16:08 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Analüütika
lühendatud link
Arnold Meri 100. sünniaastapäev (10)
9810

Rahvusvahelise Lennart Meri konverentsi korraldajate poliit- ja teabekultuuri madal tase seab selle erinevate arvamuste ja seisukohtade foorumi maine löögi alla. Kohtumisele püütakse anda venevastast tonaalsust.

TALLINN, 16. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Kadunud Lennart Meri nimeline rahvusvaheline konverents, mis algab Eestimaa pealinnas 17. mail, koondab rahvusvaheliste suundumuste üle arutlema autoriteetseid poliitikuid, ministreid ja politolooge. Kuid selle kohtumise korraldajad püüavad taas kord anda sellele selgelt venevastast meelsust.

Esindusliku kohtumise edukus ja maine on taas löögi alla seatud selle ametlike korraldajate poolt Eesti kaitseministeeriumi juures tegutsevast Rahvusvahelisest Kaitseuuringute Keskusest tehtavate katsetega anda konverentsile selgelt venevastane hoiak.

Lennart Meri konverentsi meediakajastus diskrediteerib kohtumisel osalevaid tõsiseid välismaa poliitikuid ja eksperte, solvab sellest osavõtjaid Venemaalt. Selle kohtumise väljakuulutatud üldpealkiri "Üks minevik, mitu tulevikku", olgugi mitte päris üheselt mõistetav, eeldab siiski tolerantsust, valmisolekut ära kuulata vestluspartneri arvamus välispoliitika suundumuste võimalike arenguviiside osas.

Valgevene ajakirjanik jäeti Eestis Lennart Meri konverentsil akrediteeringust ilma>>

Ilmselge on dissonants paljude konverentsist osavõtjate, presidentide, ministrite, esinduslike rahvusvaheliste institutsioonide tõsiseltvõetavate politoloogide hoiakute ja mõtteviisi ning selle vahel, mismoodi ametlikud korraldajad seda kohtumist on püüdnud välja pakkuda.

Seal osalevatel venemaalastel, erinevate poliitiliste vaadetega, kuid ühise kodumaaga inimestel tuleb väärikate vestluspartneritega probleemide arutamise nimel järjekordselt teha nägu, et nad ei märka kohtumise korraldajate mühaklikku, Venemaa jaoks ülbelt solvavat häälestust.

"Putinlik režiim", "kleptokraatia ei ole üksnes Venemaa ja Ukraina probleem", "Venemaa majanduslangus" – see pole kaugeltki täielik loetelu konverentsi väitlusteemadena välja pakutud ettekannete teemakirjeldustest.

Venemaa "tundjad" arutavad Putini poliitika ja mõtete üle

Korraldajad üritavad anda sellele sündmusele jaburalt venevastase bakhanaali ilmet, justnagu unustades, et kadunud president Lennart Meri, kelle nime kannab see iga-aastane poliitikute ja politoloogide kohtumine, oli haritud ja oma kõnedes küllaltki tasakaalukas mees, kes naaberriigi või mis tahes teise riigi suhtes ta ei laskunud tembeldamise ega armetute rünnakuteni.

Kaljulaidi lõhestumine: sõjakõned Kiievis, rahukõned Tallinnas>>

Mida on väärt ainuüksi konverentsi ametlikul kodulehel avaldatud intervjuu rahvusvahelise kuritegevuse ja Venemaaga seotud julgeolekuküsimustele spetsialiseerunud briti politoloogi Mark Galeottiga Praha rahvusvaheliste suhete instituudist – järjekordse "eksperdiga Venemaa küsimustes", kes ammutab oma teadmisi ju vene massimeediast ja Facebookist.

Rahvusvaheline areen on särav, mitmekesine ja ajuti ka ohtlik, kuid ei maksa seda tsirkusega segamini ajada ega üritada sellele kloune ja dresseeritud koeri tirida. Tõsisele publikule ei pruugi see meeldida, iga-aastane konverents Tallinnas, mis võiks aidata väikese Balti riigi väärikat mainet kujundada, kaotab sedasi osaliste silmis oma võlu.

Putini ja Kaljulaidi kohtumise pikkus oli üllatav
© Sputnik / Алексей Дружинин

Pihutäis stampe ja alusetuid süüdistusi

Eesti ajakirjaniku küsimusele, kuidas ta iseloomustaks "putinliku režiimi tervisliku seisundit" vastab Venemaa ekspert Galeotti: "See on paradoksaalselt tugev ja habras, liigub aegamisi oma lõpu poole."

Edasi poleks pruukinudki lugeda, kuna vestluse sisu on juba selge ja midagi uut see asjasthuvitatud publikule ilmselgelt pakkuda ei suuda.

Lennart Meri konverents: kõlaridiplomaatia on veel täies elujõus>>

Usutleja üritas ära mainida kõik stambiks kujunenud alusetud süüdistused Moskva pihta, kujutades teda kõige mustemates toonides, ning vastaja arendas neid isukalt edasi, "paljastades" Putini režiimi "musta hinge", mis oma püüdluses "lääne ühtsust lõhkuda" on tegelikult märksa salakavalam kui tema naiivne vestluspartner arvabki.

Paistab, et Tallinnal õnnestus tänavu konverentsile venevastase suuna andmise katsete osas iseennast ületada, kuigi ka läinudaastase kohtumise meediakajastus, millest Sputnik Eesti on üksikasjalikult kõnelnud, oleks raske nimetada viisakaks ja sallivaks.

Teema:
Arnold Meri 100. sünniaastapäev (10)
Tagid:
Lennart Meri konverents, Lennart Meri

Peamised teemad