakendanud peamine opositsioonijõud - Demokraatlik Liit, mida Läänes aktiivselt toetatakse. (Nendime tõsiasja, et mingi poliitilise organisatsiooni toetamist välismaalt "räpast" mõjutamist kasutades ei häiri Euroopa ajakirjanikke sugugi.)

Venemaa poliittehnoloogid kuu aega enne valimistepäeva koostatud nimekirjast tunnistavat justkui tellijate muresid: "ANC-l on raske koguda 8. mai valimistel üle 50% häältest." Seda kuulutasid rõõmsasti paljud Lääne väljaanded ja sellele viitasid ka teatud arvamusküsitlused, mis valimiste eelõhtul läbi viidi.

Rahutu Aafrika: Sudaanis toimus sõjaväeline riigipööre, president on kadunud >>

Kuid valitsev jõud kogus siiski valimistel üle poole häältest. Tõsi, tegelikult on see ANC kõige tagasihoidlikum tulemus, apartheidijärgsel ajal on ANC üldvalimistel saanud alati üle 60% häältest. Siiski on seda rohkem viimaste, 2016. aasta kohalike valimiste häältesaagist, mis jäi alla 54%. Samas kaotas läänemeelne Demokraatlik Liit nendesamade valimistega võrreldes viis-kuus protsenti, taganemata seejuures riigi valgenahalise elanikkonna partei kuvandist.

Ukraina ja Aafrika purustavad vene müüti, illustreeriv foto
© Sputnik / Григорий Сысоев

Üldiselt peegeldavad need LAV valimised üldist tendentsi seadusandliku peavoolu esindatuse osakaalu kahanemisele, neilt napsavad hääli ära radikaalid ja populistid. Nii haaras osa ANC valijaskonnast endale erakond Majandusvabaduse Eest Võitlejad, mis pooldab valgenahaliste farmerite maavalduste jõulist konfiskeerimist ning Demokraatlikult Liidult võttis hääli Vabadusrinne Pluss, mis esindab nende valgenahaliste farmerite huve, keda Lääne meediakanalid paremäärmuslastena ja lausa rassistidena kujutavad. 

Kõige huvitavam on see, et dokumentides, mida üritatakse välja käia "Venemaa sekkumisena", on üheks valimiskampaania põhiliseks ülesandeks vastutegevus äärmuslusele ning "äärmusluse ja vägivalla negatiivsete tagajärgede demonstreerimine".

Õilis eesmärk, mis sobib täiel määral kokku neoliberaalse ajakirja The Economist kontseptsiooniga, kus valimiste eel kutsuti otsesõnu üles hääletama ANC poolt, et mitte lasta koalitsiooni radikaalseid võitlejaid.

Märkigem, et Suurbritannia ajakirja otsest üleskutset LAV-i valijatele miskipärast keegi "välismaiseks sekkumiseks" ei pea. Tegelikult ei olegi välismaiste poliittehnoloogide värbamises midagi ebatavalist. Kui juba kord on juttu LAV-i asjadesse "sekkumisest", siis võib meenutada vastupidist näidet, kus Lõuna-Aafrika Vabariigi poliittehnoloog on aktiivselt osalenud ja osaleb teise riigi poliitilises tegevuses.

Jutt on Ryan Coetzeest, kes juhtis omal ajal LAV-i parlamendisaadiku ja sellesama Demokraatliku Liidu tegevjuhina 2009. aastal selle poliitilise jõu valimiskampaaniat. Kolm aastat hiljem sai temast paljudele ootamatult toonase Suurbritannia asepeaministri Nick Cleggi nõunik ja 2014. aastal juhtis ta juba sealse Liberaaldemokraatliku Partei valimiskampaaniat.

Lõuna-aafriklane viis brittide Liberaaldemokraatliku Partei ajaloo kõige katartroofilisema lüüasaamiseni, mis aga ei takistanud tal 2016. aastal juhtimast kampaaniat Suurbritannia Euroopa Liitu jäämise eest referendumil. Nagu mäletame, oli tulemus samasugune, kuid asi pole selles. Lihtsalt seda ei nimetanud keegi "Lõuna-Aafrika sekkumiseks".

Ning lõpetuseks. Kas kirjutis "Venemaa sekkumisest" ajalehes, mida seostatakse Demokraatliku Liiduga ja mis ilmus mõni tund enne valimisjaoskondade avamist, ei kuulu ANC tulevaste konkurentide vastu suunatud "räpaste" poliittehnoloogiate kilda? Küsimus on mõistagi retooriline.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Ratas arutas Euroopa ja Aafrika riikide juhtidega digikoostöö arendamist
Aafrika seakatkust on haaratud üheksa Euroopa Liidu riiki
Mikser kohtus Euroopa Liidu ja Aafrika Liidu välisministritega

Peamised teemad