09:08 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Keskerakonna peakorter

Valija kipub tsentrifugaalseks

© Sputnik / Вадим Анцупов
Analüütika
lühendatud link
Nikolai Filonov
Eesti uus valitsus - 2019 (96)
5610

Kui valijate teadlikkus kestab, võib Eesti poliitiline maastik lähitulevikus dramaatiliselt muutuda.

Keskerakonna reitingu jätkuv kiire langus on hävitamas müüti kohalikust valijast kui kuulekast hallist massist, mille meelsust saab massiivse agitatsiooniga muuta. Kuid valijate teadlikkuse jätkudes, võib Eesti poliitiline maastik lähitulevikus dramaatiliselt muutuda, analüüsib vene valijate meelsuse arenguid Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov. 

Kantar Emori viimase uuringu kohaselt langes Keskerakonna reiting mais viimase 12 aasta madalaimale tasemele. Kuigi Keskerakond on endiselt kõige populaarsem vene keelt kõnelevate valijate hulgas, langes tema reiting selles grupis peaaegu kaks korda seniselt 70-80% vaid 38%-ni.

Seega võib väita, et tsentristid on püstitamas iseseisva Eesti poliitilise ajaloo usalduse kaotuse rekordit.

Kas ehku või panga peale?

Kas sellist tulemust võib ootuspäraseks pidada? Tundub, et Keskerakonna praegune juhtkond ei olegi küsimust selliselt püstitanud. Oma formaalse juhtpositsiooni säilitamiseks valitsuses oli Jüri Ratase meeskond valmis minema pangapeale.

Kantar Emori erakondade populaarsusreiting mais 2019.

Kui kõik läheb tavapärase stsenaariumi järgi, see tähendab, et valijate meeled õnnestub järgmisteks kohalikeks ja parlamendivalimisteks televisioonis ja kohalikes kanalites tehtava tohutu propagandaga taas tuimestada, on selline arvestus õige. Kuid Riigikogu valimistel Ida-Virumaa vene keelt kõnelevate valijate poolt tsentristidele kulutatud boikott võib ka laieneda, jättes nad kõigepealt ilma enamusest Tallinna linnavolikogus ja seejärel vähendades kordades ka nende esindatust Riigikogus.

Kui pidada venekeelseid valijaid grupiks, mis on lõpuks hakanud oma huve teadvustama, siis on tema käitumine üsnagi loogiline.

Kui palju tsentristid ka ei väidaks, et nende praegune liit rahvuskonservatiividega on kasulik kõigile, ja kui palju nad ka ei esitleks Mihhail Kõlvartit Tallinna linnapeana Keskerakonna võiduna võitluses mitte-eestlaste huvide eest, hakkavad inimesed üha enam küsima puhtpraktilist küsimust: millist konkreetset kasu nemad nendest keskerakonna tegudest saavad?

On küll meeldiv kuulata Juri Ratase järjekordseid venekeelseid pühadetervitusi ning süüa pannkooke linna korraldatud üritusel, kuid vene valijale sellest enam ei piisa.

Oma õnne heaks

Mihhail Kõlvartit isiklikult võib õnnitleda karjääri ja vene keelt kõnelevaid rahvasaadikuid sissetulekute tõusu puhul, kuid see ei lahenda absoluutselt mingeid traditsioonilisi "vene" probleeme. Vene koolide eestikeelsele õppele üleviimisega viivitamine, mida tsentristid oma teeneks peavad, tähendab tegelikult vaid kohese ülemineku võimatust personali puudumise tõttu.

Mihhail Kõlvart
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kusjuures üleminekust lõppeesmärgina polegi ju keegi keeldunud. Ei maksa kahelda, et selline otsus oleks tehtud mistahes valitseva koalitsiooni poolt, ainult retoorika oleks ehk olnud mõnevõrra erinev. 

Haakristi värvinud mees: keegi peale Sputnik Eesti ei kuulanud mind ära >>

Analoogne on olukord kodakondsuse ümber - selle asemel, et probleemi lahendada, lubatakse valijatele järjekordset seadusandlikku "kosmeetikat", mis ei saa inimesi mitte vihastada.

Kuluaarides räägitakse, et Jüri Ratase meeskond keeldus erinevalt eelmisest, Edgar Savisaare meeskonnast tahtlikult panustamast erakonna venekeelsetele toetajatele, eesti valijate meelitamise kasuks. "Parketikõlblikkuse" seisukohast teiste erakondade silmis see muidugi toimis, kuid ühiskonnas tekkinud väsimus "vanadest" parteidest sundis valijat alternatiive otsima.

Kõlvart: keskerakondlased ei kartnud võtta oma hooleks kõige raskemaid ministeeriume >>

Vahetult enne parlamendivalimisi moodustatud erakonnal Eesti 200 polnud piisavalt aega "hoovõtuks" ega teistest erakondadest erinevuste sõnastamiseks, kuid on väga tõenäoline, et see juhtub üsna varsti ja siis läheb osa keskerakonna senistest valijatest sinna üle. Võimalik on ka uute tsentristlike parteide tekkimine.

Venekeelsete inimeste meeleolud saavad selgemaks eelseisvatel Euroopa Parlamendi valimistel, kuigi arvestades nende valimiste tavapäraselt madalat valimisaktiivsust ja seda, et hallide ja Vene passide omanikud neil valida ei saa, ei ole see statistika siiski täielik.

Lõplikult saab kõik selgeks järgmistel kohalikud valimistel - kas Eesti poliitikud on valmis valijate huvidest sõltuvalt muutuma, või jätkavad nad oma rida, riskides marginaliseerumisega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Eesti uus valitsus - 2019 (96)

Samal teemal

Päästke eesti haridus: Vabaerakond korraldas Kohtla-Järvel piketi
Uus aasta tõi pealinna kooliõpetajatele parema palga
Väikese skandaali ja protestidega: Eesti uus valitsus astus ametisse
Ratas: toetume sellele, mis eestimaalasi ühendab

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  29
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  22
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  27