15:56 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
99 0 0

Washington on raevus - Euroopa ei käitu enam "korralikult" - keeldub oma huve kahjustamast. Asi paistab mässuna suurel Lääne laeval. Mässudega on aga ameeriklased harjunud võitlema vaid ühtmoodi.

Ei midagi isiklikku, lihtsalt äri. Ja vastuvaidlematu allumine, arutleb raadio Sputnik autor Sergei Iljin. USA hoiatas Euroopa Liitu et kui too tegeleb liiga aktiivselt oma kaitseprojektidega, olgu hädaks valmis. See tuleb sel või teisel poliitilisel ja majanduslikul kujul kindlasti. 

Sellisel masendaval ja ähvardaval moel kirjeldas olukorda EL välispoliitika juht Frederica Mogherinile oma kirjas USA riigisekretäri asetäitja Ellen Lord. Dokument on omamoodi ajaloolinegi: vähemalt oma häbematuse ja surve poolest. Proua Lord koos oma ülemustega on sõna otseses mõttes rahulolematu kõigega: ohuga transatlantilise kaitse ühtsusele, millega tegeleb nüüd Euroopa ise, Euroopa kaitsefondiga, Euroopa Liidu koostöövõimekusega Euroopa-väliste riikidega, EL-sisese integratsiooniga, samuti tulevase NATO ja Euroopa Liidu rivaalitsemisega.

"Ootamatu" — politoloog üleskutsest Ühendriikides suhetes Venemaaga kurssi muuta >>

Kaitsevõimekusse ja julgeolekusse tehtavate investeeringute suurenemise taustal on Washingtoni ärritus mitmete Euroopa juhtide avalduste üle vajadusest suurendada Euroopa sõjalist iseseisvust ja vähendada Ameerika relvastuse ostmist, vägagi mõistetav. Kes siis tahaks kaotada raha ja kontrolli planeedi ühe võtmepiirkonna üle. 

Mingil hetkel on EL-st saanud Ameerika Ühendriikide sõjalis-tehnilise toodangu üks peamine ostja ning sellise partneri kaotamine oleks Trumpi jaoks suur ebaõnnestumine. Lisaks suhtub USA Euroopa: Prantsuse, Saksa, Rootsi jt riikide kasvavasse relvaeksporti veel ühe suure ohumärgina, mis sõna otseses mõttes endast välja viib.

Oleks hoopis parem, kui kõik jääks vanaviisi, kui Vana maailm oleks endiselt täieliku kontrolli all, ostaks relvastust, kellelt vaja ja õige hinnaga, ei müüks ise midagi või peaaegu mitte midagi. Kuid maailm muutub ja Euroopa samuti. Ta ei käitu enam üldse "korralikult". Lisaks oma kaitsealgatustele ei toeta ta enam USA jõupingutusi Iraani majanduse täielikuks blokeerimiseks, ei jaga Ühendriikide soovi lõpetada Nord Stream 2 projekt ja teeb jõupingutusi euro tugevdamiseks vastuseks dollari odavnemisele.

USA Kongress: uus seaduseelnõu Ida-Euroopa Venemaa energiatarnetest ilmajätmiseks >>

Kõik paistab mässuna suurel Lääne laeval. Mässudega on ameeriklased harjunud võitlema ainult ühtviisi - algatajate ja osavõtjate karistamisega. Tänapäeva tähenduses sanktsioonide kehtestamisega. Ainult et Ameerika Ühendriigid on neid piiranguid kehtestanud juba nii palju, et nende all ägab juba suurem osa maailmast.

Senaator Graham hirmutab Venemaad "sanktsioonidepõrguga" ilmaasjata >>

Nad on kaotanud oma varasema kaalu ja mõjujõu ning on muutud kõigest mingiks tüütuks välispoliitiliseks taustamuusikaks. Nagu too poiss muinasjutust, kes hirmutas teisi hundiga oma sõnade usutavust pidevalt vähendades. Avaldused uutest sanktsioonidest "allumatutele" ei avalda enam peaaegu mingit muljet.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Ameerika Ühendriigid: Saksamaa ei kuuletu enam meile
ÜRO endine töötaja rääkis sellest, kuidas USA organisatsioonile oma tingimusi dikteerib
Euroopa Liit püüab sundida president Trumpi loodust armastama
USA suursaadik: Washington peatab Nord Stream 2
Tagid:
sanktsioonid, EL, USA, PESCO

Peamised teemad