13:51 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
24322

Euroopa aeglane täitumine USA "madala intensiivsusega" "täppistuumarelvadega" võib Euroopa tsivilisatsiooni katastroofini viia. Balti riigid saavad selles nimekirjas olema paratamatult esimesed.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi relvastuse leviku tõkestamise ja relvastuskontrolli valitsuse juhataja Vladimir Jermakov teatas 14. mail, et Ameerika Ühendriikide poolt tuumarelvade paigutamine Euroopasse tähendab ettevalmistust nende kasutamiseks, järeldab Sputniku sõjandusekspert Aleksandr Hrolenko.

"Mõned Washingtonist sõltuvad riigid teevad näo, et midagi pole juhtunud, või nad lihtsalt kardavad mõeldagi sellele, et XXI sajandil valmistutakse Euroopa territooriumil tuumarelvade kasutamiseks kaasates sellesse ka tuumarelva mitteomavaid riike." 

Varem on Pentagoni juhi asetäitja David Trachtenberg põhjendanud väikese võimsusega tuumarelvade paigutamise vajadust Euroopasse "venelaste käitumisega". Poola kindral Waldemar Skshipchak ei välistanud tuumalöögi andmise võimalust Venemaale ning USA strateegilised pommitajad B-52H on imiteerinud raketi- ja pommilööke Venemaa Balti laevastiku baasidele.

Poola kindral Waldemar Skrzypczak
© Фото : Grzegorz Gołębiowski

Kuidas asjad ka poleks, suruvad kõrgtehnoloogia ja uut tüüpi relvad XXI sajandi sõdades vaenutegevuse kestvuse ajaliselt kõigest tundideks või päevadeks. Sõjanduseksperdi Aleksandr Hrolenko arvates näeb Pentagon oma eduväljavaateid tehnoloogilises (strateegilises) ülekaalus. Balti riigid on peaaegu ideaalne territoorium NATO vägede ja relvastuse paigutamiseks. 

Avalikkusele sai teatavaks Ameerika Ühendriikide tuumaarsenali suurus >>

Teadaolevalt asuvad Venemaale Põhja-Atlandi Liidu liikmesriikidest kõige lähemal Läti ja Eesti. Moskva Kremlist on nad kõigest 600 kilomeetri kaugusel. Isegi nüüdseks vananenud Pershing-2 rakett läbib selle vahemaa vähem kui 3 minutiga.

Eesti

"Milleks on tuumarelvade kandevõimega multifunktsionaalsed ründlennukid paigutatud Ämari lennuväljale, mis asub vaid 200 km kaugusel Venemaa piirist?" küsib Aleksandr Hrolenko.

Ameerika Ühendriigid saatsid kaks F-35 hävituslennukit Eestisse esmakordselt kaks aastat tagasi ja kavatsevad nüüd paigutada F-35 Euroopasse alaliselt alates aastast 2020. Isegi Lääne meedia peab seda provokatsiooniks, sest ründerelvastust koondatakse piiridele reeglina agressiooni eesmärgil. 

Ämari lennubaasi peetakse Baltimaade suurimaks NATO baasiks. See on integreeritud globaalsesse ennetussüsteemi ja on võimeline vastu võtma igat liiki lahingu- ja transpordilennukeid, sealhulgas USA strateegilisi pommitajaid. Lisaks sellele vajavad Ameerika kindralid "maa peal rohkem täpset, hästi kaitstud suure tegevusulatusega ründerelvastust" Läänemere piirkonnas paiknevate "Moskva uute bastionide frontaalrünnakuks".

Kevadtormi külalised hindasid kõrgelt õppusel pakutavaid harjutusvõimalusi >>

2016. aasta Varssavi tippkohtumise otsusega paigutati Eestisse, Lätti, Leedusse ja Poola 1 200 sõjaväelasega NATO pataljonid. Eestis paikneva kontingendi juhtriigiks on Ühendkuningriik, kellel on siin üle 800 sõjaväelase.

Seega on Eesti muutunud suureks polügooniks, kus Ameerika väejuhid töötavad välja Venemaaga enesehävitusliku sõja stsenaariume. Juba aasta pärast NATO esimene välisüksus paigutamist Eestisse muutus elanike elu Eestis märgatavalt ohtlikumaks.

Läti

Võõrvägede kohalolek kompaktses Lätis ja Ameerika-meelse sõjalise bloki olemasolu rahulikus Euroopas suurendab relvakonfliktide puhkemise tõenäosust, sest iga süsteem püüdleb struktuurilisele ja operatiivsele laienemisele.

Eelmisel aastal jõudsid Läti ja Leedu Eestile kaitsekulutuste poolest järele ning nüüd kulutavad kõik kolm Balti riiki sõjaliseks ettevalmistamiseks vähemalt kaks protsenti SKTst, andes oma jõukohase panuse ülemaailmseks kontinentidevaheliseks sõjaks.

Alliansi hävitajad harjutavad siin kuude kaupa madallende 150-200 meetri kõrgusel. Sellist taktikat ei kasutata mitte riigi õhupiiride kaitsmiseks, vaid vaenlase õhukaitsest läbimurdmiseks. Läti piirist Moskvani lendab kaasaegne hävitus-pommituslennuk vaid poole tunniga. 

Eksperdid: eestlased ei muretse asjata rakettide ilmumise pärast nende territooriumile >>

Mitte eriti jõukad Balti riigid ei saa endale lubada lahingulennukite ostmist. Ameerika Ühendriikidel ja NATO-l on aga sõjalennukeid palju, tuleb ainult nõukogudeaegsed lennuväebaasid ja lennuväljad rekonstrueerida. Näiteks Läti Lielvardes selleks rohkem kui kümne aastaga kulutanud üle 100 miljoni dollari.

Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse
© AFP 2019 / SAUL LOEB

Vabariigi sõjalise taristu arendamiseks (sealhulgas Adaži polügooni märkimisväärseks laiendamiseks) on Washington juba kulutanud 170 miljonit eurot. Brüssel kavatseb Läti riigikaitsesse kuni 2021. aastani investeerida veel 71 miljonit eurot. See on enneolematu suuremeelsus.

Lätis toimuvatel õppustel harjutavad spetsiaalselt välja õpetatud ja varustatud alliansi sõjaväelased rahvusvahelise väegrupeeringu operatiivset formeerimist ja lahinghargnemist konfliktipiirkonnas. Tegelikult on tegemist veel sanktsioneerimata sõjalise Schengeni süsteemiga, mida Euroopa Liit Barbarossa plaani kauboiversiooni rakendumisel rakendada kavatseb. 

Rooda: Washington taaselustab "piiratud tuumakonflikti" >>

"Mingil põhjusel ju hoiab Pentagon pooli oma välismaistest baasidest (350) Euroopas ja enam kui 40 neist on USA omanduses," tuletab sõjaline ekspert meelde. Viies Euroopa riigis paiknevas kolmeteistkümnes garnisonis asuvatel strateegilistel objektidel teenib 60 ligi tuhat Ameerika sõjaväelast ja seal hoitakse tohutuid relvavarusid, sealhulgas 150 tuumapommi Ramsteini lennuväebaasis.

Leedu

Vilnius püüab oma vanemate partneritega sammu pidada ja jõuda kaitsekulutuste poolest alliansi kümme juhtiva riigi hulka. Leedu armee suurus ületab 18 tuhat meest, mida on kolm korda rohkem kui Eestis või Lätis. Leedu Seim kiitis 2017. aastal heaks sõjaväelaste arvu suurendamise 20% võrra - 26,25 tuhande meheni aastaks 2023.

Leedu suhtumine Venemaasse on ehk kõige agressiivsem kogu Euroopa Liidus. Leedu ametist lahkuv president Dalia Grybauskaite on korduvalt kutsunud Ameerika Ühendriike üles paigutama Leedu pinnale alaliselt ründerelvastust ja õhutõrje raketisüsteeme Patriot.

Leedu on koos Poola ja Ukrainaga loonud ühisbrigaadi Litpolukrbrig. Kui Washington pakuks Vilniusele võimalust paigutada Leedu territooriumile paarkümmend Ameerika tuumalaengut, põhjustaks see Aleksandr Hrolenko arvates ilmselt suure entusiasmipuhangu.

Mida Balti riigid meeles pidama peaksid

USA ründerelvastuse paigutamine Balti riikidesse ei tähenda kaugeltki nende julgeoleku tugevnemist, on Aleksandr Hrolenko veendunud.

Sõjaväelane ei kahtle, et sel viisil valmistab Washington ette lahinguoperatsioone Venemaa territooriumi sügavuses. Tuumarelvade kasutamine Venemaa või tema liitlaste vastu, olenemata nende tugevusest või täpsusest, toob vastumeetmena kaasa Venemaa tuumalöögi kogu Ameerika Ühendriikide ja NATO sõjalis-poliitilise ja sõjalis-tööstusliku infrastruktuuri pihta. 

Teadaolevalt deklareerib Venemaa sõjaline doktriin õiguse kasutada tuumarelvi Venemaa vastu suunatud agressiooni korral isegi tavapäraste relvade kasutamisel, kui riigi olemasolu on ohus. Venemaa kaitsedoktriin ei määra prioriteete ega relvastuse kasutusviise ning kui USA tuumarelvad ohustavad Moskvat Balti suunalt, võivad ennetavad meetmed osutuda vältimatuks reaalsuseks.

"Ilmselt ei tee Vilnius, Riia ja Tallinn midagi sellise saatuse vältimiseks," järeldas sõjaväelane.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

USA eksperdid ärgitavad suurendama sõjalist kohalolekut Euroopas
Ekspert: Suurbritannia helikopterid Eestis tähendavad demonstratiivset provokatsiooni
Õhutõrjepataljoni ajateenijad lasid Mistrali rakette lendavate sihtmärkide pihta
USA ähvardab EL: riigikaitse pole teie mure
Hrolenko NATO õppustest: ärge tehke tuumariigi kõrval järske liigutusi

Peamised teemad